Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Literatura i demokracja

 

Czas czytania: ~2 min


UuTOzeZDIuuNfQQQh6w5q2JgmmhtWp50TepGfAX6Ey4s9zeazVWH8MFc5In5_library.jpg
Duńskie biuro Schmidt Hammer Lassen (SHL Architects) wygrało międzynarodowy konkurs na projekt „Miejskiej Przestrzeni Mediów” – największej w Skandynawii biblioteki publicznej. Powstanie ona w duńskim Aarhus i ma być nowym ośrodkiem kultury oraz pionierską książnicą nowej generacji.
kMsh0ihzl298LjwAQ9E76HQ65vVSddto4DmIODCobveYyj9n6PTq6o2SecEy_library-1.jpg
Miejska Przestrzeń Mediów jest częścią większego planu regeneracji starych doków przeładunkowych, mającego na celu połączenie portu Aarhus z historycznym centrum miasta. Na wzór nadmorskiej Opery w Oslo i londyńskiej strefy kultury South Bank, nieużywane już doki mają zostać przekształcone w nowoczesny ośrodek kultury. Jury uznało, że projekt SHL Architects zapewnia funkcjonalne i piękne zagospodarowanie terenu portowego, a u jego podstawy leży doskonała znajomość specyficznych wymagań budynku biblioteki publicznej. Jednocześnie w przedstawionej przez SHL koncepcji nastąpiło wyraźne przewartościowanie roli tradycyjnej biblioteki – zamiast budynku introwertycznego, skupionego na książkach, powstać ma ośrodek otwarty na otoczenie, zawierający zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną, sprzyjającą rozwijaniu kontaktów międzyludzkich, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz studiowaniu w nieformalnych warunkach.
0g2XehnTQCKxAuFICXFwwPz85IKUTyHlWcNIQsuWxbjLX3PyvTrWTRiJzZTI_library-2.jpg
Budynek będzie miał 30 tysięcy m² powierzchni i rzut siedmiokąta. Przeszklone elewacje, dzięki którym wnętrze będzie oświetlone naturalnym światłem, sprawią również, że to, co dzieje się w środku będzie widoczne dla przechodniów, zapraszając ich do środka. Integracji z otoczeniem służyć będzie też zewnętrzna przestrzeń rekreacyjna, która powstanie po południowej stronie budynku. Będzie ona stopniowo schodzić ku brzegom rzeki Aarhus, dzięki czemu obiekt zyska z nią nie tylko optyczną, ale także fizyczną łączność. Realizacja projektu ma kosztować 228 milionów euro.
NXoUjbARAY5mEtEgorSLLiTYr7r1YxSzLhVlgxHWselU47CMsL0xln1n7AfM_library-3.jpg
Kim Horst Jansen z SHL Architects: „Biblioteka w Aarhus jest niezwykle prestiżowym i ważnym projektem kulturalnym. Wierzymy, że będzie ona czymś więcej niż tylko wielkim zbiorem książek. Biblioteki koncentrują się na człowieku i powinny zapewnić elastyczną i przyjazną przestrzeń zarówno dla spotkań i aktywności społecznej, jak dla studiowania. Miejska Przestrzeń Mediów to projekt biblioteki demokratycznej i społecznie zaangażowanej”.

Biuro SHL Architects zdobyło już pozycję liderów w dziedzinie projektowania innowacyjnych i wielofunkcyjnych bibliotek. Do najbardziej znanych należą biblioteka uniwersytetu Aberdeen i kompleks biblioteczny w Sheffield.

W konkursie wzięły też udział firmy Mecanoo, GPP Architects oraz A-Team, czyli połączone AART i Arkitema.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera