Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Koolhaas i Maggie

 

Czas czytania: ~3 min


WPNcqUYtLVEytU170cdTfbcijDLsBH9peUWu28E0xUmaiKKU3ZKB3qN57jlN_oma-maggies-gartnaval.jpg

Maggie's Centre to sieć niezwykłych ośrodków dla chorych na raka. Ich wyjątkowość polega nie tylko na tym, że szczególny nacisk kładzie się tam na wsparcie emocjonalne i psychologiczne dla chorych i ich rodzin, ale także na stworzenie wyjątkowej przestrzeni, w której będą się oni czuli lepiej i bezpieczniej. 3 października otwarte zostało kolejne centrum. Drugi już ośrodek w Glasgow tradycyjnie zaprojektowany został przez architektów z absolutnej światowej czołówki – OMA.

wC5eV76ujqQZoZyuzUM5OloUZelGhbqdNBqEzsjvfuBRTqVivje5W5YeUyQc_oma-maggies-gartnaval-2.jpg

Koolhaas przyjaźnił się z Maggie Keswick Jencks (żoną teoretyka i krytyka architektury Charlesa Jencksa), której przegrana walka z rakiem piersi stała się inspiracją dla powołania tej organizacji. Córka Maggie – Lily – pracuje w biurze Koolhaasa w Rotterdamie. To ona odpowiadała za projekt architektury krajobrazu nowego centrum – aranżację dziedzińca oraz najbliższego otoczenia budynku.

TGVdQ1lp1q9cXtNcG83uxk4Jd0HUPfeYZGi3eVAZ8Ub5p3tDA1dXEjeMjjhP_oma-maggies-gartnaval-3.jpg

Rem Koolhaas: 'Jesteśmy wzruszeni, że zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie budynku dla Maggie's Centre i zachwyceni pracą w innej skali, w innym środowisku i z zupełnie innymi ambicjami. Maggie's to dla nas wyjątkowy projekt.' Zgodnie z filozofią instytucji, budynek miał mieć niewielką, intymną skalę i atmosferę daleką od sterylnej bezosobowości szpitali, a przy tym reprezentować najwyższy poziom architektury.

8n4JjK3YPt20RDMNXWSIAAYXUEcIDX5EwALOHTXAhVhP9MZUmGBboKTojw8n_oma-maggies-gartnaval-4.jpg

Nowy obiekt powstał na terenie szpitala onkologicznego Gartnaval Royal Infimary. To zespół niewielkich, modułowych pawilonów tworzących pierścień wokół kameralnego dziedzińca. Zachodzące na siebie segmenty mieszczą rożnej wysokości pomieszczenia na rzucie litery „L”. Decydując się na taki układ, architekci chcieli stworzyć swobodną, niemal beztroską atmosferę, zapewniając jednocześnie prywatną i intymną przestrzeń dla osób korzystających z pomocy centrum. W zamyśle projektantów, wewnętrzny dziedziniec ma być miejscem ucieczki i schronienia od codziennych trudów walki z chorobą.

3uWMCqR9EU2KNZXLQmzBIVNnmI7vqrkynldZRbKoaD7eupZY7WgkXA4N6WPB_oma-maggies-gartnaval-5.jpg

Richard Hollington, architekt prowadzący projekt wspólnie z Remem Koolhaasem i Ellen van Loon: „Zanim zdecydowaliśmy się na ostateczną formę budynku, spędziliśmy wiele czasu w istniejących obiektach Maggie’s Centre. Wydaje nam się, że uchwyciliśmy istotę funkcjonowania tych instytucji. Zaprojektowaliśmy budynek, który zapewni intymną i komfortową atmosferę. Mamy nadzieję, że będzie on dobrym uzupełnieniem dla nieocenionej opieki i wsparcia, jakiego udziela się tam chorym na raka”.

VJPgKqWqUCGaBv9G3iPfrctrutCyRanVc7kLKctvHTZp8wUl8EVNlSKYjGLA_oma-maggies-gartnaval-6.jpg

Laura Lee, dyrektor Maggie’s: „Na zachodnim wybrzeżu Szkocji częstotliwość zachorowań na raka jest bardzo duża i otwarcie drugiego Maggie’s Centre w tym regionie ma ogromne znaczenie dla tysięcy rodzin, które zmagają się z trudną sytuacją po zdiagnozowaniu tej choroby. Projekt zespołu Rema Koolhaasa doskonale odpowiada naszemu programowi i metodom pracy”.

oFwocQHGkDTimIq0yDzIJJtBuBdUOQzokM7welxG277CXk1jS20bZfy15IZu_oma-maggies-gartnaval-7.jpg

Środki niezbędne dla sfinansowania budowy – ok. 2,1 miliona funtów – zostały przekazane przez organizację charytatywną Walk the walk Worldwide, powołaną w celu walki z rakiem piersi.

GY1qQGcJkFhvffeDw0xOMODFsQRvUqyIViqXyMfuqTbml4N5AN5JC5mk0Hdx_oma-maggies-gartnaval-8.jpg

Oprócz OMA, dla Maggie's Centre projektowały już takie architektoniczne sławy jak Frank Gehry, Richard Rogers i Zaha Hadid.

Fot: Philippe Ruault, archdaily.com

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Pawilon pamięci w Warszawie
Pawilon pamięci w Warszawie

Inicjatorką powstania Izby Pamięci na Woli była powstanka Wanda Traczyk-Stawska, aktywnie działająca ...

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera