Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z Azji do Włoch

 

Czas czytania: ~3 min


Austriacka pracownia Coop Himmelb(l)au, po zaangażowaniu się w projekty w Chinach i Korei Południowej, wraca na Stary Kontynent. W marcu wygrała dwa konkursy we Włoszech – najpierw na fragment złożonego przedsięwzięcia „Spacer w czasie” w Perugii, później – na koncepcję Muzeum Sztuki w Strongoli w Kalabrii.
Pierwszy projekt jest elementem szeroko zakrojonego programu zainicjowanego przez uniwersytet w Perugii. Jego celem jest rewitalizacja okolic miasta i podniesienie ich walorów turystycznych poprzez wytyczenie sieci ścieżek i szlaków pieszych. Wschodnie zbocze akropolu Perugii od lat czeka na zagospodarowanie i ożywienie. Kiedy doprowadzono tam linię minimetra, otworzyły się nowe perspektywy na rozwijanie w tym regionie turystyki, łączącej walory krajobrazowe i historyczne (Perugia to starożytne miasto, będące niegdyś jednym z 12 ośrodków tworzących ligę etruską). Program przebiega dwutorowo: z jednej strony ma odkryć przed ludźmi archeologiczne tajemnice pozostałości etruskich murów miejskich, z drugiej – stworzyć atrakcyjne przestrzenie publiczne i połączyć ścieżkami pieszymi kluczowe dla tej okolicy punkty – Pizza Della Rupe, który ma wyznaczać oś założenia, podziemia Sopramura, Corso Vannucci i Via Mazzini, która, ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne, zostanie przekształcona w szklany pasaż. Studiami badawczymi i aranżacją podziemi Sopramura zajmie się Departament Inżynierii Środowiskowej i Cywilnej, natomiast rolą biura Wolfa D. Prixa jest opracowanie szklanego baldachimu nad Via Mazzini.
cpkxHdhqvOa6xAqoxMDJHl8DYGsQ6bJgIbbnn3wj5lvCi8eNTyB9yB7GNDHh_calabria.jpg
Wyniki drugiego konkursu – na projekt Muzeum Sztuki w Strongoli – zostały ogłoszone 26 marca. Budynek stanie na szczycie wzniesienia Motta Grande, a jego bryła, przypominająca potężną, abstrakcyjną rzeźbę, będzie doskonale widoczna z rozciągającego się u jego stóp miasta. Dzięki ekspresyjnej formie i lśniącym, odbijającym światło elewacjom, budynek będzie się zdecydowanie odcinał na tle zielonego krajobrazu. W założeniu projektantów, obiekt ma być nie tylko miejscem służącym do prezentowania dzieł sztuki, ale też centrum rozrywki i rekreacji, czemu służyć ma między innymi restauracja z tarasem widokowym.
hj3d8D2A9sixn9pAEdihSf4TvQd5xn2RW7L4mWmyblHcSKsxYb8O8ffC7CXS_calabria-2.jpg
Bryłę budynku tworzyć będą trzy połączone z sobą elementy – zwrócona w kierunku miasta stożkowata konstrukcja mieszcząca główne wejście i hol, spiralna rampa prowadząca do strefy wystawienniczej oraz przeciwległe do niej, nadwieszone ramię mieszczące restaurację połączoną z tarasem widokowym zwróconym na wschód – w kierunku morza. Zarówno restauracja, jak i platforma będą bezpośrednio połączone z częścią muzealną. Zajmująca dwa piętra powierzchnia ekspozycyjna została zaprojektowana tak, by zapewnić jej maksymalną funkcjonalność i elastyczność. Windy umożliwią jej komunikację z kondygnacją podziemną, w której ulokowano pomieszczenia techniczne. Wielofunkcyjny hol w centralnej części budynku może być wykorzystywany zarówno jako reprezentacyjne foyer i przestrzeń dla wydarzeń publicznych, jak i jako dodatkowa przestrzeń ekspozycyjna dla wystaw czasowych oraz sala wykładowa i kinowa.
QyAAbjrNL0G83L2ZHmpo0aqZeKGyfKuBQ3kTEqSDmoROXIbr7OV3ITKZJtwQ_calabria-3.jpg
Zwycięski projekt wzbudza wiele kontrowersji i trudno się temu dziwić. Charakterystyczna dla Coop Himmelb(l)au ekspresyjna, odważna forma to silny kontrapunkt dla naturalnego krajobrazu. Nie brakuje więc głosów zarzucających projektantom brak szacunku dla zastanego kontekstu i barbarzyńskie wręcz naruszenie harmonii i piękna otaczającej przyrody.
nhukMlYLxZmeFEj0dMUuecGCL7fD1gg6sn0P6lwxXZhm5HGstUmSDIYe1Wem_calabria-4.jpg
Coop Himmelb(l)au w Chinach i tu

Coop Himmelb(l)au w Korei

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera