Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dymne sploty

 

Czas czytania: ~3 min


XyatYqvV9ZlG3TmdtUYJaNgOhAi1FaaEUdRD7C44FtID6eijeOoLRGDiYkD1_serpentine.jpg
W lutym Serpentine Gallery ogłosiła autora kolejnego – dziewiątego już – pawilonu, który przez letnie miesiące stać będzie w Kensington Gardens. Tym razem zaprojektują go Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa z japońskiego biura SANAA. 31 marca zaprezentowali oni pierwszą wizualizację swojej koncepcji.
Serprentine Pavilion będzie ich pierwszą realizacją w Wielkiej Brytanii. Architekci tak opisują swój projekt: „Pawilon będzie płynną formą z aluminium, swobodnie meandrującą między drzewami jak dym. Lustrzana powierzchnia baldachimu będzie odbijać park i niebo, przez co jego wygląd będzie się zmieniał w zależności od pogody i w naturalny sposób zintegruje się z otoczeniem. Pawilon będzie pozbawiony ścian, dzięki czemu nie będzie ograniczał widoków i możliwy będzie dostęp do niego ze wszystkich stron. W ten sposób konstrukcja stanie się częścią parku, a jednocześnie będzie schronieniem, w którym ludzie będą mogli czytać, odpoczywać i spędzać miło czas w letnie dni.” Pod aluminiowym baldachimem znajdą się min. kawiarnia i audytorium, będące areną dla wydarzeń związanych z programem kulturalnym pawilonu, między innymi spektakli teatralnych, wykładów, pokazów filmowych i maratonu poezji – tradycyjnego elementu programu Serpentine Pavilion. W ramach tzw. parkowych nocy w ubiegłym roku odbył się maraton manifestów, dwa lata temu – eksperymentów artystycznych i naukowych, a w 2006 r. – maraton wywiadów.

Pawilon będzie otwarty od lipca do października 2009 r.
Julia Peyton-Jones, dyrektor Serpentine Galery: „Projekt Kazuyo Sejimy i Ryue Nishizawy integruje się z otaczającym go parkiem jak żaden z poprzedników. Jak wszystkie prace Sanaa, odznacza się innowacyjnością i subtelnością oraz fascynującą grą światła i cienia. Pawilon będzie wspaniałym punktem na letniej mapie Londynu.” Sejima i Nishizawa są drugą, po Toyo Ito, reprezentacją Japonii w Kensignton Gardens.
Serpentine Pavilion to unikatowa na światową skalę inicjatywa, mająca na celu prezentowanie prac znanych architektów z całego świata, którzy nie mają jeszcze na swoim koncie ukończonej realizacji w Anglii. Pierwszy pawilon, który dał początek tej tradycji, powstał w 2000 r., a jego autorką była Zaha Hadid. Od tego czasu letnie budynki w Kensington Gardens są ważnym punktem w programie wydarzeń kulturalnych Londynu. W ubiegłym roku przed galerią stanął pawilon zaprojektowany przez Franka Gehry’ego, autorami tymczasowych budynków byli także: Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen (2007), Rem Koolhaas i Cecil Balmond (2006), Álvaro Siza we współpracy z Eduardo Souto de Moura i Cecil Balmond (2005), MVRDV (2004), Oscar Niemeyer (2003), Toyo Ito (2002), Daniel Libeskind (2001). Każdy pawilon prezentowany jest przez trzy miesiące, a czas między zaproszeniem architektów a ukończeniem budowy nie może przekroczyć 6 miesięcy.
Od ośmiu lat wszystkie prace inżynieryjne związane z konstrukcją pawilonów wykonuje firma Arup. Co ciekawe, na budowę pawilonów galeria nie przeznacza żadnych środków finansowych z własnego budżetu. Całe przedsięwzięcie finansowe jest przez prywatnych sponsorów. W tym roku głównym mecenasem będzie firma NetJet Europe.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera