Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Falowanie pisma

 

Czas czytania: ~3 min


Ck7dXgZe2Fh7zysAJdDKWlRza4kPXFQoNdKCDf5XLiwRgjsPuEO6bSTsXMCL_centrum-spolecznosci-zydowskiej-1.jpeg
Dla judaizmu ważniejsze niż obraz jest słowo, a co za tym idzie – pismo. Z szacunku dla tej tradycji wyrosła forma nowego budynku Centrum Gminy Żydowskiej w Moguncji zaprojektowanego przez pracownię Manuel Herz Architects.
Zd4yW4kzDzv5KC5VkPI0nW1QyGe47hJXv77UAGePawhQdTzLwm1cyQTEpwsP_centrum-spolecznosci-zydowskiej-2.jpeg
W średniowieczu Moguncja była jednym z najważniejszych ośrodków kultury i nauki judaistycznej w Europie. Mimo prześladowań, jakich na przestrzeni dziejów doświadczała, tamtejsza społeczność żydowska wciąż się odbudowywała. Dlatego Moguncja stała się symbolem nadziei i wytrwałości, zniszczenia kultury żydowskiej, a jednocześnie wiary w jej przyszłość i odrodzenie. Nowa diaspora pragnie przywrócić Moguncji jej dawne znaczenie. Elementem tych starań miała być obudowa zniszczonej przez nazistów synagogi i stworzenie nowego centrum społeczności żydowskiej. Powstały one na miejscu dawnej głównej bożnicy, przy Hindenburgstrasse.
cOmJ1KKmnjJNTvp4V8Uo7hRQ3npcY5JJkPeYQE2Vbg8aBfZqU2KfbIoqguBA_centrum-spolecznosci-zydowskiej-3.jpeg
Jak wyjaśniają autorzy projektu Centrum Gminy Żydowskiej w Moguncji – Manuel Herz Architects – na przestrzeni dziejów judaizm nie wytworzył silnej tradycji budowlanej, ani też nie rozwijał stylów architektonicznych, które wyrażałyby i przekładały na materialne formy budynków fundamentalne dla niego idee. Jego centralną wartością zawsze było słowo pisane.
uBRdiaemN4uaHw4BIsDrLE0VtIvVuDcQ27bpwZLsf4EmZbWaK8xBBqqVzv3Y_centrum-spolecznosci-zydowskiej-4.jpeg
Wzór ze szkliwionych, ceramicznych płytek jaki powstał na elewacjach budynku nawiązywać ma do procesu pisania albo rycia liter. Ułożony jest w koncentryczny sposób wokół okien, tworząc wrażenie rozedrgania powierzchni i perspektywiczną grę wymiarów. Potęguje je światło odbijające się od pofałdowanej, szklanej okładziny i tworzące na powierzchni budynku bogatą grę barw i cieni. Kształt samej bryły zaś sinusoidalnie faluje – jej przekrój nawiązywać ma do linii pisma.
jswTBBXYqcnIwDWbUoTMi1qKIcLHDwEHYGV4B4LRGzNBlLkfRgGZ1v9hswxa_centrum-spolecznosci-zydowskiej-5.jpeg
Budynek jest usytuowany wśród wysokich, 6-8 piętrowych budynków mieszkalnych. Pod względem urbanistycznym, stara się dopasować do zastanej struktury zwartych bloków zabudowy, aranżując bryłę centrum i jego elewacje wzdłuż dwóch głównych ulic. W ramach założenia powstały dwa place. Pierwszy to publiczny plac przed głównym wejściem do budynku, który kieruje członków społeczności, gości i mieszkańców do budynku, a jednocześnie 'wycina' otwartą przestrzeń w ramach gęstej tkanki urbanistycznej. Drugi – wewnętrzny dziedziniec dla społeczności, stanowiący miejsce uroczystych ceremonii, organizacji wydarzeń i przyjęć pod gołym niebem oraz miejsce zabawy dla dzieci.
PcLIh95saqGuony95TQZpGsLD0K7D5ij1MZhR7pZGdkmvNtRi92LnpL9EPQG_centrum-spolecznosci-zydowskiej-6.jpeg
Główny element założenia – synagoga – znajduje się po prawej stronie głównego wejścia i jest podkreślony charakterystycznym kształtem dachu, który symbolicznie nawiązuje do baraniego rogu. Jak podkreślają projektanci, organizację przestrzeni bożnicy determinuje pewna wewnętrzna sprzeczność: z jednej strony dąży się do orientacji na wschód lub Jerozolimę, z drugiej – do przestrzeni scentralizowanej, ponieważ czytanie Talmudu powinno się odbywać w centralnym punkcie wnętrza, w środku społeczności. W tym przypadku sprzeczność ta została rozwiązana właśnie dzięki zastosowaniu dachu w formie rogu, który wyraźnie orientuje synagogę na wschód, a jednocześnie wprowadza światło dokładnie w centralny punkt przestrzeni świątyni, kierując je w miejsce, gdzie czytana jest Biblia.
vGmgVEC1Vda1pEJ0AyIhbeTpf7sJWZQmarw4f9bCfR3RDgMp48JzbgODOri3_centrum-spolecznosci-zydowskiej-7.jpeg
Wewnętrzne ściany synagogi pokryte zostały gęstym wzorem z liter hebrajskich, które tworzą przypominający mozaikę, abstrakcyjny relief. Miejscami litery są rozmieszczone rzadziej i układają się w czytelny tekst, w którym można rozpoznać fragmenty średniowiecznych religijnych wierszy rabinów z Moguncji. Oprócz synagogi, centrum mieści biura, sale lekcyjne i dwa apartamenty, a także wielofunkcyjną przestrzeń do dyspozycji społeczności. Stanowi ona społeczne i kulturalne serce wspólnoty i może być wykorzystywana zarówno do celów wewnętrznych, jak i wydarzeń publicznych otwartych dla wszystkich mieszkańców miasta. Fot: Ivan Baan/ Manuel Herz Architects Inwestor: Gmina Żydowska w Moguncji Architekci: Manuel Herz Architects Powierzchnia całkowita: 2.5 tys m2 Koszt realizacji: ok 6 mln euro Realizacja: lato 2010
mMjMkR3sMQ7HUmJNWR73s1v43UvhNhMCkZzHOlW5oLy6NcaQd625z7Mjf1pu_centrum-spolecznosci-zydowskiej-8.jpeg
BNRRifhyfskRC8bDNLU7LzF00DnN4RnYGkYZB4I3FUXUURyCurL4ZZhaktZN_centrum-spolecznosci-zydowskiej-9.jpeg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera