Śródmiejski przeplataniec - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śródmiejski przeplataniec

 

Czas czytania: ~3 min


e5YpAVMfRBKYKwTWIpog3Yr5SbWftMs541bhSwE5i7prz9Q6hbUWuORLqVCc_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci1.jpg

Przy śródmiejskim warszawskim deptaku powstaje siedmiokondygnacyjny budynek biurowy, zaprojektowany przez pracownię Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy. Nowy gmach wyróżnia się na tle historycznej zabudowy.

FVDpVOQ3FTGwkxxGbTgYG0ysUJY8XWrRiZYlMGTTvr3FbcwEaJjBQdy9iz0x_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci2.jpg

Warszawska ulica Chmielna kiedyś nosiła imię Henryka Rutkowskiego i w okresie PRL-u była skupiskiem sklepów i punktów usługowych tzw. „prywaciarzy” (można tu było kupić buty, odzież, galanterię). Zamieniając kilkanaście lat temu ulicę w deptak (w 1990 roku przywrócono jej przedwojenną nawę), władze Warszawy liczyły na to, że w naturalny sposób PRL-owskie sklepy zamienią się w eleganckie butiki, a ulica – w ekskluzywny wielkomiejski pasaż handlowo-rozrywkowy. Niestety „samo” tak się nie stało, zabrakło działań, aktywizujących tę okolicę, zbudowane pobliżu ogromne centrum handlowe zabrało z ulicy klientów, a otaczające deptak kamienice zaczęły niszczeć. Choć wzdłuż deptaka działają liczne sklepy, kawiarnie i restauracje, na ogólne zagospodarowanie ulicy wciąż brakuje pomysłu i pieniędzy.

lJlYCFQxS8thlVRFh322wrehrYSwbYfdZUJdvMr1Rj86l1QskzuYAaqYZeBO_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci4.jpg

Niezwykle zróżnicowana zabudowa ulicy (od XIX-wiecznych kamienic, przez międzywojenne domy po powojenne bloki) jest ogromną wartością i bardzo ciekawym „katalogiem” polskiego budownictwa. Dziś pojedyncze budynki są poddawane remontom i powoli odzyskują swoją wartość. Nowy biurowiec, który otrzyma adres Chmielna 25 nie powstaje jednak na bazie starej budowli. Jest budowany w miejscu wyburzonej kamienicy, która przez lata stała tu opuszczona i zamieniała się w ruinę. Czy inwestycja firmy LHI (która kilkadziesiąt metrów dalej zbudowała ostatnio historyzujący biurowiec tzw. Nowy Dom Jabłkowskich) stanie się kolejnym elementem w procesie ożywiania ulicy i przywracania jej świetności, to się okaże, na pewno zaproponowana przez architektów forma wnosi do okolicznej zabudowy nową jakość.

QPoZIy8V6WnGormiAwXYXf6Dt85MgUFeNLOuffVcTRqkaLVKxT7hmIDv4Wzb_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci7.jpg

Biurowiec, liczący od pięciu do siedmiu kondygnacji stanął na tysiącdwustumetrowej działce. Zawierać on będzie 7 tys. m2 powierzchni użytkowej – handlowo-usługowej na poziomach –„-1” i „0”, wyższe piętra zajmą biura. Jak podkreślają architekci z biura Bulanda Mucha Architekci, bardzo zależało im na tym, aby nowy obiekt dobrze wpisał się w rytm życia ulicy, dlatego komercyjne przestrzenie na parterze będą nie tylko przeszklone, ale i zaplanowane tak, aby ludzie mogli przez nie „przepływać”, by stały się one naturalnym przedłużeniem ulicy, otwartą przestrzenią.

1j5apGvYp02bnbFx3cOYQkyoi3IXegCzvFCyu0bbMzCwKn3gVXdO6tcwt2YW_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci8.jpg

O ile z trzech stron biurowiec ściśle otaczają inne budynki, co nie dało możliwości ukształtowania elewacji bocznych, o tyle fasadzie architekci poświęcili dużo uwagi. Mówiąc w skrócie: została ona podzielona na pasy, którym nadano formy naprzemiennie ułożonych fal. Trójwymiarowa, lśniąca, szklana elewacja została wzbogacona elementami kolorystycznymi.

ZnCfzb4rtMBwVnbuIBoYp7DHOxtgYwD6eDymN6YqUZE58fDBNvsD4LjXV3Pz_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci3.jpg

„Ulica Chmielna potrzebuje nowych współczesnych akcentów, jej dzisiejszy pieszy charakter oraz nagromadzenie w parterach budynków znaczącego programu gastronomiczno-handlowego wymusza niejako tworzenie atrakcyjnych przestrzennych znaków, przy pełnym respekcie dla wartości urbanistycznych jak linia i skala zabudowy” – mówią architekci.

fEVh7orJnwnCOpIly5hrnNfNbkzeHPu8QIQprSSrVUR03fS97WUCK1axRYoX_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci5.jpg

Wizualnie budynek doskonale wpisuje się w skalę ulicy, wnosząc jednocześnie w jej układ powiew nowoczesności. Zanim będzie można zobaczyć skończony obiekt zastrzeżenia wzbudzać może fakt, że na poziomie „-2” zaplanowano parking, do którego brama zaburzy nieco przemyślany i atrakcyjny układ fasady, a samochody będą wjeżdżać do niej przez przeznaczony przecież dla pieszych deptak.

X1qxMdHYNXan5TC1iUHlDYKLGCmPHZCV8810QaSmOxCalENACtzJGpz43ydk_chmielna-25-bulanda-mucha-architekci6.jpg

Budynek biurowy
Lokalizacja: ul. Chmielna 25, Warszawa
Inwestor: LHI Sp. z o.o., Warszawa
Projektant: Bulanda Mucha Architekci
Wykonawca: Budner SA
Realizacja: 2011 - 2013
Zdjęcia: Bulanda Mucha Architekci © BiM 1991-2011, bimarch.pl; lhi.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera