Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom dla ludzi i koni

 

Czas czytania: ~3 min


lca7ns5CxXmg7IPpyylbFK9aCRnoQaewqisW3cqeJETDnGJzYmSojKvbE3OO_clinton-park.jpg
W zachodniej części Manhattanu, na skraju Clinton Park, trwa budowa wielofunkcyjnego założenia, w którym znajdą się mieszkania z zielonymi tarasami, sklepy i… stajnia dla koni NYPD Mounted Police. Projekt budynku opracował meksykański architekt Enrique Norten we współpracy z biurem TEN Arquitectos.
Uhnc8rZxSzlPHg363pCpEgGcIu6BBPXv2QXBIKJsV1hfTTEAUYXpBeUV8F9t_clinton-park-1.jpg
Obiekt, który ma wypełnić lukę w tkance miejskiej, zajmie ponad połowę kwartału zabudowy i będzie miał prawie 140 tysięcy m² powierzchni użytkowej. Jego podstawa przeznaczona jest na funkcje komercyjne. Znajdzie się tam między innymi salon samochodowy, market, centrum zdrowia, parking i wspomniana stajnia. Na 27 wyższych kondygnacjach będzie się mieściło 900 mieszkań. Potężna bryła budynku została ukształtowana tak, by zamaskować jej rozmiary. Służy temu przede wszystkim zróżnicowanie jej wysokości oraz wprowadzenie zielonych tarasów i ogrodu na dachu niskiej podstawy obiektu. Budynek „zaczyna się” przy Clinton Park w zachodniej części działki, gdzie ma wysokość zaledwie 28 metrów i stopniowo pnie się w górę, by w najwyższym punkcie osiągnąć 105 metrów. Płynne i harmonijne przejście między dwiema skrajnymi strefami możliwe będzie dzięki spięciu ich łącznikiem o kształcie zbliżonym do litery „S” i wzrastającej schodkowo wysokości. Na dachu każdego piętra łącznika znajdą się zielone tarasy. Dzięki takiemu ukształtowaniu bryły, architektom udało się połączyć dwie zupełnie różne skale miejskiej zabudowy – niską i horyzontalną od strony parku z wysoką i wielkomiejską przy wschodniej granicy terenu. Takie rozwiązanie umożliwi również zapewnienie dostępu światła i powietrza do wszystkich mieszkań, a także otwarcie widoku na rzekę Hudson. Również elewacje budynku zostały ukształtowane na zasadzie kontrastu – inaczej wyglądają od strony otaczających go ulic, a inaczej w częściach bardziej od nich oddalonych. Dualizm ten ma dać efekt solidnego zewnętrza-twierdzy z niewielkimi oknami oraz lekkich elewacji w wewnętrznej części założenia. Architekci wyjaśniają, że inspiracją dla tego rozwiązania były dziedzińce charakterystyczne dla dawnej zabudowy mieszkalnej Nowego Jorku. Zaplanowane tarasy z ogrodami mają wprowadzić nieco zieleni w tkankę miejską Manhattanu, mieszkańcom dać namiastkę kontaktu z naturą, a samej bryle dodać lekkości i połączyć ją wizualnie z parkiem.
mBNMExUZaiVaztSjdYvLcPFauwWrRmWeCe35v8Pqs9t3f3e39ezNwJEQZOad_cassa-hotel.jpg
Ten sam zespół architektów kilka dni temu zaprezentował swój kolejny projekt dla Manhattanu – apartamentowiec z hotelem Cassa, który ma powstać przy 70 West 45th Street, w sąsiedztwie Bryant Park. Będzie to niezwykle smukły wieżowiec, którego proporcje przywołują na myśl obelisk. Jedyną dekoracją, po którą sięgnęli projektanci, są okna tworzące na elewacjach charakterystyczny, punktowy ornament. Dzięki temu, nowy drapacz chmur będzie się wyróżniał na tle bardziej konwencjonalnych, szklano-kamiennych budynków w centrum Nowego Jorku. Cassa będzie łączyć funkcje prywatne i publiczne – oprócz luksusowych apartamentów prywatnych i hotelu w stylu boutique, znajdzie się tam bar i restauracja.
FCgxj3GkJwHemHouIvRx6GZwL59KmRsr6p1cAHUrXZkO4DExzxKShziMzABM_cassa-hotel-2.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera