Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura wyższych uczelni: CeNT w Warszawie

 

Czas czytania: ~ 3 min


Innowacyjna architektura dla naukowców

 

nsUs7DztwfF2jOWzKSl6kTygMADkBcdRs9tk65vgQhoqqR4CHh99if948GX5_cent-i-09.jpg

Architektura wyższych uczelni stała się niedawno właściwie nowym tematem w debatach: od kiedy Polska otrzymała dostęp do funduszy unijnych większość polskich uniwersytetów, politechnik czy akademii rozbudowuje swoje kampusy. Powstaje nowa, nowoczesna, funkcjonalna architektura, przeznaczona dla studentów.

60XGMetZHlxTJknKjDB0Y4k3208vLXnEcLbJmxHtVLTebhtWb1xvV9CpdgdR_cent-i-10.jpg

Architektura wpisana w przestrzeń
W 2007 roku odbył się konkurs architektoniczny na projekt całego założenia nowego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego w dzielnicy Ochota. Od tego czasu przy ulicy Banacha zaczęły rosnąc nowe budynki – na 12-hektarowym terenie stały już pojedyncze obiekty uczelniane, teraz dobudowywane są tam nowe.

tLZN08ah2oMKxSNM2sQRIM2zt2zZufKAq92DFaOLj46nqYbvVCFE8ZMhvZ35_cent-i-12.jpg
W8G9PKHUwL3tmiIIvpK0hRaXVUq4ynYKWxGZxmUF40BfDe9gRoeSgvuhftNX_cent-ii-01.jpg

Innowacyjna architektura dla naukowców
W pierwszej kolejności rozpoczęła się budowa Centrum Nowych Technologii. Najpierw powstał gmach CeNT I, zaprojektowany przez Pawła W. Gralińskiego i jego pracownię Arch Magic Assoc. Architects. W budynku CeNT I mieszczą się sale wykładowe, seminaryjne oraz laboratoria dydaktyczne, przeznaczone dla studentów biologii, chemii, biotechnologii, informatyki i ochrony środowiska. Budowa tego gmachu zaczęła się w 2010 roku. Składa się on z dwóch brył, połączonych szklanym łącznikiem, pełniącym też funkcję atrium (znajduje się tu m.in. kawiarnia i księgarnia). Na osi tego przeszklonego łącznika ustawiono charakterystyczny element – ukośny, stalowy maszt. „– Z jednej strony mieliśmy do spełnienia konkretne wymagania poszczególnych wydziałów dotyczące nowoczesnych pracowni i laboratoriów, z drugiej zaś zależało nam na wysokiej kulturze detalu i jakości przestrzeni wspólnej, a także na ciekawej architekturze. Wymagało to od nas ogromnej precyzji w projektowaniu, a także produktów bardzo wysokiej jakości. Wykorzystaliśmy ok. 1000 mkw. systemowych ścian działowych MAARS, które poradziły sobie z zadaniem odzwierciedlenia krzywoliniowego planu” – mówił przy okazji budowy architekt Paweł W. Graliński.

YKrBRmnhZx38Yj3RM2466d59jxjtTItfMNnVRzb8u8ez3UijZyh5Z9DYYg25_cent-ii-02.jpg
vrDBbC7ZjlBnY8cvByaVd9NCgkzbzoERoV1AtK2dk9im2erCWn68Wg6fhwjL_cent-ii-03.jpg

Z pomarańczowym detalem
Architektura kampusu UW na Ochocie wzbogaciła się wkrótce o kolejny obiekt – CeNT II zaprojektowała pracownia Kuryłowicz&Associates, ta sama, która wygrała konkurs na projekt urbanistyczny całego kompleksu uczelnianego. CeNT II należy do Wydziału Fizyki UW. Są tu m.in. pracownie fizyczne, komputerowe oraz laboratoria doświadczalne, pomocne przy prowadzeniu badań z fizyki i nauk pokrewnych. Ponadto w liczącym pond 27 tysięcy m2 powierzchni gmachu umieszczono sale wykładowe i seminaryjne, bibliotekę, biura, pomieszczenia techniczne.

Zespół pracowni Kuryłowicz&Associates podjął temat architektury uczelnianej w oryginalny sposób: połączono bowiem ze sobą przestrzenie nowoczesne, wygodne, dobrze oświetlone i spełniające współczesne wymogi funkcjonalne z detalem, wprowadzającym energię i dobry nastrój. Przeszklone wnętrza uzupełniono intensywnie pomarańczowym detalem – takie są panele na niektórych elewacjach, na ścianach wewnątrz budynku, na meblach. Ponadto dozę „łagodności” wprowadzają zaokrąglone naroża, widoczne zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Owalne atrium, na które wychodzi część okien sal wykładowych czy korytarzy pełni rolę przestrzeni wspólnej, ale doświetla też wnętrza.

3qO1Ggm4BaDzcJrl61hEBA5GEgltMnqTye3HOLQV3UULsMzfGSmgF5nvlx4N_cent-ii-05.jpg

Architektura dla dobra nauki
Ważnym elementem obu budynków jest nowoczesna aparatura. Korzystać z niej będą studenci i pracownicy naukowi Wydziałów Biologii, Fizyki, Chemii, ale też Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.

Jak podkreślają przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego: „Realizacja Projektu przyczyni się do istotnego zwiększenia w całym kraju liczby wysoko wykwalifikowanych absolwentów - specjalistów w zakresie kierunków ścisłych, których brak coraz dotkliwiej jest odczuwany w polskiej gospodarce”.

J7DMRzu7GAUu2qEGDsOvheImCFxLK2ZUT5iNP7m2KCjJxhc65f1081e7mrFf_cent-ii-08.jpg

Centrum Nowych Technologii CeNT I i II
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Lokalizacja: Warszawa, ul. Banacha
Inwestor: Uniwersytet Warszawski
Projektanci: Paweł W. Graliński - Arch Magic Assoc. Architects Sp. z o.o. (CeNT I), Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates (CeNT II)
Wykonawca: Karmar
Realizacja: 2010-2014
Powierzchnia użytkowa: 18300m2 (CeNT I), 27700 m2 (CeNT II)
Koszt inwestycji: 280 452 768 zł (w tym 85% dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego)
Źródło ilustracji: karmar.com.pl, cent.edu.pl, apaka.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Poprzemysłowe zabytki odzyskają blask
Poprzemysłowe zabytki odzyskają blask

Trzy obiekty w Bytomiu, jeden w Świętochłowicach i jeden w Raciborzu. Tak rozdysponowane zostanie 14 ...

Nowoczesne laboratoria w zabytkowej kamienicy w Poznaniu
Nowoczesne laboratoria w zabytkowej kamienicy w Poznaniu

W centrum Poznania, przy ulicy Wieniawskiego 21/23, powstał wyjątkowy projekt adaptacji zabytkowej k ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera