Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niebanalna architektura przemysłowa

 

Czas czytania: ~3 min


Budynek produkcyjny z częścią magazynową i biurową

 

tOOCI0E9is8abt9wqktkTLjrNSkeQAv5LXses8UTcduQ5A7uNM6ygALOZM0w_siedziba-firmy-elektra-meteor-architects04.jpg

Na hasło „architektura przemysłowa” każdy wyobraża sobie dymiące fabryki albo blaszane czy betonowe hale produkcyjne. I w większości przypadków tak rzeczywiście jest – współczesna architektura przemysłowa rzadko warta jest uwagi.

K6xUNBxnTH0CfWdTyWI1L5vi6oPdSredaw5HmLwfRfYn6R1pTGOkC81DMiRW_siedziba-firmy-elektra-meteor-architects01.jpg

Swego czasu głośno było o dokonanej przez biuro M. i A. Domicz Pracownia Architektury modernizacji obiektu przemysłowego na potrzeby firmy Knauf. Kolejnym wyjątkiem można nazwać jest budynek, który powstał na początku 2014 roku w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. To siedziba firmy Elektra, specjalizującej się w systemach ogrzewania elektrycznego, tworzonego zarówno na potrzeby budownictwa mieszkalnego, jak i obiektów przemysłowych.

RaL7jFkWHLXCMFt4ZHPiZSHj7RvlUiSFs4rpi146PpwHWdsmsCzCbGhHHmOP_siedziba-firmy-elektra-meteor-architects02.jpg

Firma Elektra do nowej siedziby, zaprojektowanej przez pracownię Meteor Architects przeprowadziła się w styczniu 2014 roku. Zlokalizowana w województwie mazowieckim realizacja bierze udział w tegorocznej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL.

BiwZ1qG3fI0HfppIurLQKoxb0DlOvkjBoca5i9Vqb9gAO1A8Epd9GYIzGFmK_siedziba-firmy-elektra-meteor-architects03.jpg

Budynek składa się z dwóch części – biurowej oraz produkcyjno-magazynowej. Ta pierwsza jest smukła i wysoka, zwieńczona spadzistym dachem. Kształt dachu był narzucony przez zapisy planu miejscowego, który wymagał budowy dachu symetrycznego o kącie nachylenia min. 25 stopni. Architekci wykorzystali to jednak na swoje potrzeby, wysokością budynku i kształtem dachu właśnie podkreślając inną funkcję, odmienny charakter tej części budynku. Co więcej, parter części biurowej został ukośnie podcięty – część tej kondygnacji przeszklono, co sprawia wrażenie, jakby budynek unosił się nad ziemią. Jak sami opisują swój projekt: „Dach ukształtowano tak, by bryła komunikowała inną funkcję i stanowiła znak rozpoznawczy firmy w niejednorodnej okolicy. Kalenica dachu biegnie po linii przekątnej rzutu biurowca. Równoległe do skośnej linii okapów podcięcie stwarza wrażenie oderwania bryły budynku od gruntu. Pod nadwieszoną częścią od strony południowej zlokalizowano wejście główne. Przeszklone pomieszczenie recepcji przenika się z otoczeniem zapraszając do środka”.

iBjDkqUixukHuElAFiJ0iw9jLxZLeDx7pmSaotUUBE3Z6nKTSA4mouGzR2MV_siedziba-firmy-elektra-meteor-architects05.jpg

Budynek biurowy wyróżniają także pionowe pasy okienne, podkreślone jeszcze żyletkami z barwionego na pomarańczowo i żółto szkła.

Pojęcie architektury przemysłowej w przypadku tego projektu dotyczy nie tylko funkcji, ale i budulca. Zarówno część biurową, jak i produkcyjną obłożono blachą. Architekci jednak bardzo sprawnie i ciekawie rozróżnili obie bryły, mimo podobieństwa ich elewacji. Obok wertykalnego biurowca rozciąga się horyzontalnie sylwetka części magazynowej i produkcyjnej. Blaszane panele na biurze ułożono pionowo, na hali – poziomo, co jeszcze lepiej podkreśliło różnorodność ich funkcji. Część produkcyjna i magazynowa ma też o wiele mniej urozmaicone elewacje – tu nie było już potrzeby wprowadzania koloru czy kompozycji okien. Budynek magazynowo-produkcyjny – to właściwie zwykła, kryta blachą hala. Jednak dzięki temu, że została połączona z bezpretensjonalnie, ale i niebanalnie zaprojektowanym obiektem biurowym obie części kompleksu razem utworzyły wyróżniającą się na tle współczesnej architektury przemysłowej całość.

tj5FqxwgNiD2xIWpa0I1AZDD1alApJsIQz9c40o1ZX301sygZ1cE45rwUr6Q_siedziba-firmy-elektra-meteor-architects06.jpg

Budynek produkcyjny z częścią magazynową i biurową
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki, ul. K. Kamińskiego
Inwestor: firma Elektra
Projektanci: Meteor Architects, autorzy: Bogdan Pszonak, Piotr Lutarewicz, Karol Wiśniewski
Powierzchnia: 2 633 m2
Projekt: 2011
Realizacja: 2014
Źródło ilustracji: tutaj


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera