Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum, które łączy

 

Czas czytania: ~3 min


WvqwgKfv1XCiIA3LrIsP4uBEUrjB0gvQgGO2Jn23SJUgVaJKOqCHFZbEHqQH_3xn-liverpool-museum.jpg
Otwarte 19 lipca 2011 r. Muzeum Liverpoolu pomyślane zostało jako łącznik spinający miasto. Urbanistycznie, architektonicznie i społecznie. Zaprojektowany przez duńską pracownię 3XN budynek stanął pomiędzy portem i miastem, a inspiracją dla jego formy były okręty handlowe i.. origami.
7GDSY8YWVJrRwcLqQJhNDruCk30FwKAOS1j66uqvxIeJm8WfOG7nyY1fSNu9_3xn-liverpool-museum-2.jpg
Misją muzeum jest nie tylko opowiadanie o historii Liverpoolu będącego jednym z największych na świecie portów i o jego bogatej kulturze, w tym także o fenomenie Beatlesów, którzy rozsławili miasto. Ma to być również miejsce, w którym przeszłość spotykać się będzie ze współczesnym życiem miasta, jego mieszkańcami i odwiedzającymi je turystami z całego świata. Dlatego, jak podkreśla główny architekt 3XN Kim Herforth Nielsen, siedziba muzeum musi być czymś więcej niż budynkiem, w którym prezentowane są ekspozycje.
TWt2jVLM1zWnknBRqtlAuuvWhxBa3pq84xlVv2OtsvijrjaMgxk4chH7CFgu_3xn-liverpool-museum-3.jpg
Zadanie, z jakim musieli się zmierzyć architekci było tym trudniejsze, że projektowali największe muzeum narodowe, które powstało w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 100 lat, a budynek powstać miał w strefie wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, w sąsiedztwie słynnych liverpoolskich „Trzech Gracji”. To jednocześnie największa i najbardziej prestiżowa realizacja w dwudziestopięcioletniej historii biura.
YIzf8SfQIqIct7kgc8pxUk1zWDLt5ma97ofZx9z04EYxF0zp9PBAKRVtPlu5_3xn-liverpool-museum-4.jpg
Projekt muzeum powstał w efekcie złożonego procesu, którego ważnym elementem były rozmowy z mieszkańcami miasta, poznanie jego historii i znaczenia działki, która przeznaczona była pod inwestycję. W rezultacie powstała dynamiczna, niska forma, która z szacunkiem podejmuje dialog z ulokowanymi wzdłuż portowej promenady budynkami warsztatów, a także nawiązuje do statków handlowych, które są elementem dominującym w krajobrazie portu. Z kolei rzeźbiarsko ukształtowana fasada jest nowoczesną interpretacją historycznych detali architektonicznych 'Trzech Gracji'. Potężne okna w nachylonych ścianach szczytowych skierowanych w stronę miasta i portu symbolicznie wprowadzają historię do budynku muzeum, a jednocześnie zapewniając możliwość zajrzenia do niego z zewnątrz.
CE4uoNihMniwZiQqbht52OQoCrSbR2vCR8Z9JIhBGCkUkGXorGrSvg9vJUSA_3xn-liverpool-museum-ground-floor.jpg
Muzeum ulokowane jest przy brzegu rzeki Mersey i funkcjonuje jako łącznik, który fizycznie spina portową promenadę z Albert Dock, gdzie obecnie znajdują się restauracje, muzea i butiki. Bezpośrednie otoczenie muzeum zaaranżowane zostało jako przestrzeń publiczna będąca miejscem spotkań mieszkańców i turystów, pozwalająca usiąść na chwilę i podziwiać widok na wodę. Idea miejsca spotkań została też przeniesiona do środka muzeum, którego centrum zajmuje atrium oplecione rzeźbiarsko ukształtowaną klatką schodową prowadzącą do galerii ekspozycyjnych.
Lnqz6XXJe3RdOcpRr3Uh3jCDiR2GSu5CGYuuBjXqlBSqHgmcuzqHUeGKPjBK_3xn-liverpool-museum-first-floor.jpg
Genezę kompozycji elewacji budynku Nielsen opisuje w sposób następujący: „Tradycyjne elewacje są przeważnie 'rozbite' – na przykład przez okna. Ja chciałem stworzyć architekturę holistyczną, fasadę, która spaja budynek w jedną, rzeźbiarską całość. Inspiracją było dla mnie origami, nie tylko ze względów estetycznych wynikających z zastosowania przestrzennego wzoru, ale także efektywnego wykorzystania materiałów użytych podczas projektowania fasady umożliwiającego zminimalizowanie jego strat.”.
DTC4vSbto6psPOZiNfH3SgBQKNbgYhRGYaSWyo8DC1rGXHMpUvip2Xi0mtXx_3xn-liverpool-museum-second-floor.jpg
Nielsen: „To muzeum łączy miasto na wielu poziomach – fizycznym, społecznym i architektonicznym. Idea muzeum jako materialnego i symbolicznego łącznika była centralnym punktem w całym procesie projektowania”. Architekci: 3XN Lokalziacja: Mann Island, Liverpool, Wielka Brytania Inwestor: Muzea Narodowe, Liverpool Powierzchnia: 13.000 m2 Konstrukcja: Buro Happold Projekt: 2004 r., pierwsza nagroda w zamkniętym konkursie Projekt krajobrazu: Schønherr Fot: Philip Handforth, Richard White, Pete Carr, plusmood.com
zM5UNcHPdRKENPo28tEWkGubxZMHbICkYxrx5KDFJntknOGt9mMlSt5abUso_3xn-liverpool-museum-section1.jpg
0Rs6QmSnEtNGSP99hyYR635uv6S5MmtdHGh8VK0KT5JsTtea1YNqaG7Yuqf3_3xn-liverpool-museum-section2.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera