Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gotyk, barok, nowoczesność

 

Czas czytania: ~3 min


OCniQQgrYgAaXHyDRc3oWhfiEhjQRmDY5Oh6o4yBhQS00Z1HKcAxyRfyRSZG_dzusgkarchitekci-hotelkrasicki-lidzbark-2.jpg

Mikołaj Kopernik, Zygmunt III Waza, Stanisław Leszczyński, Napoleon Bonaparte... Mury, które kiedyś gościły wiele znamienitych osobistości, dziś otwarte są dla szerokiej publiczności. Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim zaadaptowany został na czterogwiazdkowy Hotel Krasicki z centrum konferencyjnym. Projekt zakończonej w 2011 r. przebudowy obiektu przygotowała pracownia Dżus GK Architekci z Olsztyna.

Z5302EpgCRAGa8etniOncXI84gvfOqPOpPEKkKDBYqajE2G2mvFcnHW2TXir_dzusgkarchitekci-hotelkrasicki-lidzbark.jpg
fbBDk4yTt0lGXDEC7LNqfKInBhwDEuW6LkJ2L1BLoqv0zngC1kYAI5Pu0fuM_dzusgkarchitekci-hotelkrasicki-lidzbark-4.jpg

Lidzbarski zamek jest jednym z najcenniejszych w Polsce zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Siedzibą biskupów warmińskich był przez prawie czterysta pięćdziesiąt lat – od 1350 do 1795 roku. W tym czasie, w epoce baroku, został poddany gruntownej przebudowie. Bogata historia obiektu stała się inspiracją dla architektów projektujących adaptację obiektu. W ich intencji, hotel miał się stać nie tylko miejscem wypoczynku, ale także swoistym muzeum umożliwiającym gościom poznanie dziejów zamku i całego miasta.

K79kPI4aiyDaqhzX2Yom8OXZk8s6Y2gt8fjhKHqvM6QSEiuJh9wm4t2nJx1o_dzusgkarchitekci-lidzbark-pokoj-gotycki.jpg

Projekt adaptacji obiektu wymagał połączenia dwóch kwestii – oczekiwań inwestora, który chciał umieścić w zamku program wymagający dwukrotnie większej powierzchni niż zapewniały ją zabudowania historyczne oraz restrykcji konserwatorskich, zgodnie z którymi zewnętrzna forma budowli nie mogła ulec zmianie. Rozwiązaniem okazało się wprowadzenie nowych funkcji pod ziemię. Nietrudno się domyślić, że pracom archeologicznym towarzyszyły liczne znaleziska.

6wdfYb6WDlStegQ7xvL9io7DNrCvZNYAKoZa3rKDUFBCaR39rCuC3ltcR3pN_dzusgkarchitekic-lidzbark-pokoj-barokowy.jpg
FUcrOj8e3G4vCR1Duw5tGE9AXfZBYHbLPp8ZJj4SyjMeO0q61J0GjB1tBkwv_dzusgkarchitekci-lidzbark-aa-bb.jpg

Najważniejsze działania polegały na odkopaniu potężnego dziedzińca przedzamcza oraz odgruzowaniu wszystkich kondygnacji podziemnych zasypanych na przestrzeni kilku wieków. W efekcie odsłonięte zostały średniowieczne pomieszczenia, w których od kilkuset lat nie przebywał człowiek. W gotyckich salach ze szczątkami zniszczonych przez pożar sklepień ulokowano sale restauracyjne, a 5 metrów pod poziomem dziedzińca, w miejscu XIII-wiecznej przystani pruskiego grodu obronnego, gdzie znaleziono relikty drewnianej przystani i znajdującej się przy niej łodzi, pojawił się basen.

14QBPHAdJ0u0YufOHJlj2JpzW3w5BFafbckMcyXHmeQ46B4LhL0VJelWqOcy_dzusgkarchitekci-hotelkrasicki-lidzbark-nowe1a.jpg

Jak podkreślają architekci, w projekcie wykończenia wnętrz zastosowano wiele oryginalnych rozwiązań i materiałów, które jednak służyły podkreśleniu historii obiektu. Takie działanie wynikało z chęci nadania architekturze wnętrz charakteru edukacyjnego. W ogólnodostępnym holu pojawiła się na przykład nawiązująca do nowoczesnych muzeów ściana, na której przedstawiono historię miasta, goście mogą także odwiedzić izbę pamięci w której można obejrzeć filmy o tematyce historycznej, dwupoziomową bibliotekę z bogatymi zbiorami starodruków i obserwatorium astrologiczne, w recepcji zaś przyjrzeć się odsłoniętym reliktom pieców hipokaustycznych.

MQLQylE2NXb2dGCwAu8T3ixJsLuQs51pATZpNjvrlV4F2EZmb0VKrLvw4xpW_dzusgkarchitekci-lidzbark-1pietro.jpg
QR7vuSMxZTxOk2XFNi5Ir5v4Dt7G8NMSzcq9Gn0c17zGMvVhZCFjCJyYtOTs_dzusgkarchitekci-hotelkrasicki-lidzbark-nowe2a.jpg

Ponieważ średniowieczny zamek został gruntownie przebudowany w epoce barku, w jego obecnej formie dominują dwa style – surowy gotyk założenia obronnego i malowniczy barok zabytkowej rezydencji. Podkreśleniu tego mariażu służy zdecydowanie współczesny charakter nowych elementów. Celem architektów było wkomponowanie rozbudowanej funkcji hotelu z centrum konferencyjnym w skomplikowany układ historycznego obiektu w taki sposób, by ocalić i wyeksponować zachowaną strukturę i elementy wystroju. Architekci podkreślają przy tym, że ulokowanie znacznej części programu pod ziemią – w niedostępnej od wieków części budowli – zmieniło wyobrażenie historyków o formie obiektu i jego wcześniejszym funkcjonowaniu.

ethhGiFewn1oUnM7yyrPSdy9rBC9kYsaTCXsH5BaoHoPbZXbWvblIKbCAPg9_dzusgkarchitekci-hotelkrasicki-lidzbark-nowe3.jpg

Autorzy projektu adaptacji zamku wskazują także na jej wymiar symboliczny:
'W dobie powszechnej globalizacji nie bez znaczenia jest fakt, że jeden z symboli tych ziem został po latach odbudowany i dostosowany do nowej funkcji i współczesnych potrzeb przez lokalnego inwestora, architektów i miejscowe firmy wykonawcze. Jest to przykład działań, które dzięki wzornictwu i architekturze pozwalają na budowanie tożsamości narodowej i ochronę dziedzictwa narodowego i jednocześnie – dzięki nowej funkcji – prezentowanie go gościom przebywającym tu praktycznie z całego świata.'.

Fot: materiały projektantów

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera