Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Płynny spektakl

 

Czas czytania: ~2 min


4GCUFhwyQL50jaiQcfxSV5VulQcq7psAG8QORRGmm6IfNpWL6KHGaG44ojtv_yas-photos-a-list-building-4.jpg
Zadanie projektowe było tutaj od początku jasne: Yas Hotel w Abu Dhabi miał olśniewać i zadziwiać, dając świadectwo prestiżu i rozwoju technologicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miał stać się przyciągającą turystów ikoną, architektonicznym symbolem uświetniającym wydarzenia kulturalne i sportowe, a zwłaszcza wyścigi bolidów Formuły 1. Miał też sprawić, że o czy świata po raz kolejny zwrócą się ku Z jednoczonym Emiratom Arabskim.
lPSCVqyhFTLmewseXEd0QsDxzXk2bngct5rfQwpsTIq1ODMEDVD604iWtafv_yas-photos-a-list-building-8.jpg
To, że cel ten zostanie osiągnięty było wiadomo już po rozstrzygnięciu zamkniętego konkursu, który wygrało nowojorskie biuro „Asymptote Architecture” znane przede wszystkim z testowania mocy obliczeniowych komputerów przy wirtualnych eksperymentach z pogranicza sztuki i architektury. Połączenie nowatorskiej techniki projektowania parametrycznego z niewielka liczbą gotowych realizacji gwarantowało inwestorowi pewien element zaskoczenia, jak wyglądał będzie efekt końcowy.

Amorficzna powłoka
Utworzony w 2009 roku tor wyścigowy Formuły 1 – Yas Marina Circuit i organizowane na nim wyścigi samochodowe mają stanowić jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Aby obsłużyć gości i uczestników tych wydarzeń zaplanowano hotel znajdujący się bezpośrednio ponad trasą przejazdu samochodów. Jego wnętrza miały stać się jednocześnie jedną z najatrakcyjniejszych miejscówek podczas wyścigu – zawody można oglądać bezpośrednio z okien lobby i niektórych pokoi. Główną kubaturę budynku stanowią dwa ustawione prostopadle względem siebie siedmiokondygnacyjne pylony o wydłużonym wrzecionowatym rzucie, zawierające głównie luksusowe apartamenty. Połączone są one na poziomie pierwszego i drugiego piętra dwukondygnacyjnym mostem o rozpiętości 40m i powierzchni 980m² zlokalizowanym dokładnie nad torem wyścigowym.

Zarówno wygląd, jak i konstrukcja samej kubatury hotelowej są dosyć konwencjonalne.Żelbetowy układ stropowo- płytowy usztywniony został ścianami trzonów komunikacyjnych i instalacyjnych. Podział na piętra jest czytelny w elewacji budynku. Opływowe formy mostu i wystającego poza obrys wyższych kondygnacji przyziemia nadają całości nowoczesną dynamikę, jednak nie są specjalnie innowacyjne.

Areta Keller

Więcej w najnowszym numerze Krytyki Architektury

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Finaliści Nagrody Architektonicznej Polityki 2019
Finaliści Nagrody Architektonicznej Polityki 2019

Nagroda Architektoniczna Polityki zostanie w tym roku wręczona już po raz dziewiąty. Co roku szeroki ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera