Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trochę jak ufo

 

Czas czytania: ~3 min


Lotnisko im. Chopina w Warszawie i nowe inwestycje

 

OdUOw2JCoQ25MjzEyvfR2xxwRhdXqJxSVAmOv3mSH1Fq4XV7vMb2klCWZnkV_business-garden-warszawa01.jpg

Trasa na Lotnisko im. Chopina w Warszawie nie jest zbyt urokliwa: wiecznie zakorkowana ulica wiedzie wśród chaotycznej zabudowy. W kilku miejscach powstały już w ostatnich latach nowe inwestycje, część istniejących omów przeszło remonty, wciąż jednak po obu stronach drogi łatwo znaleźć zaniedbane obiekty poprzemysłowe, zniszczone garaże, zarośnięte krzakami pustostany. Nie jest to okolica, sprzyjająca podziwianiu architektury.

Zespół projektantów z biura JSK Architekci, przystępując do projektowania kompleksu Business Garden stanął przed koniecznością wpisania w ten estetyczny zamęt nowoczesnych, wartościowych także pod względem wyglądu budynków. Architekci wyszli z tego obronną ręką, projektując budowle od strony ulicy zachowujące subtelne, proste formy (czyli takie, które nie powiększają chaosu okolicy), zupełnie inne oblicze prezentujące jednak od strony dziedzińca.

NyMbInvRqeh27OyhAcZ3bORZrzR9sggQPGuJcn0LF1VZyazL9umoG82Fqmry_business-garden-warszawa02.jpg
wW5F8hKJDIpk83pQpOWHFsuKUHOvc2DWANmfwBeLnh52sArVOOxQFfJVRLrB_business-garden-warszawa03.jpg

Kompleks Business Garden powstaje w trzech etapach; ostatni budynek z całego zespołu ma być oddany do użytku w 2018 roku. Pracownia JSK Architekci odpowiada za projekt całości, ale przy poszczególnych obiektach – których jest siedem - współpracowali z nią architekci z biur Studio Fuksas, Comarniski Architekten i sop architekten. Poza biurowcami w skład kompleksu wejdzie też obiekt hotelowy oraz mieszczący przestrzenie konferencyjne.

CczLzwKae8ji7jpcYZb2QZ7my3nOCJmPo9OiFdEWX9ORMIpyBfCkzYvRKzRq_business-garden-warszawa04.jpg
QqIsYlvlaCZ3sYCbPrfBOKkmLWQcErlAnJBIoE0FReLTC6x9YujVrRvfoaAy_business-garden-warszawa05.jpg

Od strony dziedzińca – który opracowany przez pracownię architektury krajobrazu jest wyjątkowo przyjazną, starannie zaaranżowaną przestrzenią zieloną – budynki od ulicy wyglądające skromnie okazują się mieć futurystyczne, dynamiczne kształty. Niektóre unoszą się na wysokich, smukłych słupach-nogach, inne mają falujące ściany, niektóre podzielono na mniejsze części, wyrastające ponad zadaszonymi tarasami. Liczne tarasy i podesty mają miękko wyginające się przenikające dachy; w niektórych wybito otwory, dzięki czemu z poziomu ziemi widz otrzymuje interesującą perspektywę pnących się powyżej kondygnacji. Biel zastosowanych wszędzie płyt elewacyjnych komponuje się z ciemnym drewnem, pokrywającym tarasy oraz starannie zaprojektowaną zielenią. Na dziedzińcu kompleksu znalazło się miejsce także na sadzawkę z kładką i pomostami.

ExEYGuRreebirJIqvmGrCP3nxBdlVQYrTDpJp0kdNcNkIOxgn7HOKCUpKKML_business-garden-warszawa06.jpg
I4xMx0K4df88gJEh4noHAYLque3OJhjw01fyB3npusuOE7EdtqmpTZ0Fauid_business-garden-warszawa07.jpg

Kompleks sprawia wrażenie bardzo spójnego stylistycznie, już na pierwszy rzut oka widać też, że jest przyjazny użytkownikom. Jak się okazuje – jest także przyjazny środowisku. Business Garden Warszawa otrzymał bowiem Złoty Certyfikat LEED. Jak można przeczytać w informującej o tym nocie prasowej: „Na terenie kompleksu Business Garden zastosowano szereg sprawdzonych technologii i pro-ekologicznych rozwiązań, pozwalających na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej i wody. Wewnątrz biurowców zainstalowano między innymi energooszczędne oświetlenie z systemem sterowania i czujnikami ruchu, wyłączającymi zbędne w częściach nieużytkowanych. Energooszczędny i cichy system wentylacji i chłodzenia oparty jest o system belek chłodzących, pozwalający na ustawienie wysokości temperatury dostosowanej do potrzeb najemców. Do chłodzenia budynków wykorzystywany jest także system free-cooling pozwalający na korzystanie z tzw. „darmowego chłodu”. Chcąc uniknąć powstawania „wysp cieplnych” dachy budynków pokryte zostały zielenią, natomiast woda deszczowa wykorzystywana jest do nawadniania terenów zielonych dookoła budynków. Ponadto, zgodnie z wymogami certyfikacji, do budowy obiektów wykorzystano szereg materiałów lokalnych, zmniejszając tym samym emisję spalin w trakcie transportu, a ponad 65% odpadów budowlanych zostało poddanych recyclingowi. Podobnie jak, we wszystkich certyfikowanych budynkach SwedeCenter, na terenie kompleksu funkcjonują także szatnie i prysznice dla rowerzystów”.

1raUgFHvVV9Fa6rSHcxzxTOB9BTVgubBGGWLUkBknWk5ITbWsr0ktmOPw2eJ_business-garden-warszawa08.jpg
1PVYIbeZtfKCHpvVEoJ5XLA74Ny8RzDSDYhgiqn3GF0Ui5YwyOJNzjigoNcu_business-garden-warszawa09.jpg

Business Garden Warszawa
Lokalizacja: ul. Żwirki i Wigury 18/18a, Warszawa
Inwestor: SwedeCenter
Projektanci: JSK Architekci
Architektura krajobrazu: RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa
Wykonawca: Hochtief Polska
Powierzchnia całkowita: 21 154 m2
Powierzchnia użytkowa: 32 850 m2
Powierzchnia biurowa: 21 550 m2
Powierzchnia handlowo-usługowa: 8 950 m2
Powierzchnia zabudowy: 8 252 m2
Kubatura: 194 166 m3
Foto: businessgarden.pl, swedecenter.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller
Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller

550 ton dwutlenku węgla pozwala oszczędzić budynek, wzniesiony z drewna zamiast z betonu – mówią inż ...

Horizone Studio projektuje na Białorusi
Horizone Studio projektuje na Białorusi

Przy jednej z głównych ulic Brześcia, w bezpośrednim sąsiedztwie Brzeskiego Uniwersytetu Techniczneg ...

Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury
Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury

Centrum Promocji Drewna, realizacja architektoniczna powstała na terenie rezerwatu Jata w Nadleśnict ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera