Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tunezja, pustynia i beton

 

Czas czytania: ~2 min


NgCjeW66IfzhiL3EWeO7ycSBpDpaLbRrg2CvfPGuZ1Hb3zy8S3LSvRwcqtRM_dar-hi-2.jpg
Design hotel – który nie podlega międzynarodowej klasyfikacji „gwiazdek”, bo jest przede wszystkim unikatowy i niezwykle oryginalny – to zjawisko modne na świecie. Kolejny obiekt tego rodzaju powstał właśnie w Tunezji.
2az341Q2umPJ81baNmltoC5IqQKYUr0tIIQ6sy2pMl8xZedi9ml6AvOJQiOO_dar-hi-3.jpg
Kilka lat temu dwóch Francuzów, Philippe Chapelet i Patrick Elouarghi otworzyło w Nicei design hotel – Hi Hotel - niezwykły, oryginalny, o autorskim wystroju. Inwestycja okazała się udana na tyle, że niedawno powstała filia nicejskiego hotelu – Dar Hi w mieście Nefta na południu Nicei.
rRaUKm85O3M5aXV9ipQzj2CCgCpsdqDNS0ais88I7OMFDYxOvavqnZ6COcJn_dar-hi-4.jpg
Tunezyjski hotel zaprojektowała pracująca na stałe w Paryżu Matali Crasset. Musiała w jednym projekcie połączyć kilka cech: po pierwsze historię i tradycję budowlaną regionu, po drugie nowoczesność i oryginalność, jakiej wymaga się od „design hoteli”, po trzecie wreszcie komfort, do jakiego przyzwyczajeni są goście dobrych hoteli (z Dar Hi poza pokojami jest też m.in. basen, spa, restauracja z ekologicznym jedzeniem)Crasset zbudowała sieć pawilonów, połączonych ze sobą i zgromadzonych wokół dziedzińca, będącego jednocześnie częścią rekreacyjną, z basenem i tarasem widokowym. Hotel położony jest na zboczu wzgórza, rozciąga się więc z niego piękny widok na miasto.
hACew7cf1AKiduqLfQ55uuwshV2oYKoXIKm0GybCztK1fCUqRIKtITG5RkN6_dar-hi-5.jpg
Dominujący na elewacjach kolor ochry, proste formy pawilonów, zaokrąglone naroża i charakterystyczny kształt okien, mozaiki we wnętrzach – to wszystko architektka zaczerpnęła z tradycyjnego budownictwa tego regionu. Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że Dar Hi – to budowla tak samo stara, jak pozostałe domy w mieście Nafta. Crasset nie zależało na efekcie szoku – zaprojektowała gmach, który wiąże się z otoczeniem, pasuje do niego i do pustynnej okolicy. Tym, co go odróżnia od sąsiednich domów jest ekologia.
N3FeOFWfOirzFBlUEi4CRdz4vEw892c4a5uQ8YveQTq21r0AB7fhJYW4eRwu_dar-hi-6.jpg
Styl „eko” był kluczowy dla inwestorów. Hotel ma dawać zmęczonym mieszczuchom okazję nie tylko do odpoczynku, ale też do zrozumienia, jak ważny jest kontakt z naturą i wsłuchanie się w siebie. Dar Hi położony jest tak, że nie da się do niego dojechać samochodem – trzeba iść pieszo. Wewnątrz chodzi się boso, zażywa zabiegów relaksujących (z użyciem ekologicznych preparatów), spędza czas w spokoju, bez hałasu, nad basenem, wśród palm.
H918pMjHUCXDCiezKaowENjSR9DNNktjXFj1ecFa1RaKTBK4YIn0PQCaZ5d4_dar-hi-7.jpg
Hotel jest luksusowy, wygodny i piękny, ale – jak podkreśla architekta – jest też ekologiczny i nie zaburza lokalnego kolorytu, nie jest intruzem w przestrzeni. To dla Crasset było najważniejszą idea projektu – by dać odpowiedź na barbarzyńską inwazję ruchu turystycznego w Tunezji, który niszczy tradycje tego kraju. Francuzka chciała pokazać, że można stworzyć obiekt na europejskim poziomie, który nie będzie jednak zakłócał specyficznej okolicy, w jakiej został wzniesiony. Anna Cymer Foto: www.dar-hi.net, blog.matalicrasset.com, matalicrasset.com
t2CsyAOsxeU17x4YEqQ2fnTW0fONHnbG4X46L842kwbuBv08WD3dMqsyAKG2_dar-hi-8.jpg
1WuuwHKUFGBuzTMgyvm4y28Z9rVhYIK023HqCL36fm8FKUab9Z93Oeqbvqgo_dar-hi-9.jpg
hT82IRDGDlcvwjoCjOnFkgF1IAf1cac60oucAtXbCYqSL8DOXpxDakzJYUum_dar-hi-10.jpg
OWIrcjBYGyV0fT7KY1iZvp18XfHbTJDfvVWtGy6CG6NV7cwVhlcPC5DFUcpG_dar-hi-11.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera