Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sport na fali

 

Czas czytania: ~3 min


4Mo4LKH5FUei39xG84NvgNoZFkfzYwNkhef4ot8lZKbTAyuQDOBvoeL5OzkS_plarchitekci-fala-park-1a.jpg

Niski budżet ogranicza. Funkcja determinuje formę. Lokalizacja w centrum miasta – zobowiązuje. Budynek rodzinnego centrum sportów i rekreacji Fala Park w Wolsztynie zaprojektowany przez poznańską pracownię PL.architekci powstał na skrzyżowaniu tych trzech kluczowych czynników.

FRDK2OhEOHFRRaGrm0YEhrKM695H6mrHkVxfG9cGrYkPWA7gHQ0k74Gnq7AQ_plarchitekci-fala-park-2a.jpg

Wolsztyn to niewielkie miasto, które jednak przyciąga turystów niewątpliwą atrakcją – jedyną czynną w Europie parowozownią. Nowy obiekt powstał w samym jego centrum, zaledwie 300 metrów od rynku, w malowniczym otoczeniu – nad brzegiem jeziora i w sąsiedztwie zabytkowego parku. Wcześniej na tym terenie znajdowały się budynki poprzemysłowe i gospodarcze.

lEVHWJdCTnBnKEyhOaaXwr6uZ14zFBIESOPgoD4QCovaEnR0SK3hE75qb1hs_plarchitekci-fala-park-3a.jpg
msNDJhQBsKPrETi7qTZyrmOXILfo7Hfj8W8IuWd15e0cYwN1bdIOWh6ifxF3_plarchitekci-fala-park-5a.jpg

Przeznaczony na realizację centrum sportowego budżet był jak na tego typu obiekt niewielki, co wymusiło na architektach zastosowanie prostych, a przy tym uniwersalnych rozwiązań i zmieszczenie w jednym budynku wielu funkcji – Fala Park, jako rodzinne centrum sportów i rekreacji, ma być miejscem atrakcyjnym dla szerokiego grona odbiorców w różnym wieku (od dzieci, po seniorów). W budynku znajdują się więc cztery tory bowlingowe, dwie sale do squasha, ścianka wspinaczkowa, siłownia, sala do spinningu, sala fitness, kraina zabawy dla dzieci, mini golf, wypożyczalnia rowerów, segweyów, rowerów wodnych, a na dachu – kort tenisowy z widokiem na miasto i jezioro. Całość uzupełniają punkty gastronomiczne.

7LMAE1YiYgm5ZlhP4qSjG184eCnJJso99Ri2tVdKqJeLAgh3MC1vxvLrHrqM_plarchitekci-fala-park-6a.jpg

Projektując budynek, architekci postawili na prostą, nowoczesną formę pozostającą w opozycji do dominującej w mieście zachowawczej, historyzującej estetyki. Kształt budynku został określony przez dwa główne czynniki: zamknięte w nim funkcje oraz lokalizację. Z jednej strony więc, gabaryty obiektu narzucone zostały przez wymiary kortu tenisowego, sal do squasha i torów bowlingowych, z drugiej – rozwiązania architektoniczne mały na celu maksymalne otwarcie wnętrza na atrakcyjne otoczenie.

ih1X16Xzz66I3d1GdreQZZJau7IXIuA8jIFYJm8ie7b1pUBCc60fSjzgwjUo_plarchitekci-fala-park-8a.jpg
TYQJ4a2zThzaLCeiEYUu4i1QEPLRTlUPxPf1kDJeeeG12plzA1DQdlYXXRQO_plarchitekci-fala-park-10a.jpg

Wszystkie pomieszczenia, które wymagają dostępu światła dziennego, ulokowano od strony jeziora. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronią je zewnętrzne okiennice wypełnione siatką ciągniono-giętą, które – w połączeniu z pasami sufitu podwieszanego i liniowym ułożeniem lamp – kierują wzrok w stronę jeziora. Na zewnątrz zaś ich obecność optycznie 'rozdrabnia' elewację i dodaje jej dynamiki.

2Z806dpzTKbiqfoaKM35hzzBBZxtwEAQ94lW37UOQsJDW7eEkA3Pt1ExmueK_plarchitekci-fala-park-19a.jpg

Także wnętrza budynku miały nie być standardowe. Biorąc jednak pod uwagę, że jest on przeznaczony dla osób w rożnym wieku, architekci chcieli uniknąć nowoczesności w wydaniu zimnego i sterylnego minimalizmu. 'Ociepleniu' obiektu służą żywe, kontrastowo zestawione kolory – na przykład czerń ścian połączona z soczyście żółtym kolorem poliuretanowych posadzek – które wprowadzają do wnętrz 'sportową' dynamikę. W salach sportowych zastosowano podłogę z przemysłowej mozaiki dębowej, z dębowego drewna wykonane zostały również niektóre meble.

1VAe5y7Kr2cwRHG9953BYWxbDkPnyyfoSHPKZQlEM2gADyLDnUZ9dYS37lU0_plarchitekci-fala-park-21aa.jpg
FcPLfwJjLgDaOF3vDs3JnponJeeAUGFEXKY51Nk7DWcuBPInLn6qmuBbBpkB_plarchitekci-fala-park-25a.jpg

Wewnątrz budynek jest otwarty, a funkcje przeplatają się z sobą, choć pozostają wyraźnie wyodrębnione. Elementem krystalizującym przestrzeń i stanowiącym centrum budynku jest zielona ściana wspinaczkowa. Od strony holu pojawia się kontynuująca ją atrapa, która wnika w głąb obiektu, porządkuje przestrzeń oraz staje się jego trzonem komunikacyjnym i wizualnym. Ściana ta ma bogatą, przestrzenną strukturę, a jej elementy 'nachodzą' na inne, np. na schody, które również złożone są z wielu form. Stoliki, którym mają kształt głazów, wyglądają, jakby zostały oderwane od ściany wspinaczkowej. Pojawiający się w całym budynku motyw połamanej skały nadaje przestrzeni budynku spójny wizualnie charakter.

Inwestor prywatny: Fala Park sp. z o.o.
Powierzchnia zabudowy: 1278 mkw
Powierzchnia użytkowa: 1985 mkw
Koszt: 11 mln, w tym 4 mln z funduszy UE
Projekt: 2009 – 2011
Realizacja: 2010 – 2012

fot. PL.architekci


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera