Medusa Group dla mieszkańców Bytomia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Medusa Group dla mieszkańców Bytomia

 

Czas czytania: ~3 min


Medusa Group zaprojektowała Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego

 

sj88ZJHAn7pckdYKE3fpI8kElCssO8W3ZGg3uUSEXwuJWLVVgtnrnvFsMdVn_medusa-bytom-swjacek03.jpg

Medusa Group od zawsze kojarzona jest ze Śląskiem. Choć architekci mają na koncie pracę w różnych miastach, wciąż lokuje się ich przede wszystkim w śląskim krajobrazie. Chyba sami nie uciekają od tej „łatki” - szef biura, Przemo Łukasik często opowiada o swoich śląskich korzeniach a jego dom na terenie kopalni w Bytomiu jest jedną z ikon polskiej architektury.

VhVM1zsCiOyZPxLMFKUwHSx0gqKYrrnVy4k8xuKdKK3IdZT6rVB0toSoY330_medusa-bytom-swjacek02.jpg

Medusa Group projektuje z szacunkiem do zastanego otoczenia. Widać to szczególnie w ich realizacjach na Śląsku, którego dziedzictwo znają i rozumieją. Widać to i w realizacjach mieszkaniowych, jak w osiedlu w Tychach czy lofty w Gliwicach, biurowych – jak słynna już betonowa siedziba firmy Infinite Dreams, czy rewitalizacyjnych – np. w projekcie nowego zastosowania bytomskiej wieży ciśnień.

InShsWbFwWttQscrTMbsjeyYpRCskH30iYFL2SlrpRzYHlnZj04s19o3ewRB_medusa-bytom-swjacek01.jpg
GwSfPTovGQt3MAMVa2S27CQNnKzyEtgDh4KM6hzIwWJ2tMWY31XAdydJLVTm_medusa-bytom-swjacek04.jpg

Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu też jest takim projektem. Przede wszystkim powstało dla lokalnej społeczności. Przemo Łukasik sam opowiadał na jednej z konferencji o tym, jak widząc społeczne kłopoty, z jakimi zmagają się mieszkańcy bytomskiej dzielnicy Rozbark chciał zaprojektować obiekt, dzięki któremu mieszkańcy okolicy zyskają miejsce do spotkań, do wypoczynku, ale i organizowania imprez, koncertów. Rozpoczął rozmowy z proboszczem parafii na Rozbarku tak narodziła się idea przebudowy okolic kościoła na przestrzeń publiczną.

n54WWJocJpI1AjODV7OZuDWwHjw3uBUYZYnlMzXVWavcfw2TWBsdk955f4kc_medusa-bytom-swjacek05.jpg

Mówiąc w skrócie, projekt pracowni Medusa Group objął przebudowę przykościelnego skweru, nowego zagospodarowania terenu wokół kościoła oraz budowę dwóch pawilonów – sali prób i budynku warsztatów muzyczno – teatralnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Jest tu więc i sala do dobywania spotkań, koncertów, spektakli, są miejsca noclegowe dla gości, jest miejsce na próby – czy to dla profesjonalnych zespołów, czy np. grup dzieci, uczących się gry na jakimś instrumencie.

bGP1esD1gkchy9OX7VNWkPmYqgPMOKahUUvy995nrcU7lxyhLN8v2RRKRXBq_medusa-bytom-swjacek06.jpg

Wspominane pawilony architekci z Medusa Group zdecydowali się częściowo ukryć pod ziemią. Ich elewacje wykonano głównie ze szkła oraz stali corten, a ukośnych, sięgający ziemi dach jednego z nich porasta trawa. Nie było łatwo zaprojektować budynki w sąsiedztwie zabytkowej świątyni o tak wyrazistej formie architektonicznej, jak kościół św. Jacka. Zdobny, eklektyczny, monumentalny gmach dominuje nad otoczeniem. Aby z nim nie konkurować nowym pawilonom członkowie Medusa Group nadali dość proste, skromne formy. Rdzawa stal na elewacjach miała nasuwać skojarzenia z poprzemysłowym charakterem tej okolicy.

sZCIGAxCPpjHDLJHG04M6SHM8qZF5ggoodmU5d8FwjKhaHyOoNn6d5qUHEBw_medusa-bytom-swjacek07.jpg

Niezwykle ważnym elementem tego założenia jest ukształtowanie tu zieleni i elementów małej architektury. Na terenie skweru pojawiają się lampy w kształcie białych kul – to nawiązanie do paciorków różańca. Są tu rzeźby i detale, związane z kościelnym charakterem terenu, jednak przede wszystkim jest tu mnóstwo miejsca dla mieszkańców: są alejki, ławki, przestrzeń do spotkań, wypoczynku, wyciszenia – nie tylko modlitwy. Bo teren zaaranżowano z myślą nie tylko o osobach wierzących, ale o wszystkich mieszkańcach okolicy.

vJDKE47Drb8fjP7tEC5dd2dxmVTFUbWWmCLGRQ7KMF9b3tGYEiun0Nbt4kAh_medusa-bytom-swjacek08.jpg

Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu
Lokalizacja: Bytom, ul. Jana Matejki
inwestor: Parafia Rzymsko – Katolicka Św. Jacka w Bytomiu
Projektanci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; współpraca autorska: Daria Cieślak, Sabina Mrowińska, Michał Sokołowski, Łukasz Stopczynski
Projekt: 2011 (koncepcja: 2010)
Realizacja: 2014
Fotografie: Tomasz Zakrzewski, Miłosz Jaksik;
źródło: medusagroup.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Architektura wypoczynkowa od Open AD
Architektura wypoczynkowa od Open AD

To miejsce daje naprawdę szansę na ucieczkę na łono natury – mówią architekci z pracowni Open AD o o ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera