Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biznes i sport

 

Czas czytania: ~2 min


p4Oux7CRebyIXytr2eEKjLwn1avPvAOZh0UwJ0cYu6gGwJbf83en8Jj3Bv1V_spaladium-centarma-1.jpg
W chorwackim Splicie powstał kompleks budynków, który łączy dwie, pozornie zupełnie różne funkcje: sportową i biznesową.
97XYzztgSz5ycpm4w3ajSJgaAnSa5WTpc0GPawzeGRyju1VSRm47U1KyukXW_spaladium-centarma-2.jpg
Dla chorwackiej pracowni 3LHD takie nietypowe połączenia funkcjonalne to nic nowego. Kilka lat temu w Rijece otwarto zaprojektowane przez nich centrum Zamet, gdzie w jednym budynku z sukcesem działają dziś razem hala sportowa, biblioteka, sklepy oraz siedziba lokalnych władz.
IqfzfFVQMMmsvcLt4P17QAo3UF3qTCr3v2bbuTM4nLnajKAiPnoK8bylNRx8_spaladium-centarma-3.jpg
Budowa Spaladium Centarma się zakończyć w tym roku, a jest ono budowane na jednym z półwyspów, na których leży Split, tuż obok funkcjonującego od 1979 roku Poljud, centrum sportowego z boiskiem piłkarskim i kompleksem basenów. Nowobudowany Spaladium Centar uzupełni tę sportową infrastrukturę o halę do piłki ręcznej (dla 12 tysięcy widzów – narodowa reprezentacja Chorwacji zdobywa od wielu lat wszystkie najważniejsze medale w tej dziedzinie sportu), którą w dowolnym momencie da się przekształcić w boisko do koszykówki, tenisa, siatkówki, boku, a nawet zawodów motocrossowych. Ponadto projekt uwzględnił możliwość użycia hali jako terenów wystawienniczych czy kongresowych.
kLyAvbjE5eHNHavyMxt0hhzVyNdnyFJXHVRO6I9vRvX7i3KOSqYIV3KruXOf_spaladium-centarma-4.jpg
Poza częścią sportową w kompleksie znajdzie się centrum handlowe i część kulturalno – rozrywkowa – i te funkcje pomieszczą się w budynku horyzontalnym. Obok niego, podobny pod względem detalu i materiałów, stanie wieżowiec, a w nim biura na wynajem, sale konferencyjne oraz – na ostatnim piętrze –restauracja z panoramicznym widokiem. Pod względem formy oba budynki są dość proste, o geometrycznych, dość regularnych kształtach. Wieżowiec jest ze szkła (choć wyróżniają go grube, czarne obramienia okien), halę (poza szklanym przyziemiem) pokryto kamiennymi płytami.
LMoOmak1V7xNISeCfu1Rt38FloZWgtN3MxupQS3fArKQqngS5MiG4u1YDAOH_spaladium-centarma-5.jpg
Całe założenie zostało nie tylko zaprojektowane jako forma architektoniczna, ale – co chyba nawet było ważniejsze – jako wydajne, opłacalne ekonomicznie przedsięwzięcie biznesowe. Jak wiadomo kompleksy stricte sportowe z trudem przynoszą dochód – tu więc architekci obmyślili formę na tyle elastyczną i uniwersalną by hale można było wykorzystywać na wiele sposobów (a więc na niej zarabiać) oraz by towarzyszyły jej funkcje, przynoszące stały dochód (wynajęte biura, centrum handlowe). Szkoda, że budowniczowie stadionów w Polsce nie wyznają tych samych zasad... Foto: 3LHD, studio3lhd.hr
TV5WOVZDk6LCkl2d4TyIq1XJjE9bnAKkhzekqvq0uDHnfXSoXyIir858wVWD_spaladium-centarma-6.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Trzy nowe stacje metra w Warszawie
Trzy nowe stacje metra w Warszawie

Od 4 kwietnia 2020 roku warszawskie metro jest dłuższe o 3,4 km i o trzy stacje: Płocka, Młynów i Ks ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera