Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śladami Polkowskiego

 

Czas czytania: ~3 min


Znc1jw00jJiidxtZkPmQf9jirDxDHo8qLmZJQDc5HlSyZgtTp9JWV1Ubalo6_stelmach-i-partnerzy-zelazowa-wola.jpg
Centrum Chopinowskie, nowa, multimedialna ekspozycja w Pałacu Ostrogskich w Warszawie i modernizacja kompleksu muzealnego w Żelazowej Woli. To trzy główne architektoniczne „prezenty” z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, którą uroczyście obchodziliśmy w 2010 r.
FqUpvfyejOuh97VKZ31gCr7uPHAPQDq6aA9F1uiaR8kBhz4pS1b3Gd1CybyQ_stelmach-i-partnerzy-zelazowa-wola-2.jpg
Otaczający muzeum w Żelazowej Woli park powstał w latach 30 XX wieku z inicjatywy profesora Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Co ciekawe, ten „zielony pomnik” kompozytora udało się stworzyć dzięki hojności społeczeństwa – z roślin przekazywanych w darze przez zakłady ogrodnicze i szkółki z kraju i zagranicy. W ubiegłym roku zakończyła się renowacja całego zespołu muzealno-parkowego. Jej autorem była pracownia Bolesława Stelmacha – ta sama, która zaprojektowała budynek Centrum Chopinowskiego w Warszawie. To kolejny z kandydatów w naszym plebiscycie Polska Architektura XXL .


Założenia autorskie:
W Żelazowej Woli – miejscu, gdzie urodził się Fryderyk Chopin – od ponad stu lat działa muzeum poświęcone życiu kompozytora. W latach 30. XX wieku uznany architekt Franciszek Krzywda-Polkowski stworzył tu modernistyczny park – pomnik. Zachowany budynek oficyny, w którym urodził się kompozytor, przekształcony został w mały dworek otoczony parkiem z elementami ogrodowymi wykonanymi z polnych kamieni, ceramiki, betonowych bloków i surowego drewna.

Zaniedbywany przez lata park wymagał rewaloryzacji i adaptacji na potrzeby współczesnego muzeum i celów turystycznych. Biuro architektoniczne Bolesława Stelmacha zwyciężyło w konkursie na projekt modernizacji całego założenia. Idea rewaloryzacji parku powstała jako kontynuacja koncepcji Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, a jej podstawą było połączenie obsługi współczesnego ruchu turystycznego i zachowania elementów historycznych. W starym budynku osuszono ściany i wzmocniono fundamenty. W parku zaś zaprojektowano nowe pawilony częściowo stopione z murem ogrodu: pawilon wejściowy z kawiarnią i salą multimedialną, budynek ochrony, pawilon z salą wielofunkcyjną i restauracją. Od strony parku pawilony są niemal w całości przeszklone i otwierają się w stronę malowniczego otoczenia. Na tyłach parku ulokowano budynek gospodarczy, oranżerię oraz budynek administracyjny. Za oranżerią wygospodarowano miejsce na garaże oraz sprzęt ogrodowy. Nad stawem powstał amfiteatr, gdzie latem mogą się odbywać koncerty plenerowe. Podczas rewaloryzacji parku zasadzono w nim kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin, a stare drzewa – pomniki przyrody – poddane zostały opiece konserwatorskiej.

Sposób ukształtowania budynków został dostosowany do zastanego wzorca: jedna ściana pełni funkcję muru parkowego, druga jest całkowicie otwarta w kierunku parku. Większość konstrukcji wykonano z lokalnie dostępnych, naturalnych materiałów: łamanego, kolorowego kamienia polnego z pobliskich pól oraz klejonego drewna daglezji zielonej. Architekci zrekonstruowali stare elementy aranżacji ogrodu, a także zaprojektowali nowe, które zostały wykonane ręcznie. Pojawiły się nowe ławki, latarnie oraz kosze na śmieci.

Dane techniczne:
Powierzchnia działki: 69 480 m2
Powierzchnia zabudowy: 2 797 m2
Powierzchnia użytkowa: 2 674 m2
Powierzchnia całkowita: 3 313 m2
Kubatura: 15 963 m3

Źródło: Bolesław Stelmach i Partnerzy
NtEUGnsLl58ej5OrNnKKzRTSuyR9zUme61OvMphD3QAmUONpYZApZXPAvtZO_stelmach-i-partnerzy-zelazowa-wola-4.jpg
PaocanF6oRHSSEtAWc7lltTDKqHPM5B2Ra7LKQYKN38glhauyEglKSGAjWVf_stelmach-i-partnerzy-zelazowa-wola-8.jpg
npK7sVOeFOzw5nClqQZLCF24M1pYe5afLOsGJ0SpekS9xtyd5n5yi7THEtqt_stelmach-i-partnerzy-zelazowa-wola-9.jpg
A2NmbnQISlOfXvzEwUDx2LWPhF5tc0TkLSHRXgkBJVH4fOtIPx8x8MsUA3mA_stelmach-i-partnerzy-zelazowa-wola-11.jpg
b8eKj6c1uyh1Ebt4Kh2eeAyLDm7z50HRH5qoDK4lf2t3hyArtbHYDfacWhnF_stelmach-i-partnerzy-zelazowa-wolasiteplan.jpg
pK2zA18WYr11pKlyQQeKalO12lxRCiqZyXpo9LJsrEqIJdL5xGDNs9DiUqPI_stelmachipartnerzy-zelazowa-wolalevel0.jpg

Budynek A, poziom 0
8Yvnr7TLcRKQrh6yjjtO2xhzXw61BmWeIQCJGhT4zqV5veItx0sDAICG5oxM_stelmach-i-partnerzy-zw-bud-cd-poziom0.jpg

Budynek C,D - poziom 0

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera