Medal od Aalto - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Medal od Aalto

 

Czas czytania: ~3 min


qCYLo0W8hZFrl9b115Eyv5ha301HuFfAOHYFV8y5fno5UJBuydSjKAecuBfD_tv1.jpg
10 medal Alvara Aalto trafił w ręce duńskich architektów Tegnestuen Vandkunsten. Wręczenie nagród odbyło się 3 lutego w zaprojektowanej przez Alvara Aalto głównej siedzibie Instytucji Ubezpieczeń Społecznych w Finlandii (KELA). Medal, który również jest dziełem Aalto, ustanowiony został w 1967 r. i jest wręczany co 5 lat twórcy, który ma na swoim koncie znaczący dorobek na polu innowacyjnej i niekonwencjonalnej architektury. W tym roku po raz pierwszy uhonorowano nim pracownię architektoniczną a nie indywidualnego twórcę. Medal, który został zaprojektowany przez Alvaro Aalto, przyznawany jest przez Ministerstwo Edukacji, Fiński Związek Architektów SAFA, Muzeum Fińskiej Architektury, Fińskie Towarzystwo Architektoniczne i Fundację Alvara Aalto. Instytucje te mają swoich przedstawicieli w jury, w którym zasiada także dwóch członków spoza Finlandii.
ykR21X1eNGSafUHQFPQMav3fAYimleoIBBbkBC8hzKUwxG9bYbrFBHzvWzTO_tv2.jpg
Nagrodzone biuro Tegnestuen Vandkunsten od prawie 40 lat zajmuje się projektowaniem domów i zabudowy wielorodzinnej i w tej dziedzinie uważane jest za pionierów i twórców nowych trendów. Projektowane przez nich budynku odznaczają się różnorodnością, społecznym zaangażowaniem, niską gęstością zabudowy i rozwiązaniami ekologicznymi. A wszystkie te cechy pojawiły się na długo zanim stały się one modnymi słowami w architekturze mieszkaniowej i polityce. Zatrudniająca dziś 30 projektantów firma od początku bazuje na pracy zespołowej, a jednym z głównych źródeł inspiracji jest dla architektów dynamicznie się zmieniająca sytuacja społeczna. Świadomość i zaangażowanie społeczne postrzegają oni jako źródło piękna formy budynków, a nie konieczność kompromisu między wartościami humanistycznymi a estetyczną doskonałością, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzennymi, formalnymi i materiałowymi. W ten sposób Vandkunsten łączy tradycję nordyckiego społeczeństwa opiekuńczego z tradycją nordyckiej architektury, a projektowane przez nich budynki są nowoczesną interpretacją i rozwinięciem ideowej spuścizny Alvara Aalto.
fEpjbkDQbux41RVxl1KUHTcXwUjmyYIDCIAzfqAqiCCfCDGvc7knS07dOtre_tv3.jpg
Najważniejsze zasady, jakie leżą u podstawy projektowanych przez Vandkunsten budynków wykrystalizowały się już we wczesnych pracach, z których najbardziej znany jest innowacyjny zespół mieszkaniowy Tinggården w pobliżu Køge. Rozwiązania przestrzenne wywodzą się z najbliższego otoczenia, zapewniając wizualną i społeczną spójność, a minimalizacja kosztów konstrukcji osiągana jest poprzez zastosowanie zaawansowanej technologii i prostych materiałów. Budynki Nandkinsten odznaczają się swobodną, ale modernistyczną ekspresją znamienną dla duńskiej tradycji. Wśród ważniejszych realizacji Vandkunsten jest także przekształcenie dawnej stoczni ścigaczy torpedowych w Holmen w Kopenhadze w blok mieszkalny (ukończone w 2001 r.) oraz zabudowania Det Blå Hjørne (Niebieski Narożnik, 1989). Jednym z ostatnich zwycięskich projektów konkursowych jest zespół apartamentowców w Kløvermarken w Kopenhadze, zakładający wprowadzenie na skraju miejskiego parkowego odważnej, nowoczesnej zabudowy, wyznaczającej nowe standardy w tej dziedzinie architektury. Poprzedni medaliści: 1967 Alvar Aalto 1973 Hakon Ahlberg (Szwecja) 1978 James Stirling (Wielka Brytania) 1982 Jørn Utzon (Dania) 1985 Tadao Ando (Japonia) 1988 Alvaro Siza (Portugalia) 1992 Glenn Murcutt (Australia) 1998 Steven Holl (USA) 2003 Rogelio Salmona (Kolumbia)
q89jT7HrWSNTWssMtrVNAsC3wpGTTuUYp7FgbsLm0qUXTNVDZgspOGudnv1H_tv4.JPG
AfIGLDtigBjZls5J9FZoPx7tyMNs6cB5oNEPfl6rifPmVFAEjqgjuLaLrFYn_tv5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera