Tunezja, pustynia i beton - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tunezja, pustynia i beton

 

Czas czytania: ~2 min


NgCjeW66IfzhiL3EWeO7ycSBpDpaLbRrg2CvfPGuZ1Hb3zy8S3LSvRwcqtRM_dar-hi-2.jpg
Design hotel – który nie podlega międzynarodowej klasyfikacji „gwiazdek”, bo jest przede wszystkim unikatowy i niezwykle oryginalny – to zjawisko modne na świecie. Kolejny obiekt tego rodzaju powstał właśnie w Tunezji.
2az341Q2umPJ81baNmltoC5IqQKYUr0tIIQ6sy2pMl8xZedi9ml6AvOJQiOO_dar-hi-3.jpg
Kilka lat temu dwóch Francuzów, Philippe Chapelet i Patrick Elouarghi otworzyło w Nicei design hotel – Hi Hotel - niezwykły, oryginalny, o autorskim wystroju. Inwestycja okazała się udana na tyle, że niedawno powstała filia nicejskiego hotelu – Dar Hi w mieście Nefta na południu Nicei.
rRaUKm85O3M5aXV9ipQzj2CCgCpsdqDNS0ais88I7OMFDYxOvavqnZ6COcJn_dar-hi-4.jpg
Tunezyjski hotel zaprojektowała pracująca na stałe w Paryżu Matali Crasset. Musiała w jednym projekcie połączyć kilka cech: po pierwsze historię i tradycję budowlaną regionu, po drugie nowoczesność i oryginalność, jakiej wymaga się od „design hoteli”, po trzecie wreszcie komfort, do jakiego przyzwyczajeni są goście dobrych hoteli (z Dar Hi poza pokojami jest też m.in. basen, spa, restauracja z ekologicznym jedzeniem)Crasset zbudowała sieć pawilonów, połączonych ze sobą i zgromadzonych wokół dziedzińca, będącego jednocześnie częścią rekreacyjną, z basenem i tarasem widokowym. Hotel położony jest na zboczu wzgórza, rozciąga się więc z niego piękny widok na miasto.
hACew7cf1AKiduqLfQ55uuwshV2oYKoXIKm0GybCztK1fCUqRIKtITG5RkN6_dar-hi-5.jpg
Dominujący na elewacjach kolor ochry, proste formy pawilonów, zaokrąglone naroża i charakterystyczny kształt okien, mozaiki we wnętrzach – to wszystko architektka zaczerpnęła z tradycyjnego budownictwa tego regionu. Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że Dar Hi – to budowla tak samo stara, jak pozostałe domy w mieście Nafta. Crasset nie zależało na efekcie szoku – zaprojektowała gmach, który wiąże się z otoczeniem, pasuje do niego i do pustynnej okolicy. Tym, co go odróżnia od sąsiednich domów jest ekologia.
N3FeOFWfOirzFBlUEi4CRdz4vEw892c4a5uQ8YveQTq21r0AB7fhJYW4eRwu_dar-hi-6.jpg
Styl „eko” był kluczowy dla inwestorów. Hotel ma dawać zmęczonym mieszczuchom okazję nie tylko do odpoczynku, ale też do zrozumienia, jak ważny jest kontakt z naturą i wsłuchanie się w siebie. Dar Hi położony jest tak, że nie da się do niego dojechać samochodem – trzeba iść pieszo. Wewnątrz chodzi się boso, zażywa zabiegów relaksujących (z użyciem ekologicznych preparatów), spędza czas w spokoju, bez hałasu, nad basenem, wśród palm.
H918pMjHUCXDCiezKaowENjSR9DNNktjXFj1ecFa1RaKTBK4YIn0PQCaZ5d4_dar-hi-7.jpg
Hotel jest luksusowy, wygodny i piękny, ale – jak podkreśla architekta – jest też ekologiczny i nie zaburza lokalnego kolorytu, nie jest intruzem w przestrzeni. To dla Crasset było najważniejszą idea projektu – by dać odpowiedź na barbarzyńską inwazję ruchu turystycznego w Tunezji, który niszczy tradycje tego kraju. Francuzka chciała pokazać, że można stworzyć obiekt na europejskim poziomie, który nie będzie jednak zakłócał specyficznej okolicy, w jakiej został wzniesiony. Anna Cymer Foto: www.dar-hi.net, blog.matalicrasset.com, matalicrasset.com
t2CsyAOsxeU17x4YEqQ2fnTW0fONHnbG4X46L842kwbuBv08WD3dMqsyAKG2_dar-hi-8.jpg
1WuuwHKUFGBuzTMgyvm4y28Z9rVhYIK023HqCL36fm8FKUab9Z93Oeqbvqgo_dar-hi-9.jpg
hT82IRDGDlcvwjoCjOnFkgF1IAf1cac60oucAtXbCYqSL8DOXpxDakzJYUum_dar-hi-10.jpg
OWIrcjBYGyV0fT7KY1iZvp18XfHbTJDfvVWtGy6CG6NV7cwVhlcPC5DFUcpG_dar-hi-11.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera