Humanista Steven Holl - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Humanista Steven Holl

 

Czas czytania: ~3 min


Q2OppOMLZu2DgVHLAfLw2oEdUNoBSGQbaGbhcSOWP46WyIdwGI7jhgAZSSvH_hollnelson-atkins-museum.jpg
Amerykański architekt Steven Holl otrzymał naukową nagrodę fundacji BBVA „Granice Wiedzy” w dziedzinie sztuki. W tym roku nagrody te przyznano po raz pierwszy, a ich celem jest wyróżnianie i wspieranie najbardziej wartościowych badań i osiągnięć naukowych na całym świecie. Współorganizatorem konkursu jest Hiszpańska Rada Narodowa do spraw Badań (Consejo Superior de Investigaciones Científicas – CSIC).

Nagrody w wysokości 400 tysięcy euro są przyznawane w ośmiu kategoriach. W dziedzinie sztuki rozpatrywane są: architektura, malarstwo, rzeźba i współczesna muzyka klasyczna. Pozostałe kategorie to: biomedycyna, ekologia, zmiany klimatu, ekonomia, finanse i zarządzanie, rozwijanie współpracy, nauki podstawowe (fizyka, matematyka, chemia) oraz technologie informacyjne i komunikacyjne. Nagrody „Granice Wiedzy” już zasłużyły sobie na porównywanie z Nagrodami Nobla.
HZn0UVmVZCdDUg7VQo986OpbwUsfWObaa5x1MFdiGI1AMDFuEevxkRNUOmVF_holllinkd-hybrid.jpg
Steven Holl, ze względu na jego humanistyczne podejście do projektowania, nazywany jest najbardziej europejskim spośród amerykańskich architektów. Uważa, że architektura to unia wszystkich dziedzin sztuki, efekt relacji między nimi i z tego powodu właśnie w architekturze zawarty jest największy ładunek ekspresji. Uzasadniając werdykt, jury podkreśliło też, że projektowane przez niego budynki wyróżniają się szacunkiem dla historycznego i kulturalnego kontekstu, w jakim powstają. Ważnym aspektem jego pracy jest również promowanie wartości społecznych i kulturalnych, co nie przeszkadza mu zajmować silną pozycję w architektonicznej awangardzie.

Holl jest nie tylko czynnym architektem, ale też wykładowcą – profesorem na Wyższej Szkole Architektury działającej przy Columbia University, gdzie prowadzi kurs „Architektura Muzyki”. Sam ukończył wydział architektury na University of Washington w Seattle, a potem studiował w Rzymie i na Architectural Association w Londynie. Swoją firmę założył w Nowym Jorku, zaczynając od architektury mieszkaniowej i projektów eksperymentalnych. Obecnie prowadzi dwa studia. Drugie mieści się w Pekinie, gdzie architekt pracuje min. nad projektem Linked Hybryd – zagospodarowania terenu o powierzchni 220 tysięcy km² w okolicy Zakazanego Miasta.

Projekty Holla realizowane są w Stanach Zjednoczonych, Europie i na Dalekim Wschodzie, przede wszystkim w Japonii. Do jego najbardziej znanych obiektów należą akademiki Simmons Hall przy Massachusetts Institute of Technology, Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas, kaplica św. Ignacego przy uniwersytecie w Seattle i rozbudowa Cranbrook Institute of Science w Michigan, a poza USA – Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Helsinkach i kompleks mieszkaniowy w Makuhari w Japonii.

Jury wskazało na ciągły rozwój twórczości Stevena Holla, kontynuowany z rygorystyczną dyscypliną i konsekwencją przez ponad 30 lat pracy zawodowej, a także jego „obecność w prestiżowych kręgach akademickich i wyrazisty ślad pozostawiony na międzynarodowym forum kultury.” Jego projekty cechuje rozpoznawalny język, daleki od stylistycznych i formalnych kompromisów, bez względu na to czy są to prywatne domy, czy wielkie założenia urbanistyczne realizowane na całym świecie.
O9yYcSAyxxvF22bDuMOvR5DMnb51En8dCM097bXbmD9IxGjauZHdYZY35tc3_hollsimmons-hall.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji
22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji

Już 22 maja 2021 rozpocznie się Biennale Architektury w Wenecji, czyli – używając nazwy oficjalnej, ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera