Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Na płasko

 

Czas czytania: ~4 min


3YFEOHRcu2POXhhiHZuwhErQo7Qt9gHaH4RzAfdgEJgIRXJE1g3FdhJuRRAD_100-dom-zero-schodow-fot-1.jpg

Budując dom, trzeba myśleć perspektywicznie, uwzględniając zmieniające się z czasem potrzeby i możliwości mieszkańców. W końcu nie jest to inwestycja na kilka lat. Taki właśnie 'przyszłościowy' dom stworzyli architekci Przemek Kaczkowski i Ola Targonska.

lb3df64mlZKFqunQD5eXuPtDtw2vqT09JyeJxBbx5RFV3NGWoCJpsvwem1lk_100-dom-zero-schodow-fot-nowe-1a.jpg

Inwestorzy – małżeństwo w średnim wieku – postawiło przed projektantami tylko jeden konkretny wymóg: dom miał być całkowicie pozbawiony schodów, żeby z biegiem czasu, stając się coraz mniej sprawni, nadal mogli w pełni i bez problemów wykorzystywać jego przestrzeń. W ten sposób na jednym z wrocławskich osiedli powstał 'dom zero schodów'.

FyAZDscctqWOT99HrPAJ6xBbJKUPtCGkUrHqhAx8hofFt8ZbEY29qVivcLiI_100-dom-zero-schodow-fot-4.jpg

Przeznaczona pod budowę działka nie wyróżniała się niczym szczególnym: to płaska parcela w drugiej linii zabudowy, otoczona po części przez zabudowę poniemiecką, po części zaś – przez różnej jakości owoce współczesnej twórczości budowlanej. W tej sytuacji podstawowym założeniem architektów stało się stworzenie enklawy ładu i spokoju.

s0e4R7g89vJKvKrpzaszVTsaQRvW53O9xnTVRt3MDvDdUXTTRsOSSEzdq2FY_100-dom-zero-schodow-fot-7.jpg

Dom stanął wzdłuż północnej granicy działki, stanowiąc ekran akustyczny chroniący jej południową, słoneczną część przed uciążliwościami ruchu ulicznego oraz wizualny – zasłaniający widoki na mało atrakcyjną zabudowę w sąsiedztwie. Charakter lokalizacji zdeterminował sposób ukształtowania bryły i elewacji oraz organizację programu funkcjonalnego domu.

mN5yDriRCxu8KCox4rC3njDK0ksWoRiqAWaGQryprwi2sEHXTcbZRXLtfZ4W_100-dom-zero-schodow-fot-8.jpg

Budynek powstał na rzucie litery 'T'. Skrzydło ulokowane od strony ulicy mieści część wspólną i reprezentacyjną, sypialnie zaś umieszczono w skrzydle odsuniętym wgłąb działki. Segment mieszczący strefę wspólną przekryty jest pochyłym dachem kadrującym widok na zieleń i pola znajdujące na południe od działki, a jego fasada od strony ulicy przesłonięta została drewnianymi żaluzjami. Dzięki nim jego funkcja nie jest widoczna na pierwszy rzut oka i dopiero przeszklony przedsionek schowany ze przylegającymi do garażu drewnianymi drzwiami odsłania przed wchodzącymi drugą, odmienną stronę domu – w kierunku południowym część dzienna otwiera się dużymi przeszkleniami na taras i rozległy ogród.

5JGmig7EBkp76iE59Ysxm4wMQ6dL0wRWIG98KUlC5DjtBu4qFauDclgVB42G_100-dom-zero-schodow-fot-9.jpg

Wejście do domu ulokowano w jego centralnym punkcie, co umożliwia wygodny i dyskretny dostęp do obu skrzydeł. W miejscu ich skrzyżowania znajduje się najbardziej 'rodzinna' przestrzeń – kuchnia – funkcjonalnie i metaforycznie gromadząc mieszkańców. Za ścianą dużego salonu i dwustronnym kominkiem znajduje się domowe kino – ulubiona przestrzeń właściciela będącego zapalonym audiofilem. Pomieszczenie to ma ściany wykończone panelami akustycznymi i profilowany sufit.

PnxuzDpX0bvWuX3MVC1lTUBURk5NPgWgJfUkcFqnIeGEhCkOetjbGJXzZ0vb_100-dom-zero-schodow-fot-nowe-2a.jpg

Wejście do strefy prywatnej prowadzi między kuchnią a szklaną elewacją. Trzy sypialnie, podobnie jak pokój dzienny, zwrócone są w stronę tarasu, na który otwierają się oknami zajmującymi całą wysokość pomieszczeń. Dla zapewnienia prywatności, od przydomowej strefy odpoczynku oddzielono je pasem wody i wysokiej trawy. Na obu krańcach szeregu sypialni mieszczą się łazienki. Służący komunikacji korytarz w tej części domu doświetlony jest przez świetliki dachowe, dzięki czemu – podobnie jak pozostałe przestrzenie użytkowe – ma zapewniony dostęp dziennego światła.

IER5wfBoZYT5WpXeIp26h7rij9o83P91JHIL9WVlhLavRVaijofxYMk7G9h8_100-dom-zero-schodow-fot-nowe-3a.jpg

Taras wyłożony jest jasnym terazzo o lekko szorstkiej powierzchni. Do ogrodu prowadzi z niego rampa, której nawierzchnię tworzą pasy trawy i szarej kostki granitowej. Przeszklone elewacje przed nadmiarem słońca chroni wąski okap, w którym chowane są metalowe żaluzje i który jednocześnie tworzy ramę dla kadrów wnętrza domu widzianych od strony ogrodu.

shRJBes7qX3LKXdwYVOoBnN6XvrJAAGGIMuk3ylo7IFmaoDiz0yaJiYqDpA7_100-dom-zero-schodow-przekroj.jpg

Jak podkreślają projektanci, dom przeszedł już próbę czasu – zamieszkany od wczesnej wiosny 2011 roku funkcjonował bardzo dobrze zarówno latem, kiedy duże drzwi na taras były niemal przez cały czas otwarte, a zewnętrzne żaluzje osłaniały wnętrze przed słońcem, jak i zimą, kiedy duże okna zapewniały odpowiednie doświetlenie nawet w pochmurne dni.

E9xvcUxmmcFveUD1a38qDGOZXsKMf3ssGALqxYtKL24cMo81fJQQWmCWFRK2_100-dom-zero-schodow-fot-plan.jpg

Zaprojektowany przez Przemka Kaczkowskiego i Olę Targonską 'dom bez schodów' został zakwalifikowany do nowego wydania książki '100 of the World’s Best Houses' australijskiego wydawnictwa Images Publishing Group.

Architekci: Przemek Kaczkowski & Ola Targonska, 100-procent.eu
Lokalizacja: Wrocław
Klient: Prywatny
Konstrukcja: Sławomir Pruchnik
Powierzchnia działki: 2233 m2
Powierzchnia użytkowa: 253 m2
Projekt: 2009
Realizacja: 2011

Zdjęcia: Sebastian Oleksik, oleksik.com

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera