Zielona szkoła - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielona szkoła

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe

 

gh77bUR3iYmbM0DP7otYts5Vx2a4HXRLfBMYVTsBCnoR9bQUAGOzR71sRkC5_szkola-greenpeace-chotomow02.jpg

Podwarszawski Chotomów – to jedna z tych miejscowości, której dynamiczny rozwój nastąpił w ostatniej dekadzie. Kiedyś prowincjonalna osada, dziś jest coraz gęściej zabudowaną miejscowością, w której domy i mieszkania kupują ludzie pracujący w Warszawie, a uciekający przed gwarem metropolii. Jak w przypadku innych miejsc o podobnej historii, Chotomów musiał szybko nadrobić braki infrastrukturalne – nie od początku był bowiem przygotowany na napływ nowych mieszkańców.

PPCGvTXdIwWKTL7zWLlmO32nHwzDxcutFoBKvvmcOZbaH87gG2N8j5Ajg0Up_szkola-greenpeace-chotomow03.JPG
mcaf99xq5RfcmIJEHWxPOUiW4foA1YkKITCXB5D7uPh2MvcEdNF2EaQTFBAr_szkola-greenpeace-chotomow04.jpg

Jedną z takich inwestycji jest nowa szkoła podstawowa, a właściwie Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe (będzie rozbudowywane o nowe funkcje w trzech etapach). Oddany do użytku 1 września 2014 roku budynek nie jest zwykłym obiektem szkolnym. Wyjątkowość tej szkoły – to jej ekologiczność. Gmach zaprojektowano tak, aby zużywał minimalną ilość energii. Oczywiście wszystkie techniczne i formalne rozwiązania zaplanowano już na etapie opracowywania koncepcji budynku. Teraz wszystkie one będą się sprawdzać w działaniu.

E5uVzADarHFHsgo7O0Vvs6jV1IgT9Iu74ggVnTf93FxUFIz8liZdvfiKtbqy_szkola-greenpeace-chotomow05.jpg
p5HJMEIZUPHlXIjnroRJWj4d0KBaJ7wuXGm7w063cQzhghqqLbPkEA3l4bgd_szkola-greenpeace-chotomow01.jpg

Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe w Chotomowie – to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej o standardzie energooszczędnym. Gmach w całości ogrzewany będzie tylko za pomocą pompy ciepła (która latem pełnić będzie rolę klimatyzacji). Cała instalacja - to 60 pionowych odwiertów, z których każdy ma 85 m głębokości. Jak podaje Polska Agencja Prasowa: „Szkoła podstawowa na granicy Jabłonny i Chotomowa jest największą inwestycją o charakterze publicznym na Mazowszu związaną z pozyskiwaniem ciepła ziemi”. we wszystkich pomieszczeniach szkoły zastosowano do oświetlenia energooszczędne diody LED, cały budynek został objęty wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jak wylicza PAP: „Emisja CO2 wynikająca z użytkowania obiektu jest ponad 3-krotonie niższa w stosunku do standardowych budynków tego typu, natomiast koszt ogrzewania zmniejszono ponad 8-krotnie”. Dzięki temu, jak się szacuje, koszty budowy (wyższe z powodu zastosowania pomp i rekuperatorów) zwrócą się gminie Jabłonna w zaledwie dwa lata.

KhzPIE2rhyuyvDr63ZNheS9Jk0WeyCpRO6oIAjQ5ypqM7Lpn9D9yab4Mipfb_szkola-greenpeace-chotomow06.jpg
rek8sTOrRCUadAFIoEcIdN1R292DuGYUw3Agc1SiNC8hn5Hf7zbwrESXoubc_szkola-greenpeace-chotomow07.jpg

Dostarczającą prąd dla szkolnych instalację fotowoltaiczną dostarczył Greenpeace. Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska, na łamach portalu greenpeace.org tłumaczył: „Elektrownia słoneczna o mocy 8 kWp zainstalowana jest na największym jak do tej pory trackerze słonecznym w Polsce. Urządzenia te świetnie sprawdziły się na Przystanku Woodstock, gdzie miesiąc temu zbudowaliśmy niezależną instalację wyspową. Dzięki niej zasilaliśmy całą EkoWioskę. Energooszczędny budynek szkoły w Chotomowie, przychylność gminy oraz upór mieszkańców przekonały nas, że to idealne miejsce dla naszego trackera. To miejsce ma szansę stać się symbolem nowoczesnego budownictwa i ekologii. Miejscem, w którym kolejne pokolenia będą mogły, w teorii i praktyce, poznać przyjazne dla środowiska metody produkcji energii".

EJCQmugAOf3BklXzaqT9a8sDR5KZEBXSlu5nUrD0OEG1Fa3cYGb42nbQwXHS_szkola-greenpeace-chotomow08.jpg
MAZYFGXnn1zoELTjis0BlFz8545Hev2nN6UCUuc9twZHrENK25x634FfpLwh_szkola-greenpeace-chotomow09.jpg

Poza tym, że pełna sprzyjających środowisku i oszczędności energii urządzeń, szkoła w Chotomowie została zaprojektowana tak, by być też przyjazną dla uczniów. Projekt architektoniczny opracowała pracownia 90 Architekci. Bryła szkoły musiała spełniać dość restrykcyjne wymogi planu miejscowego – gmach trzeba było podzielić na mniejsze części i nakryć dwuspadowym dachem, by upodobnić go do sąsiedniej zabudowy. Architekci zaproponowali pastelową kolorystykę na elewacjach oraz drewno jako materiał wykończeniowy we wnętrzach, tworząc obiekt prosty i bezpretensjonalny, w którym łatwo poczuć się swobodnie.

Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe
Lokalizacja: ul. Partyzantów, Chotomów
Inwestor: Gmina Jabłonna
Projektanci: 90 Architekci
Rozwiązania w zakresie energooszczędności: Euros Energy Sp. z .o.o.
Wykonawca: Polbud
Powierzchnia: 12 700 m2
Koszt inwestycji: 20 mln zł (sfinansowany z budżetu gminy Jabłonna oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie)
Źródło ilustracji: greenpeace.org, a90.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera