Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hadid i van Berkel w parku

 

Czas czytania: ~3 min


4NRQf7Kc90mcFjkTErO0Y3yksTCiNGdRF4QTL9niZYGO9jcf5Tr4RkoE8YTl_berkel.jpg
Zaha Hadid i Ben van Berkel zaprojektowali tymczasowe pawilony dla Millenium Park w Chicago. Będą one prezentowane od 19 czerwca do końca października 2009 r. przy South Chale Promenade jako element obchodów 100-lecia Planu Chicago. Organizatorami wystawy są Alderman, Burnham Committee, City of Chicago Department of Cultural Affairs, Art Institute of Chicago, Chicago Metropolis 2020 oraz Friends of Downtown.
YnfbXtE9jN4S82AJrZJkH0mf8MiP2HfJbTjviMflRpnQH50KrrzfzCKm7MtF_berkel-3.jpg
Pawilon zaprojektowany przez Hadid będzie zbliżoną dla namiotu, krzywoliniową strukturą, do której stworzenia zostanie wykorzystany supernowoczesny materiał. Konstrukcja van Berkela zaś to wsparty na dwóch podporach falisty dach z otworami, przez które będzie można oglądać niebo nad Chicago. Tymczasowe struktury mają podkreślać znaczenie śmiałych wizji dla tworzenia lepszej przyszłości dla wszystkich – ideę, jaka przyświecała Danielowi Burnhamowi i Edwardowi Bennettowi, którzy w 1909 r. opracowali plan rozwoju miasta. Obie też będą wykonane z materiałów recyklingowych. Główny zarządca Millennium Park, John Bryan: „Inwestowanie w sztukę publiczną i innowacyjny design jest konieczne dla każdego miasta, które chce odgrywać istotną rolę na świecie XXI wieku. Te dwa pawilony mają pokazać światu, że Chicago ma wielkie ambicje i wierzy w swoją przyszłość”. Poza tym, pawilony mają zachęcać oglądających je ludzi do aktywnego udziału w udoskonalaniu otoczenia, podnoszenia jakości życia i domagania się od przywódców politycznych, żeby skutecznie dbali o sytuację ekonomiczną w regionie.
UKAjb3o8CatjaCWxTv1Rg9qWxXT6yhBouURVpO5M7WdqSZq5UEgO21U8K4rZ_berkel-2.jpg
Pawilon UNStudio to rzeźbiarska struktura funkcjonująca jak miejski „aktywator”. Stanie miedzy jeziorem Michigan z jednej, a Aleją Michigan z drugiej strony. Krawędzie dachu będą ukształtowane podobnie, natomiast w środkowej części forma komplikuje się, „zawija” i tworzy potężne otwory. W nocy budynek będzie podświetlony za pomocą diod LED, dzięki którym będzie można zmieniać jego kolor. W intencji autorów, pawilon ma zapraszać ludzi do zgromadzeń i eksplorowania nowej konstrukcji. Jego rzeźbiarska forma i zmieniające się kolorowe światło mają wzbudzać ciekawość i zadziwiać zwiedzających. Konstrukcja obiektu będzie zrobiona ze stali i obłożona sklejką. Całość zostanie pomalowana błyszczącą, białą farbą, dzięki czemu będzie odbijać otaczające miasto i zwiedzających jak lustro. Po zakończeniu wystawy konstrukcja zostanie rozebrana i poddana recyklingowi
pYljr8rnbeNKVye74OF05v9pnOMbMWbUfC01B28ab1Y3FNtm8LgY2YI2cPVR_zaha.jpg
Pawilon zaprojektowany przez Hadid będzie przypominającą namiot strukturą z lekkiego aluminium, pokrytą elastycznym materiałem. Głównym elementem jego konstrukcji będą aluminiowe żebra, których linie nawiązują do alej wytyczonych sto lat temu w planie Burnhama i Benetta. Na suficie pawilonu pojawią się żaluzje, które wprowadzą do środka grę światła i cienia. Wnętrze struktury będzie służyło jako ekran dla projekcji wideo, stworzonych przez londyńskiego artystę Thomasa Grey’a. Jego opowieść o transformacji Chicago będzie uzupełniona wizjami przyszłości miasta stworzonymi przez lokalnych architektów i projektantów. Futurystyczna forma pawilonu w połączeniu z prezentacjami wideo mają inspirować publiczną dyskusję o historii i przyszłości Chicago. Po zakończeniu wystawy obiekt zostanie zdemontowany i można go będzie prezentować w innych miastach. Podczas pracy nad projektami pawilonów Zaha Hadid i Ben van Berkel współpracowali ze studentami architektury z Illinois Institute of Technology i University of Illinois w Chicago.
dNQPFw5knyRuKc558dGUi51dtvIZ8iJczlo7Vfm5DNMnM14gJUSvgAWqZ3EJ_zaha-2.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera