Wulkan koncertowy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wulkan koncertowy

 

Czas czytania: ~2 min


nWWRZTPc3ZcLjUC8Sb9yU2oMxZ4yBeHkb3yuBXNVavPFCoPcG9v0Av6q8jnJ_lanzarote.JPG
Duńskie biuro architektoniczne, Henning Larsen Architects we współpracy z hiszpańskim architektem Carlo Moralesem z pracowni Arquitecto SLP, wygrało w rozstrzygniętym pod koniec lutego konkursie na projekt nowej sali koncertowej i kongresowej w Arrecife – największym mieście wyspy Lanzarote na Kanarach. Palacio de Congresos ma powstać przy nadmorskiej promenadzie, a jego forma inspirowana jest naturalnym, „postrzępionym” krajobrazem wyspy. Louis Becker z HL Architects, podkreśla, że budynek został zaprojektowany specjalnie dla tego miejsca i nie mógłby powstać w żadnym innym – oddaje charakter Lanzarote, jej gór, wulkanów i morza. Jego forma nawiązuje do wulkanicznego pochodzenia wyspy, co podkreśla zewnętrzna okładzina z czarnego bazaltu (skały pochodzenia wulkanicznego), poprzecinana szczelinami, przez które będzie przeświecać pomarańczowe światło. To zestawienie barw ma przypominać wulkan w chwili erupcji i dodać budynkowi ekspresji. Foyer z kolei zostało pomyślane jako „grota”, co jest wyraźnym nawiązaniem do dwóch głównych atrakcji turystycznych wyspy – utworzonych z wulkanicznej lawy jaskiń Jameos del Agua i Cueva de los Verdes.
VnETs5y2e9eKlQz5oFGec7et5Rwxt3OtJlud71nTG0zuZi1yQ825tetJmHjL_lanzarote-1.JPG
Przyciągającą wzrok formę połączono z innowacyjnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami, zapewniającymi sprawne funkcjonowanie sal koncertowych i konferencyjnych. Obiekt będzie zapewniał odpowiednie warunki zarówno dla koncertów muzyki klasycznej, jak i elektronicznej, a także konferencji. Jego wnętrze będzie elastyczne – wielkość znajdujących się w nim trzech sal, będzie można zmieniać w zależności od potrzeb, a zastosowana w sali koncertowej i konferencyjnej chowana widownia umożliwi różnorodne ich wykorzystanie. Sala konferencyjna i koncertowa – obie połączone z wieżą sceniczną – pomieszczą się około 2 tysięcy osób. Dzięki łagodnemu klimatowi panującemu na wyspie możliwe będzie przeniesienie części funkcji na zewnątrz budynku. W ten sposób powstanie Plac Konferencyjny, umożliwiający organizowanie wydarzeń i konferencji na świeżym powietrzu. Powierzchnia użytkowa obiektu będzie wynosić 15 tysięcy m². Jak przystało na projekt duńskich architektów, nie mogło w nim zabraknąć rozwiązań ekologicznych. Budynek będzie wyposażony w kolektory słoneczne najnowszej generacji, a zastosowane materiały odbijające promienie słoneczne zapewnią utrzymanie wewnątrz budynku przyjemnego chłodu bez konieczności używania klimatyzacji.
U0KGIolKNvFNff9MJRIj8vT696PdXis5AFIYL0vQtb84vQYdDk40iulUScbV_lanzarote-2.JPG
Budowa Palacio de Congresos ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w 2013 r. Henning Larsen Architects są już znani z projektów kilku tego typu obiektów, min. opery w Kopenhadze, narodowej sali koncertowej w Reykjaviku czy sali koncertowej i kongresowej w Uppsali w Szwecji. Ta ostatnia otrzymała nagrodę City Environment Prize 2008, którą władze miejskie przyznają przedsięwzięciom przyczyniającym się do rozwoju miasta. Obecnie, również we współpracy z Carlo Moralesem, Duńczycy pracują nad nową narodową salą koncertową w Dublinie.
Obsex3O3R0hZV075xYTBOhrbI0T416LjjTI7ao8pOB6RvP0kY6IpDkmoDI0k_lanzarote-3.JPG
M6Un9op5dXkEFAzAd2c4lKwIYqcNxKZRil3JuTzIQ7WpQ5ytFdZg6yDeRVVj_lanzarote-4.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera