Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cricoteka - most między historią a nowoczesnością

 

Czas czytania: ~4 min


Cricoteka - Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

 

3T2k7lyIqduMxnDadpyfLhCfs4Pb1jQyZxZBLZ2VNclWLRrM6Nv9uXFfduqn_cricoteka-krakow02.jpg

Miłośnicy sztuki Tadeusza Kantora, ale też obserwatorzy polskiego życia kulturalnego długo czekali na to muzeum. Budowa nowej siedziby Cricoteki zaczęła się bowiem w 2006 roku – trwała więc aż osiem lat. Jednak warto było czekać: nowa placówka pozwoli nie tylko zaprezentować dorobek wybitnego artysty, stanie się bowiem miejscem żywym, w którym sztuka będzie „się działa” codziennie. Instytucja chce bowiem działać w zgodzie z głoszonymi przez Tadeusza Kantora ideami, a ten nie rozdzielał życia i twórczości, zajmując się wieloma dziedzinami sztuki, od tradycyjnego malarstwa, po teatr i performens. „Nowe przestrzenie, zgodnie z założeniami ambitnego projektu architektonicznego, odmienią funkcjonowanie instytucji, pozwalając na przygotowanie i przyjmowanie zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń kulturalnych, które dotąd Cricoteka realizowała głównie poza swymi siedzibami. Spełniony zostanie postulat samego Tadeusza Kantora zakładający stworzenie miejsca na żywe wydarzenie artystyczne” – można się dowiedzieć z informacji prasowej, towarzyszącej otwarciu obiektu.

G9X4sspeXMfpyDlFp23f0t8iYXuDki8LgNOVLSAdEuoKe8Pga49t6zXNhScA_cricoteka-krakow01.jpg
RloGuRttAuQSLS8hbvDkQLOnT9nZ3zAkVlFz5ULEWSfNQFCCOkl0Aw9WjGmU_cricoteka-krakow03.jpg

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka powstał w 1980 roku i szybko stał się instytucja znaną w artystycznym świecie. Jednak dopiero teraz doczekał się on siedziby na miarę swoich potrzeb. Ponadto nowy budynek, wkomponowany w poprzemysłowe zabudowania do niedawna zdegradowanej dzielnicy Krakowa – Starego Podgórza – ma szansę przysłużyć się rewitalizacji tej okolicy.

fdXsZ3QmUFnj3LLvuwgBovTd4jFCgPdQTy8pufJZ5EIxkcs2ziOsb5DS92Fx_cricoteka-krakow04.jpg

„Forma budynku stanowi wyraz architektonicznego hołdu składanego artyście, którego sztuka zyskała sobie międzynarodowy rozgłos, a nowoczesny obiekt będzie zarazem twórczą adaptacją dawnej Elektrowni Podgórskiej” – mówią twórcy obiektu. Niezwykła budowla, będąca połączeniem starego budynku z zupełnie nową, prawie abstrakcyjną bryła – to wyłoniony w drodze konkursu projekt konsorcjum o nazwie IQ2. w jego skład weszły dwie pracownie: nsMoonStudio (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk) i Biuro Architektoniczne Wizja (Stanisław Deńko).

J0ep8aPn3kFoTzxUpKSN3wrjdTEu8upqye1kRso4dHSmy4dlzzGtofkwqty7_cricoteka-krakow05.jpg
BNQooBeg7OLzLxnluVQ6xnNO3QNT5P1Ww7xe7QewJOB4qLY0z0pFgGofKL3R_cricoteka-krakow06.jpg

„Wizja teatru Kantora to eksperyment w sferze abstrakcji, pobudzania wyobraźni – połączenia aktora z rekwizytem, dowolnym przedmiotem. Centrum Sztuki jest zwierciadłem – odbiciem aktywnej części miasta nad brzegiem Wisły, która staje się „rekwizytem” i w sposób abstrakcyjny uczestniczy w świadomości przechodniów, nawet jeśli jej bezpośrednio nie widzą z ulicy” – mówił współautor projektu, Stanisław Deńko.

acEw01IvrOnISO4EKZVL97TRsP2qSXavVbhfXglvImXWAMxxFCjitKxtc4Ab_cricoteka-krakow07.jpg

Tuż nad brzegiem Wisły architekci ponad historycznym budynkiem Elektrowni rozpięli most – geometryczną bryłę, rozpościerającą się ponad zabytkiem. Jej ażurowe elewacje ze stali korten nasuwają skojarzenia postindustrialnym dziedzictwem tego miejsca, nadają jednocześnie abstrakcyjnego i nowoczesnego wyrazu. Podkreśla go jeszcze lustrzane podbicie – stojąc u stóp budynku i patrząc w górę można zobaczyć własne odbicie. W tym unoszącym się nad ziemią skrzydle architekci ulokowali przestrzenie wystawiennicze, galerie, w których planowane jest organizowanie międzynarodowych wystaw.

VwCcxbEpLMTPKHNVMisR2Q1Yab5wfpoyY67rIN7mR9YcmE9MP7SJSCQyleyC_cricoteka-krakow08.jpg
UnFcTI215sA7dnRMRMxVJ4SC5HekLilSx0797UlSfHYYt4NXReSP65aYBjOV_cricoteka-krakow09.jpg

Działalność wystawiennicza – to tylko drobny element wielu funkcji, jakie pełnić ma nowa placówka. Powstała tu bowiem także sala teatralna i kinowa, powstały sale na eksponowanie dorobku Tadeusza Kantora, a także archiwa i czytelnie, gromadzące i udostępniające jego spuściznę.

„Nowa Cricoteka, łącząc w sobie elementy muzeum (Muzeum Kantora), galerii (wystawy stałe i czasowe), teatru (spektakle gościnne, produkcja własnych spektakli) oraz kina (prezentacje filmów dokumentalnych oraz zarejestrowanych spektakli), z pewnością pozyska szerokie grono odbiorców i stałych bywalców” – piszą pomysłodawcy obiektu. Wyjątkowa architektura gmachu na pewno także przyniesie placówce rozgłosi przyciągnie do niej kolejnych zwiedzających.

ze8q5c1bVe1pR4WisQKPPxcYcwTFhfj0JoAknuGRXzxvOtAwKmly1fl4HA4C_cricoteka-krakow10.jpg

Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Lokalizacja: Kraków, ul. Nadwiślańska 2/4
Inwestor: Ośrodek Dokumentacji Sztuki T. Kantora "Cricoteka"
Projektanci: Konsorcjum biur projektowych IQ2: nsMoonStudio (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk) i Biuro Architektoniczne Wizja (Stanisław Deńko)
Wykonawca: Chemobudowa-Kraków
Powierzchnia użytkowa: 5 342 m2
Powierzchnia terenu: 2428 m2
Kubatura: 26 719 m3
Projekt: 2006
Realizacja: 2010-2014
Koszt inwestycji: 50 mln zł
Źródło ilustracji: news.cricoteka.pl (fot. Agnieszka Oprządek), moonstudio.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera