Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura dla każdego

 

Czas czytania: ~4 min


Biblioteka w Szynwałdzie

 

nkVlSMDgQwLcB2doHJ5EvkBrHyEImNvTKKh35TCfYERGfWZ8xjkSaML2O2om_biblioteka-szynwald-2.jpg

Architektura biblioteki w Szynwałdzie jest wynikiem potrzeby inwestora: obiekt powstał na zlecenie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, której to instytucji bardzo zależało na tym, by gmach służył wszystkim bez wyjątku członkom lokalnej społeczności. W obiekcie miała zostać zlokalizowana biblioteka oraz ośrodek kultury – architektura budynku miała odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców – od tych najmłodszych, po najstarszych.

4KqpLFDM7eKHOhd24oB9NyB9b7mxYGGNx918vQh9rwQdrkGkKReIs7JRpG8S_biblioteka-szynwald-3.jpg

Architektura dla każdego – pewnie wielu projektantów uznałoby, że coś takiego nie istnieje, że nie da się opracować gmachu, który podobałby się tak samo dzieciom, jak seniorom, zapracowanym i bezrobotnym, wykształconym i tym, którzy edukację porzucili na początkowym etapie. A jednak – jeśli się nad tym głębiej zastanowić – większość obiektów użyteczności publicznej taka właśnie powinna być – dla każdego. A już w szczególności tyczy się to ośrodków kultury, których oferta skierowana jest to każdego mieszkańca. Ponadto, domy kultury czy biblioteki to miejsca, do których przychodzi się dobrowolnie, architektura może więc odegrać tu także rolę przyciągającego „magnesu”, dodatkowej atrakcji. Najbardziej widowiskowym tego przykładem jest oddany kilka miesięcy temu do użytku Służewski Dom Kultury w Warszawie. Tu architektura przyciąga użytkowników pewnie tak samo skutecznie, jak bogata oferta kulturalna.

Hl8GEZjIzVhm7RGY00ran4reMPDniVdCMYkcilMLDVrHmQp4qP8oNkLhmv5P_biblioteka-szynwald-4.jpg

Kultura obok szkoły
W Szynwałdzie miał powstać budynek, odpowiadający potrzebom użytkowników w różnym wieku. Jego architektura miała pasować zarówno do funkcji bibliotecznej, jak i szeroko rozumianej kulturalnej. Jak podkreślają to sami projektanci z pracowni architektonicznej Kucia Tyczyński, budynek miał być odpowiedzią „na zapotrzebowanie lokalnej społeczności na budynek będący nie tylko wypożyczalnią książek, ale także lokalnym centrum kultury - przestrzenią dla spotkań autorskich, warsztatów edukacyjnych i wystaw”. Budynek biblioteki stanął na działce o lekko tarasowym układzie, położonej w pobliżu szkoły i przedszkola. Jego architektura musiała więc dostosować się także do sąsiedniej, istniejącej już zabudowy. Nowy obiekt wyposażono w dwie kondygnacje, bardzo pod względem formy zróżnicowane.

1P7COD47CgMhe1sotLeCT3ubSMPGrEbJhcnq5Bs4QpyLSkXSg9Z93uxyuadw_biblioteka-szynwald-5.jpg

Złamany w połowie
Architekturę biblioteki w Szynwałdzie można opisać jako połączenie stonowanej i stosownej formy z dynamiczną sylwetką. Podłużny budynek został bowiem „złamany” w połowie swojej długości – uniknięto w ten sposób wrażenia monotonii wydłużonej bryły. Ten dość ekspresyjny kształt architekci połączyli z klarownym układem elewacji. Górna część biblioteki - to niemal pozbawiona okien, otynkowana na biało bryła, nakryta popielatym, dwuspadowym dachem. Pod nią znalazł się parter – jak to opisują architekci: „ukształtowany w sposób przypominający wstęgę z pionowych drewnianych żaluzji przedzielonych dużymi przeszkleniami. "Wstęga" podążając za dynamicznymi wypukłościami i wklęśnięciami parteru oplata cały budynek”.

Architektura biblioteki – to dwie różne, scalone ze sobą formy: lekki, przeszklony, otwarty na otoczenie parter został nakryty „czapką” w postaci górnej, białej, zwartej kondygnacji. Co ciekawe, dzięki tarasowemu ukształtowaniu terenu z zewnątrz można się łatwo dostać zarówno na dolną, jak i górną kondygnację biblioteki.

vF09HHtTGAYMtIwqhqJQy4o7hp0qLZnZC8e54le4dMXxMguqxB18v7Zc9JSM_biblioteka-szynwald-7.jpg

Architektura dla mieszkańców
W tym ciekawie ukształtowanym budynku znalazła się tradycyjna przestrzeń biblioteczna: szereg otwartych, przenikających się pomieszczeń o zróżnicowanych funkcjach. Są tu: wypożyczalnia książek, czytelnia czasopism, enklawa dla dzieci, czytelnia multimedialna, czytelnia tradycyjnej oraz pracownia komputerowa. Poza tym w budynku znalazła się też wysoka na dwie kondygnacje sala wielofunkcyjna, dostosowana do organizacji spektakli, spotkań, pokazów. Może się w niej zmieścić 150 osób. Strefę biblioteczną z salą widowiskową łączy wspólny hol, zaś kondygnacje skomunikowano za pomocą szerokich, wachlarzowych schodów.

Z myślą o użytkownikach biblioteki zaprojektowano także plac przed budynkiem, wyposażając go w liczne miejsca do siedzenia.

Euv2pu7PH2FCCQAM45KcnHbOqzY86EfqOMH6nl18JAuXrLZDn1t4ZZYTsQb2_biblioteka-szynwald-8.jpg

Biblioteka w Szynwałdzie
Lokalizacja: Szynwałd, gmina Skrzyszów
Inwestor: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Projektanci: Kucia Tyczyński Pracownia Architektoniczna
Zespół projektowy: Maciej Tyczyński, Mirosława Kucia-Tyczyńska, Aleksander Tyczyński, Krystian
Kwinta, Stanisław Macias, Dariusz Koczwara, Krzysztof Lewandowski
Architektura krajobrazu: Maciej Tyczyński, Mirosława Kucia-Tyczyńska
Projekt: 2011
Realizacja: 2012-2014
Powierzchnia: 700m2
Fotografie: Jarosław Matla
ktpa.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego

1 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu „Piękny Wrocław” na najlepsze nowe realizacje architektoniczne ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera