Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biuro na gaz

 

Czas czytania: ~4 min


8QGiMuFuwyWMYAcTmxgKezyn2qAKO2UlwoHKrerhadqSKfuGcuiJzx1DYA5H_goeppert-mayer-1.jpg

Projekt architektoniczny gmachu stworzył zespół pracowni: T.B. Tumas Z.A. Radzyński Architekci, Group Arch, MBC Automatyka i Wentylacja, Instal Concept Silesia Sławomir Stasik, Jerzy Węzik. Wiele firm współpracowało przy stworzeniu projektu gmachu, bo technologia, jakiej użyto jest jak na polskie warunki innowacyjna.

W3cDn9FgqdKyZVcEQ9IG0KZar5U3PRYhUkctTRIOWsMQY1j5HL8BNI1P2Vmy_goeppert-mayer-7.jpg

Na dachu siedmiokondygnacyjnego biurowca powstał bowiem system urządzeń, które na miejscu z gazu ziemnego będą wytwarzać prąd, ciepło i chłód. Ów system ma być na tyle wydajny, że wyprodukowanej energii wystarczy też dla budowanego w sąsiedztwie kolejnego biurowca. To nowatorski pomysł, by nie tylko z gazu produkować prąd, ale by robić to w użytkowanym komercyjnie budynku. O ile w czasach rosnącej świadomości ekologicznej pojawia się coraz więcej głosów o tym, że gaz jest lepszym źródłem energii niż np. węgiel (mniej szkodzi środowisku), o tyle na razie nikt nie budował własnych „przetwórni” gazu. Tymczasem jest to opłacalne: dzięki wytwarzaniu energii na miejscu nie ponosi się strat ani kosztów, związanych z przesyłem energii.

VqnmV1QHm4aPSAOuNdosw1oWwGj93z0WdzZy0rH71d6NaTrqj6S3LLUHzTkF_goeppert-mayer-8.jpg

Biurowiec „Goeppert-Mayer”, nazwany tak na cześć urodzonej w Katowicach laureatki Nagrody Nobla, ubiega się o certyfikat BREEM, już na etapie projektowania inwestor chciał, aby powstał budynek nie tylko energooszczędny, ale i pod wieloma innymi względami szanujący środowisko. Poza nowoczesnym systemem tri-generacji (czyli produkcji prądu, ciepła i chłodu z gazu) w budynku zastosowano m.in. system odzysku ciepła, system okienno – fasadowy z wysoką izolacyjnością termiczną, zaawansowany system fasad z automatycznie sterowanymi żaluzjami, zintegrowany z systemem kontroli natężenia oświetlenia (100% użytkowników budynku ma dostęp do światła dziennego), system energooszczędnego oświetlenia z czujnikami natężenia światła, system odzysku i wtórnego użycia deszczówki, stacje ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym oraz parking dla rowerów. Do budowy gmachu użyto materiałów certyfikowanych o niskiej zawartości związków szkodliwych dla środowiska, pochodzących z certyfikowanych źródeł, przy produkcji których ograniczona była emisja CO2.

aVC2gvQ8ZfEpDHgLJIMIidCo5qCcVuc7VTi7jB1kywhEazKfUiz30Fqsa5j0_goeppert-mayer-22.jpg

Gmach jest częścią Górnośląskiego Parku Przemysłowego, działającego na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (nie cały obszar Górnośląskiego Parku Przemysłowego, lecz jedynie teren, pod budowę kompleksu GPP BUSINESS PARK włączony został do KSSE). Obok mają powstać jeszcze trzy obiekty, z który jeden będzie podłączony do systemu wytwarzania energii w budynku Goeppert-Mayer (nie wiadomo jeszcze ile z kolejnych obiektów podłączone będzie do trigeneracji w budynku Goeppert-Mayer). Katowicki biurowiec dostosowuje się nie tylko do wymogów rynku (gdzie dziś preferowane są obiekty energooszczędne), ale też do wchodzących niedługo w życie przepisów unijnych. Bo jak przy okazji otwarcia biurowca pisał „Dziennik Zachodni”: „Szacuje się, że zaniedbania w zakresie efektywności energetycznej kosztują kraje członkowskie ok. 270 mld euro rocznie. UE postawiła sobie za cel obniżenie zużycia energii w budynkach. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny”. Nie ma już odwrotu od technologii budowlanych, oszczędzających energię i szanujących środowisko.

kIMmkrHqchCAaaGt0w4775s7OFdlhInuhu8zuvavIUSRJHsGthQ48UgguwtJ_goeppert-mayer-45.jpg

Budynek Goeppert-Mayer, Górnośląski Park Przemysłowy
Lokalizacja: Katowice, ul. ul. Konduktorska
Inwestor: Górnośląski Park Przemysłowy
Projektanci: T.B. Tumas Z.A. Radzyński Architekci, Group Arch, MBC Automatyka i Wentylacja, Instal Concept Silesia Sławomir Stasik, Jerzy Węzik
Generalny Wykonawca II etapu: SpecBau Polska Sp. z o.o.
Technologiczni Partnerzy projektu: Politechnika Śląska i Politechnika Krakowska, Viessmann Sp. z o.o., Swegon Sp. z o.o., ARCO SYSTEM Sp. z o.o., KONE Sp. z o.o., IG-Bud s.c., ZUMTOBEL LICHT Gmbh SP. zo.o.
Koordynator certyfikacji BREEAM: Buro Happold Polska Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa: 7800m2
Koszt inwestycji: 39 mln zł
Ilustracje: gppkatowice.pl, nettg.pl, e-biurowce.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera