Afrykańska tykwa - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Afrykańska tykwa

 

Czas czytania: ~3 min


fRoFrXTi75NRW7xrVPUu5TmQLaNSxeLTbTipfNlVw16vvLM3P3uleUKjuDdx_soccer-city.jpg
W najbliższy piątek, 11 czerwca 2010 r., otwarcie mistrzostw świata w piłce nożnej. Jak przygotowali się do nich gospodarze? Prezentowaliśmy już nowy stadion w Kapsztadzie, na którym odbędzie się min. jeden z meczy półfinału. Dziś czas na obiekt, który będzie areną dwóch najważniejszych spotkań: meczu otwarcia i finałowego.
dfeqAJawtOV6U3D5HUFIFQ3cqY4mPhpJTZOjGNKajgOWDjVMSXnAqRpE3tev_soccer-city-2.jpg
Kompleks Soccer City w Johannesburgu został zaprojektowany przez pracownię Boogertman Urban Edge + Partners we współpracy z międzynarodowym biurem specjalizującym się w realizacji obiektów sportowych – Populous. Nie był jednak budowany od podstaw – powstał na bazie betonowej konstrukcji pozostałej po dawnym stadionie wzniesionym w połowie lat 80-tych. Stadion mieści trzy kondygnacje trybun, na których zasiąść może 88,5 tysiąca widzów. Inspiracją dla jego formy i kolorystyki było tradycyjne afrykańskie naczynie – tykwa.

Boogertman Urban Edge + Partners oraz Populous:
Usunęliśmy ponad 120 tysięcy metrów sześciennych ziemi, wylaliśmy 80 tysięcy metrów sześciennych betonu, położyliśmy 9 tysięcy ton stali zbrojeniowej i 8 tysięcy ton stali konstrukcyjnej. Dodając do tego dobrą i funkcjonalną architekturę udało się nam przekształcić Soccer City w jeden z najbardziej imponujących i najlepiej wyposażonych stadionów na świecie.

Wykorzystaliśmy pozostałe po poprzednim obiekcie betonowe profile konstrukcyjne na dwóch pierwszych poziomach, a nad nimi nadbudowaliśmy trzecią kondygnację. Istniejąca struktura została przebudowana, żeby poprawić widoczność i komfort kibiców. Na wszystkie poziomy dostać się można betonową rampą zintegrowaną z fasadą „tykwy”. Oprócz tego, wprowadzono windy i klatki schodowe, w tym osobne piony komunikacyjne przeznaczone dla VIP-ów.
Fasada stadionu wykonana jest z żelbetowych paneli w ośmiu różnych kolorach i o dwóch różnych fakturach nawiązujących się do odcieni i faktury tykwy. Jej powierzchnia perforowana jest otworami i szklanymi panelami tworzącymi na niej charakterystyczny wzór, który w pełni podziwiać można nocą, kiedy stadion jest podświetlony od środka. Pierścień stadionu przecięty jest dziesięcioma wertykalnymi szczelinami, które pokrywają się z osiami geograficznymi dziewięciu pozostałych stadionów, które gościć będą mecze oraz stadionem w Berlinie. To symboliczne połączenie wskazywać ma grającym w tych obiektach drużynom drogę do finału.

Stadion nakryty jest dachem z podwójnej membrany. Wewnętrzna wykonana została z PTFE (teflonu) w kolorze zbliżonym do lokalnego odcienia piasku i podwieszona do potężnej kratownicy. Na wierzchu tej kratownicy umieszczono dodatkową, perforowaną membranę.
W nowej konstrukcji – podobnie jak w tej sprzed 30 lat – dominuje beton i stal. Wybór materiałów z jednej strony podyktowany był chęcią dostosowania się do zastanej struktury, z drugiej – możliwością pozyskania ich z lokalnych źródeł, co umożliwiło zredukowanie kosztów i czasu potrzebnego na budowę stadionu.

Pomysłów na formę stadionu nawiązującą do tradycji Johannesburga lub oddającej ducha Afryki było wiele. Źródłem inspiracji były między innymi kopalnie, mapa kontynentu afrykańskiego czy w końcu kwiat protei królewskiej, który widnieje w godle Republiki Południowej Afryki. Ostatecznie stanęło na tykwie, która została uznana za przedmiot jednoznacznie kojarzący się z Afryką, bo niespotykany nigdzie indziej na świecie. Tykwa symbolizuje więc nie tylko RPA, ale kulturalny tygiel całego kontynentu afrykańskiego.

Zobacz prezentację stadionu w Johannesburgu
zNCFOWmSYmagdncS3yFUnCtHYrY44CgMlJnE3mb09XoMWlnNn4FOqzrpsTKe_soccer-city-3.jpg
0RtpPRk68RLzleqtpsIOocPFtOs3mpte1z8Et71FUfTc2JRWwoCiHgBu0Lkn_soccer-city-4.jpg
ueMdTNAJYvy6jq7TVD7dKe8kCrQQR8iiKu3rfysdtRFZy3aSURl2YN28DI0j_soccer-city-5.jpg
nrcukhPRXog28t0OfsTH2AsFjNmUjmUHadE8WRyLw4Y4hj1o5lI8SAYFylTZ_soccer-city-6.jpg
SvAHHpHArHojTCiZDgM5O4e4VhBH0slxpVE8EBI3EXR5dOIkyylWFVfidVj3_soccer-city-7.jpg
aEPGePmgH4sfBwTwmEnfxfM6lnykvhpjvu9wy2e8wz0Os9qNVf9Z5Z1Gwym4_soccer-city-8.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera