Literatura i demokracja - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Literatura i demokracja

 

Czas czytania: ~2 min


UuTOzeZDIuuNfQQQh6w5q2JgmmhtWp50TepGfAX6Ey4s9zeazVWH8MFc5In5_library.jpg
Duńskie biuro Schmidt Hammer Lassen (SHL Architects) wygrało międzynarodowy konkurs na projekt „Miejskiej Przestrzeni Mediów” – największej w Skandynawii biblioteki publicznej. Powstanie ona w duńskim Aarhus i ma być nowym ośrodkiem kultury oraz pionierską książnicą nowej generacji.
kMsh0ihzl298LjwAQ9E76HQ65vVSddto4DmIODCobveYyj9n6PTq6o2SecEy_library-1.jpg
Miejska Przestrzeń Mediów jest częścią większego planu regeneracji starych doków przeładunkowych, mającego na celu połączenie portu Aarhus z historycznym centrum miasta. Na wzór nadmorskiej Opery w Oslo i londyńskiej strefy kultury South Bank, nieużywane już doki mają zostać przekształcone w nowoczesny ośrodek kultury. Jury uznało, że projekt SHL Architects zapewnia funkcjonalne i piękne zagospodarowanie terenu portowego, a u jego podstawy leży doskonała znajomość specyficznych wymagań budynku biblioteki publicznej. Jednocześnie w przedstawionej przez SHL koncepcji nastąpiło wyraźne przewartościowanie roli tradycyjnej biblioteki – zamiast budynku introwertycznego, skupionego na książkach, powstać ma ośrodek otwarty na otoczenie, zawierający zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną, sprzyjającą rozwijaniu kontaktów międzyludzkich, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz studiowaniu w nieformalnych warunkach.
0g2XehnTQCKxAuFICXFwwPz85IKUTyHlWcNIQsuWxbjLX3PyvTrWTRiJzZTI_library-2.jpg
Budynek będzie miał 30 tysięcy m² powierzchni i rzut siedmiokąta. Przeszklone elewacje, dzięki którym wnętrze będzie oświetlone naturalnym światłem, sprawią również, że to, co dzieje się w środku będzie widoczne dla przechodniów, zapraszając ich do środka. Integracji z otoczeniem służyć będzie też zewnętrzna przestrzeń rekreacyjna, która powstanie po południowej stronie budynku. Będzie ona stopniowo schodzić ku brzegom rzeki Aarhus, dzięki czemu obiekt zyska z nią nie tylko optyczną, ale także fizyczną łączność. Realizacja projektu ma kosztować 228 milionów euro.
NXoUjbARAY5mEtEgorSLLiTYr7r1YxSzLhVlgxHWselU47CMsL0xln1n7AfM_library-3.jpg
Kim Horst Jansen z SHL Architects: „Biblioteka w Aarhus jest niezwykle prestiżowym i ważnym projektem kulturalnym. Wierzymy, że będzie ona czymś więcej niż tylko wielkim zbiorem książek. Biblioteki koncentrują się na człowieku i powinny zapewnić elastyczną i przyjazną przestrzeń zarówno dla spotkań i aktywności społecznej, jak dla studiowania. Miejska Przestrzeń Mediów to projekt biblioteki demokratycznej i społecznie zaangażowanej”.

Biuro SHL Architects zdobyło już pozycję liderów w dziedzinie projektowania innowacyjnych i wielofunkcyjnych bibliotek. Do najbardziej znanych należą biblioteka uniwersytetu Aberdeen i kompleks biblioteczny w Sheffield.

W konkursie wzięły też udział firmy Mecanoo, GPP Architects oraz A-Team, czyli połączone AART i Arkitema.

Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera