Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Falowanie pisma

 

Czas czytania: ~3 min


Ck7dXgZe2Fh7zysAJdDKWlRza4kPXFQoNdKCDf5XLiwRgjsPuEO6bSTsXMCL_centrum-spolecznosci-zydowskiej-1.jpeg
Dla judaizmu ważniejsze niż obraz jest słowo, a co za tym idzie – pismo. Z szacunku dla tej tradycji wyrosła forma nowego budynku Centrum Gminy Żydowskiej w Moguncji zaprojektowanego przez pracownię Manuel Herz Architects.
Zd4yW4kzDzv5KC5VkPI0nW1QyGe47hJXv77UAGePawhQdTzLwm1cyQTEpwsP_centrum-spolecznosci-zydowskiej-2.jpeg
W średniowieczu Moguncja była jednym z najważniejszych ośrodków kultury i nauki judaistycznej w Europie. Mimo prześladowań, jakich na przestrzeni dziejów doświadczała, tamtejsza społeczność żydowska wciąż się odbudowywała. Dlatego Moguncja stała się symbolem nadziei i wytrwałości, zniszczenia kultury żydowskiej, a jednocześnie wiary w jej przyszłość i odrodzenie. Nowa diaspora pragnie przywrócić Moguncji jej dawne znaczenie. Elementem tych starań miała być obudowa zniszczonej przez nazistów synagogi i stworzenie nowego centrum społeczności żydowskiej. Powstały one na miejscu dawnej głównej bożnicy, przy Hindenburgstrasse.
cOmJ1KKmnjJNTvp4V8Uo7hRQ3npcY5JJkPeYQE2Vbg8aBfZqU2KfbIoqguBA_centrum-spolecznosci-zydowskiej-3.jpeg
Jak wyjaśniają autorzy projektu Centrum Gminy Żydowskiej w Moguncji – Manuel Herz Architects – na przestrzeni dziejów judaizm nie wytworzył silnej tradycji budowlanej, ani też nie rozwijał stylów architektonicznych, które wyrażałyby i przekładały na materialne formy budynków fundamentalne dla niego idee. Jego centralną wartością zawsze było słowo pisane.
uBRdiaemN4uaHw4BIsDrLE0VtIvVuDcQ27bpwZLsf4EmZbWaK8xBBqqVzv3Y_centrum-spolecznosci-zydowskiej-4.jpeg
Wzór ze szkliwionych, ceramicznych płytek jaki powstał na elewacjach budynku nawiązywać ma do procesu pisania albo rycia liter. Ułożony jest w koncentryczny sposób wokół okien, tworząc wrażenie rozedrgania powierzchni i perspektywiczną grę wymiarów. Potęguje je światło odbijające się od pofałdowanej, szklanej okładziny i tworzące na powierzchni budynku bogatą grę barw i cieni. Kształt samej bryły zaś sinusoidalnie faluje – jej przekrój nawiązywać ma do linii pisma.
jswTBBXYqcnIwDWbUoTMi1qKIcLHDwEHYGV4B4LRGzNBlLkfRgGZ1v9hswxa_centrum-spolecznosci-zydowskiej-5.jpeg
Budynek jest usytuowany wśród wysokich, 6-8 piętrowych budynków mieszkalnych. Pod względem urbanistycznym, stara się dopasować do zastanej struktury zwartych bloków zabudowy, aranżując bryłę centrum i jego elewacje wzdłuż dwóch głównych ulic. W ramach założenia powstały dwa place. Pierwszy to publiczny plac przed głównym wejściem do budynku, który kieruje członków społeczności, gości i mieszkańców do budynku, a jednocześnie 'wycina' otwartą przestrzeń w ramach gęstej tkanki urbanistycznej. Drugi – wewnętrzny dziedziniec dla społeczności, stanowiący miejsce uroczystych ceremonii, organizacji wydarzeń i przyjęć pod gołym niebem oraz miejsce zabawy dla dzieci.
PcLIh95saqGuony95TQZpGsLD0K7D5ij1MZhR7pZGdkmvNtRi92LnpL9EPQG_centrum-spolecznosci-zydowskiej-6.jpeg
Główny element założenia – synagoga – znajduje się po prawej stronie głównego wejścia i jest podkreślony charakterystycznym kształtem dachu, który symbolicznie nawiązuje do baraniego rogu. Jak podkreślają projektanci, organizację przestrzeni bożnicy determinuje pewna wewnętrzna sprzeczność: z jednej strony dąży się do orientacji na wschód lub Jerozolimę, z drugiej – do przestrzeni scentralizowanej, ponieważ czytanie Talmudu powinno się odbywać w centralnym punkcie wnętrza, w środku społeczności. W tym przypadku sprzeczność ta została rozwiązana właśnie dzięki zastosowaniu dachu w formie rogu, który wyraźnie orientuje synagogę na wschód, a jednocześnie wprowadza światło dokładnie w centralny punkt przestrzeni świątyni, kierując je w miejsce, gdzie czytana jest Biblia.
vGmgVEC1Vda1pEJ0AyIhbeTpf7sJWZQmarw4f9bCfR3RDgMp48JzbgODOri3_centrum-spolecznosci-zydowskiej-7.jpeg
Wewnętrzne ściany synagogi pokryte zostały gęstym wzorem z liter hebrajskich, które tworzą przypominający mozaikę, abstrakcyjny relief. Miejscami litery są rozmieszczone rzadziej i układają się w czytelny tekst, w którym można rozpoznać fragmenty średniowiecznych religijnych wierszy rabinów z Moguncji. Oprócz synagogi, centrum mieści biura, sale lekcyjne i dwa apartamenty, a także wielofunkcyjną przestrzeń do dyspozycji społeczności. Stanowi ona społeczne i kulturalne serce wspólnoty i może być wykorzystywana zarówno do celów wewnętrznych, jak i wydarzeń publicznych otwartych dla wszystkich mieszkańców miasta. Fot: Ivan Baan/ Manuel Herz Architects Inwestor: Gmina Żydowska w Moguncji Architekci: Manuel Herz Architects Powierzchnia całkowita: 2.5 tys m2 Koszt realizacji: ok 6 mln euro Realizacja: lato 2010
mMjMkR3sMQ7HUmJNWR73s1v43UvhNhMCkZzHOlW5oLy6NcaQd625z7Mjf1pu_centrum-spolecznosci-zydowskiej-8.jpeg
BNRRifhyfskRC8bDNLU7LzF00DnN4RnYGkYZB4I3FUXUURyCurL4ZZhaktZN_centrum-spolecznosci-zydowskiej-9.jpeg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera