Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Medusa Group dla mieszkańców Bytomia

 

Czas czytania: ~3 min


Medusa Group zaprojektowała Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego

 

sj88ZJHAn7pckdYKE3fpI8kElCssO8W3ZGg3uUSEXwuJWLVVgtnrnvFsMdVn_medusa-bytom-swjacek03.jpg

Medusa Group od zawsze kojarzona jest ze Śląskiem. Choć architekci mają na koncie pracę w różnych miastach, wciąż lokuje się ich przede wszystkim w śląskim krajobrazie. Chyba sami nie uciekają od tej „łatki” - szef biura, Przemo Łukasik często opowiada o swoich śląskich korzeniach a jego dom na terenie kopalni w Bytomiu jest jedną z ikon polskiej architektury.

VhVM1zsCiOyZPxLMFKUwHSx0gqKYrrnVy4k8xuKdKK3IdZT6rVB0toSoY330_medusa-bytom-swjacek02.jpg

Medusa Group projektuje z szacunkiem do zastanego otoczenia. Widać to szczególnie w ich realizacjach na Śląsku, którego dziedzictwo znają i rozumieją. Widać to i w realizacjach mieszkaniowych, jak w osiedlu w Tychach czy lofty w Gliwicach, biurowych – jak słynna już betonowa siedziba firmy Infinite Dreams, czy rewitalizacyjnych – np. w projekcie nowego zastosowania bytomskiej wieży ciśnień.

InShsWbFwWttQscrTMbsjeyYpRCskH30iYFL2SlrpRzYHlnZj04s19o3ewRB_medusa-bytom-swjacek01.jpg
GwSfPTovGQt3MAMVa2S27CQNnKzyEtgDh4KM6hzIwWJ2tMWY31XAdydJLVTm_medusa-bytom-swjacek04.jpg

Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu też jest takim projektem. Przede wszystkim powstało dla lokalnej społeczności. Przemo Łukasik sam opowiadał na jednej z konferencji o tym, jak widząc społeczne kłopoty, z jakimi zmagają się mieszkańcy bytomskiej dzielnicy Rozbark chciał zaprojektować obiekt, dzięki któremu mieszkańcy okolicy zyskają miejsce do spotkań, do wypoczynku, ale i organizowania imprez, koncertów. Rozpoczął rozmowy z proboszczem parafii na Rozbarku tak narodziła się idea przebudowy okolic kościoła na przestrzeń publiczną.

n54WWJocJpI1AjODV7OZuDWwHjw3uBUYZYnlMzXVWavcfw2TWBsdk955f4kc_medusa-bytom-swjacek05.jpg

Mówiąc w skrócie, projekt pracowni Medusa Group objął przebudowę przykościelnego skweru, nowego zagospodarowania terenu wokół kościoła oraz budowę dwóch pawilonów – sali prób i budynku warsztatów muzyczno – teatralnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Jest tu więc i sala do dobywania spotkań, koncertów, spektakli, są miejsca noclegowe dla gości, jest miejsce na próby – czy to dla profesjonalnych zespołów, czy np. grup dzieci, uczących się gry na jakimś instrumencie.

bGP1esD1gkchy9OX7VNWkPmYqgPMOKahUUvy995nrcU7lxyhLN8v2RRKRXBq_medusa-bytom-swjacek06.jpg

Wspominane pawilony architekci z Medusa Group zdecydowali się częściowo ukryć pod ziemią. Ich elewacje wykonano głównie ze szkła oraz stali corten, a ukośnych, sięgający ziemi dach jednego z nich porasta trawa. Nie było łatwo zaprojektować budynki w sąsiedztwie zabytkowej świątyni o tak wyrazistej formie architektonicznej, jak kościół św. Jacka. Zdobny, eklektyczny, monumentalny gmach dominuje nad otoczeniem. Aby z nim nie konkurować nowym pawilonom członkowie Medusa Group nadali dość proste, skromne formy. Rdzawa stal na elewacjach miała nasuwać skojarzenia z poprzemysłowym charakterem tej okolicy.

sZCIGAxCPpjHDLJHG04M6SHM8qZF5ggoodmU5d8FwjKhaHyOoNn6d5qUHEBw_medusa-bytom-swjacek07.jpg

Niezwykle ważnym elementem tego założenia jest ukształtowanie tu zieleni i elementów małej architektury. Na terenie skweru pojawiają się lampy w kształcie białych kul – to nawiązanie do paciorków różańca. Są tu rzeźby i detale, związane z kościelnym charakterem terenu, jednak przede wszystkim jest tu mnóstwo miejsca dla mieszkańców: są alejki, ławki, przestrzeń do spotkań, wypoczynku, wyciszenia – nie tylko modlitwy. Bo teren zaaranżowano z myślą nie tylko o osobach wierzących, ale o wszystkich mieszkańcach okolicy.

vJDKE47Drb8fjP7tEC5dd2dxmVTFUbWWmCLGRQ7KMF9b3tGYEiun0Nbt4kAh_medusa-bytom-swjacek08.jpg

Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu
Lokalizacja: Bytom, ul. Jana Matejki
inwestor: Parafia Rzymsko – Katolicka Św. Jacka w Bytomiu
Projektanci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; współpraca autorska: Daria Cieślak, Sabina Mrowińska, Michał Sokołowski, Łukasz Stopczynski
Projekt: 2011 (koncepcja: 2010)
Realizacja: 2014
Fotografie: Tomasz Zakrzewski, Miłosz Jaksik;
źródło: medusagroup.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera