Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wodna Nuta

 

Czas czytania: ~3 min


Nowoczesny basen sportowy

 

FZGxwLX1Cp5b06sITdPRErUWtCAZpXv2zwcSwnovmVjzlp3EPSVoYlFw0CZX_basen-opole-studium03.jpg

Basen sportowy o długości 50 m z 10 torami (oraz ruchomym pomostem), basen rekreacyjny o długości 25 m z 3 torami i tzw. rwącą rzeką, trybuny dla ponad 560 widzów, basen solankowy, sauna i łaźnia parowa, a także bar i sala konferencyjna znalazły się na terenie pływalni Wodna Nuta, którą otwarto niedawno w Opolu. Opłacona przez władze miasta inwestycja przeznaczona została dla studentów Politechniki Opolskiej oraz wszystkich chętnych do pływania mieszkańców miasta.

EUIFy4Lu5pZxZvC4EGbcgX7B0y3LD4Sgat96rLP3noOSEu0VIo9lAIsybwrZ_basen-opole-studium02.jpg

Poza nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz olimpijskimi rozmiarami obiekt odznacza się również oryginalną architekturą. „Jego autorzy postawili sobie za cel stworzenie miejsca przyjaznego i pięknego zarazem. Wyreżyserowane widoki podkreślone światłem, surowe wykończenie jak z dawnych koszarów wojennych - to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań składających się na unikalny charakter obiektu” – można przeczytać w informacji prasowej.

Projekt architektoniczny budynku opracowali Rafał Maliński i Malwina Łazęcka, właściciele pracowni Studium. „Architekturę obiektu ukształtowaliśmy przy pomocy prostych, lecz wyraźnych decyzji projektowych. Z uwagi na lokalizację chcieliśmy odróżnić opolski basen od innych basenów, cechujących się skomplikowanym zestawem brył z licznymi ozdobnikami” - mówią.

ESzUPj58ZpEUVu4MM7erGe2MQkpwWdHhhELY7xjMW8G8DeBmKj0e89hjWWn8_basen-opole-studium04.jpg

Gmach pływalni wkomponowano w istniejącą zabudowę tak, że wraz z sąsiednimi obiektami utworzyła ona prostokątny plac wejściowy. Boczne elewacje budynku pływalni są proste, jak to opisują architekci: „podporządkowane regularnej urbanistyce dawnych koszarów wojskowych”. Pokrywa je szorstki, czarny tynk, który jeszcze lepiej podkreśla zamysł architektów. To nietypowe rozwiązanie było niełatwym zadaniem do wykonania. Jak to opisali architekci: „Ze względu na ciemny kolor i duży stopień pochłaniania światła należało zastosować specjalne masy zbrojące, nanoszone na elewacje po wstępnym wymieszaniu z czarnym barwnikiem. Aby osiągnąć głębię koloru nakładano kolejne warstwy, lekko je zacierając, aby nie zatracić wklęsło- wypukłej faktury”.

ddv5Z3jlBCX3Tj8kl930IpcLWFESHeuafGKv5TONMzGYyvvBT8Xq7qvcB7JO_basen-opole-studium05.jpg

Najważniejszym elementem architektury tego gmachu jest elewacja południowo-zachodnia. Ta, wykonana z cegły klinkierowej, faluje wzdłuż obiegającego teren Politechniki cieku wodnego. Architekci zdecydowali się na użycie cegły ze względu na sąsiedztwo otwartego terenu zielonego – ciepły, naturalny materiał dobrze się komponuje z takim kontekstem.

W falującej ścianie pływalni wybito liczne okrągłe otwory okienne. Od zewnątrz dynamizują one jeszcze bardziej ekspresyjną elewację, od strony wnętrza zapewniają pływakom wyjątkowe gry światła i cienia, atrakcyjny sposób doświetlenia wnętrza. „Dziurkowana” ściana – to nie wszystkie zabiegi architektów, mające na celu uatrakcyjnienie wnętrza. Na wprost wejścia wchodzących wita przeszklona ściana, przez która widać halę pływalni. Hol utrzymano w dość ciemnych kolorach, rozjaśnianych świetlikiem w dachu. W kontraście do tej przestrzeni stoją białe szatnie; główna hala pływalni jest wielokolorowa, dodatkowo przez okna widać znajdującą się na zewnątrz zieleń.

jrY5KF7WUutkPFwFjOKP0YwzIGn6kcjK0QqcaL6fo5BsMiEdHbuf3vXnd2as_basen-opole-studium01.jpg

Pływalnia Wodna Nuta
Lokalizacja: Opole, ul. Prószkowska
Inwestor: miasto Opole
Projektanci: Studium, Rafał Maliński i Malwina Łazęcka
Wykonawca: Energopol Trade Opole
Realizacja: 2011-2013
Powierzchnia użytkowa: 4900 m2
Powierzchnia całkowita (obiekt + tereny zewnętrzne): 8 800 m2
Kubatura - 61 000 m3
Koszt inwestycji: 44,5 mln zł.
Strona internetowa: studium.waw.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera