Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Humanista Steven Holl

 

Czas czytania: ~3 min


Q2OppOMLZu2DgVHLAfLw2oEdUNoBSGQbaGbhcSOWP46WyIdwGI7jhgAZSSvH_hollnelson-atkins-museum.jpg
Amerykański architekt Steven Holl otrzymał naukową nagrodę fundacji BBVA „Granice Wiedzy” w dziedzinie sztuki. W tym roku nagrody te przyznano po raz pierwszy, a ich celem jest wyróżnianie i wspieranie najbardziej wartościowych badań i osiągnięć naukowych na całym świecie. Współorganizatorem konkursu jest Hiszpańska Rada Narodowa do spraw Badań (Consejo Superior de Investigaciones Científicas – CSIC).

Nagrody w wysokości 400 tysięcy euro są przyznawane w ośmiu kategoriach. W dziedzinie sztuki rozpatrywane są: architektura, malarstwo, rzeźba i współczesna muzyka klasyczna. Pozostałe kategorie to: biomedycyna, ekologia, zmiany klimatu, ekonomia, finanse i zarządzanie, rozwijanie współpracy, nauki podstawowe (fizyka, matematyka, chemia) oraz technologie informacyjne i komunikacyjne. Nagrody „Granice Wiedzy” już zasłużyły sobie na porównywanie z Nagrodami Nobla.
HZn0UVmVZCdDUg7VQo986OpbwUsfWObaa5x1MFdiGI1AMDFuEevxkRNUOmVF_holllinkd-hybrid.jpg
Steven Holl, ze względu na jego humanistyczne podejście do projektowania, nazywany jest najbardziej europejskim spośród amerykańskich architektów. Uważa, że architektura to unia wszystkich dziedzin sztuki, efekt relacji między nimi i z tego powodu właśnie w architekturze zawarty jest największy ładunek ekspresji. Uzasadniając werdykt, jury podkreśliło też, że projektowane przez niego budynki wyróżniają się szacunkiem dla historycznego i kulturalnego kontekstu, w jakim powstają. Ważnym aspektem jego pracy jest również promowanie wartości społecznych i kulturalnych, co nie przeszkadza mu zajmować silną pozycję w architektonicznej awangardzie.

Holl jest nie tylko czynnym architektem, ale też wykładowcą – profesorem na Wyższej Szkole Architektury działającej przy Columbia University, gdzie prowadzi kurs „Architektura Muzyki”. Sam ukończył wydział architektury na University of Washington w Seattle, a potem studiował w Rzymie i na Architectural Association w Londynie. Swoją firmę założył w Nowym Jorku, zaczynając od architektury mieszkaniowej i projektów eksperymentalnych. Obecnie prowadzi dwa studia. Drugie mieści się w Pekinie, gdzie architekt pracuje min. nad projektem Linked Hybryd – zagospodarowania terenu o powierzchni 220 tysięcy km² w okolicy Zakazanego Miasta.

Projekty Holla realizowane są w Stanach Zjednoczonych, Europie i na Dalekim Wschodzie, przede wszystkim w Japonii. Do jego najbardziej znanych obiektów należą akademiki Simmons Hall przy Massachusetts Institute of Technology, Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas, kaplica św. Ignacego przy uniwersytecie w Seattle i rozbudowa Cranbrook Institute of Science w Michigan, a poza USA – Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Helsinkach i kompleks mieszkaniowy w Makuhari w Japonii.

Jury wskazało na ciągły rozwój twórczości Stevena Holla, kontynuowany z rygorystyczną dyscypliną i konsekwencją przez ponad 30 lat pracy zawodowej, a także jego „obecność w prestiżowych kręgach akademickich i wyrazisty ślad pozostawiony na międzynarodowym forum kultury.” Jego projekty cechuje rozpoznawalny język, daleki od stylistycznych i formalnych kompromisów, bez względu na to czy są to prywatne domy, czy wielkie założenia urbanistyczne realizowane na całym świecie.
O9yYcSAyxxvF22bDuMOvR5DMnb51En8dCM097bXbmD9IxGjauZHdYZY35tc3_hollsimmons-hall.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera