Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nauka wśród skał

 

Czas czytania: ~4 min


Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne

 

hluD0MJy3Q0pqQQVDn8XuqlMMZ9oJ5Ee5rwsXk57kLz2XkZxcfMu8BANMpp7_podgorze-checinskie01-dwor-starosty.jpg

Fot. Dwór Starosty

Góry Świętokrzyskie – to jeden z najcenniejszych pod względem geologicznym terenów w Europie. Poza skałami region oferuje też wiele atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych. Nic więc dziwnego, że przy pomocy funduszy unijnych miejscowości położone w tej okolicy próbują te skarby promować. W Podzamczu Chęcińskim rozrasta się wielofunkcyjne Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne.

FTsRFSXRgqXxIlyPinyp169DHohraph29cW5ZfjVcxRyu4hbj3WbHYDYcXkK_podgorze-checinskie02-dwor-starosty.jpg

Fot. Dwór Starosty

Powstałe kilka lat temu RCNT – to placówka, która ma za zadanie m.in. wspomagać rozwój regionu, przyciągać inwestorów (w tym przygotowywać tereny pod inwestycje), pomagać w rozkwicie lokalnego biznesu i nauki. A także przyczyniać się do szerzenia wiedzy, zarówno wśród specjalistów różnych branż, jak i mieszkańców czy turystów.

vvEKJf15HuhFsk1nzfpR6VlkbkdIXJTkvyBzwhZ5DMOihdpFiyiMTIt0bwj9_podgorze-checinskie03-dwor-starosty.jpg

Fot. Dwór Starosty

W posiadaniu RCNT jest 40-hektarowy teren, na którym znajdują się m.in. zabytkowy dwór dawnego starosty chęcińskiego z bramą triumfalną, poświęconą królowi Janowi II Sobieskiemu. Starannie wyremontowany dwór stał się siedzibą RCNT z salami konferencyjnymi, pokojami gościnnymi, przestrzeniami niezbędnymi do rozwoju współpracy pomiędzy lokalnymi władzami, inwestorami przedstawicielami biznesu i nauki. W zabytkowym budynku odnowiono lub odtworzono XVII-wieczne detale i elementy wyposażenia wnętrz. Gruntowny remont przeszedł też zabytkowy ogród ze stawem i aleją lipową.

bgf4rONTbuLpEC86iV7R0Z25vXlkHijpuuQEV7UCgVxP4H1U7m1o8LE2K6xD_podgorze-checinskie04-biobank.jpg

Fot. Biobank

Jednak sam dwór zaadaptowany na centrum nauki i biznesu, ośrodek konferencyjno-szkoleniowy – to nie wszystko. Na terenie RCNT powstają też jeszcze przynajmniej dwie inwestycje. Jedną jest Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Zaprojektowany przez pracownię Marcina Bratańca budynek – umieszczony częściowo pod ziemią, w miejscu dawnych szklarni i zabudowań gospodarczych – pomieści centrum nauki wzorowane na stołecznym „Koperniku”. Interaktywne, w którym zwiedzający, przede wszystkim młodzież, będą mogli pod okiem fachowców przeprowadzać eksperymenty naukowe i poznawać tajniki różnych dziedzin wiedzy. Budynek będzie miał przeszklone elewacje z widokiem na pobliskie ruiny zamku w Chęcinach oraz zielony dach z rozległym, użytkowym tarasem. Jego projekt wyłoniono w rozstrzygniętym w 2011 roku konkursie architektonicznym.

RVBW3QflGIWvhrVgHJ6LPKWeT4G4XKivfscml9Y0uL5LMdBm2XwmrQHF9kmG_podgorze-checinskie05-biobank.jpg

Fot. Biobank

Projekt jest w 60% finansowany z funduszy unijnych, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. „Bardzo się cieszę, że mając możliwość wspierania funduszami unijnymi naszych przedsięwzięć, nie skoncentrowaliśmy się jedynie na tych podstawowych zadaniach komunalnych, infrastrukturalnych, ale także potrafimy przygotować projekty innowacyjne, naukowe, które przyciągać będą nawet mieszkańców innych regionów”, mówił niedawno lokalnym mediom Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Oficjalne otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci odbędzie się 5 września 2014 roku.

a6TDoVu2uPCjdgcOLolkBgEadcHZLrwk99d82wTNloIMufqcKxxpAk2jWmSM_podgorze-checinskie07-biobank.jpg

Fot. Biobank

W miejscu dawnej szkoły rolniczej natomiast już w ubiegłym roku powstała niezwykła instytucja – jeden z dwóch pierwszych w Polsce biobanków. To instytucja, zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem materiału biologicznego, pobieranego od mieszkańców regionu. Z bazy próbek, pobranych od 100 tysięcy mieszkańców województwa placówki badawcze, naukowe, szpitale czy uniwersytetu będą mogły korzystać, badając choroby cywilizacyjne i metody ich zwalczania. „Bazując na innowacyjnych doświadczeniach norweskich, dzięki którym ograniczono w znacznym stopniu min. zachorowalność na raka szyjki macicy, centrum będzie dążyć do implementacji tych doświadczeń w celu zmniejszenia zachorowalności i umieralności na choroby cywilizacyjne. Zmniejszy to nakłady finansowe na leczenie i rekonwalescencję pacjentów. Beneficjent planuje współpracę polegającą na porównywaniu danych medycznych pomiędzy biobankami” – można się dowiedzieć z oficjalnych informacji na temat tej niezwykłej instytucji.

DCzdvK4NKqDRYwi4jXhRT0dj5trTgVPuBNmflHCAfdLqE8t5K8zQo7z3EXoU_podgorze-checinskie09-biobank.jpg

Fot. Biobank

Budynek dawnej szkoły zmodernizowano i przebudowano według projektu pracowni Bemm Architekci. Powstał kompleks, łączący ścisłe wymagania techniczne i funkcjonalne z nowoczesną sylwetką przeszklonego pawilonu. Na jego terenie, poza Biobankiem Świętokrzyskim, Laboratorium Genetyki Medycznej, Laboratorium Biotechnologii i Pracownią Biomarkerów znalazło się miejsce na siedziby firm farmaceutycznych, turystycznych czy promujących zdrowy tryb życia.

lBUDg7lJJTjuABVuhgppG40PbOOGVJ56waq1lQmw7Su8QeMEyiqkwKvHGJC0_podgorze-checinskie05-laboratorium-nauki.jpg

Fot. Laboratorium Nauki

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, aby w jak najbardziej profesjonalny sposób realizować postawione przed sobą cele nawiązało współpracę m.in. z Akademią Medyczną we Wrocławiu, Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie i Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach.

YhEHUvXBECBRYHf7wZYFIOhpPMm51YrysxfE7HGwRAQlX4GXzY4Ws2RltDVz_podgorze-checinskie06-laboratorium-nauki.jpg

Fot. Laboratorium Nauki

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
Lokalizacja: Podzamcze Chęcińskie
Inwestor: Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
Projektanci: Centrum Nauki Leonardo da Vinci: eM4 Pracownia Architektury Brataniec; Biobank: Bemm Architekci
Wykonawca: Centrum Nauki Leonardo da Vinci: Firma Budowlana „Anna Bud”; Biobank: KOMPLEXBUD
Powierzchnia: Centrum Nauki Leonardo da Vinci: 4000m2; Biobank: 3300 m2
Projekt: 2010-2011
Realizacja: 2014
Źródło ilustracji i informacji: rcnt.pl, em4.pl, bemm.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera