Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Teatr Ochoty na nowo

 

Czas czytania: ~3 min


Warszawski Teatr Ochoty przeszedł metamorfozę za sprawą projektantów Jakuba Magonia, Przemysława Fojcika, Tomasza Leszczyńskiego

 

faOwsyIrbAT84kJEEBxLnFx26WU9nO61tyhhNJq0J2fhe095UjDglHCxPWAk_teatr-ochoty07.jpg

Teatr Ochoty jest bardzo znany w Warszawie nie tylko za sprawą repertuaru i odbywających się tu artystycznych wydarzeń, ale także dzięki ognisku aktorskiemu, które prowadzili tu Halina i Jan Machulscy. Wychowankami działającego w Teatrze Ochoty ogniska jest wielu znanych dziś aktorów.

k853PCxStSvUwG9BzjY2wFqqqdTglWBYa0TpOV7R7O1iyfF3XLk7e2ti2yXv_teatr-ochoty08.jpg
RWosMwTVFcHBFgPqLZICIjNr0lwcs6AfdeVkKPu2ihjFdIEwjA3YC0qqnlVH_teatr-ochoty09.jpg

Siedziba Teatru Ochoty została wybudowana w latach 30. XX wieku. Budynek jest atrakcyjnie położony, pomiędzy kameralną zabudową, przy zielonym skwerze. Kilka lat temu zdecydowano tym, że placówkę należy nie tylko wyremontować, ale i rozbudować, przy okazji porządkując pobliski skwer. Konkurs na projekt rozbudowy teatru wraz z zagospodarowaniem pobliskiego skweru w 2010 roku wygrał zespół w składzie: Jakub Magoń, Przemysław Fojcik oraz Tomasz Leszczyński. Jakub Magoń, pracował wcześniej przy innych realizacjach, związanych z modernizacją istniejących obiektów, brał m.in. udział w projektowaniu adaptacji gliwickiego spichlerza na funkcje mieszkaniowe.

xeBu9ZcfOAfY9W5eZtLD8aVs45Nc7kLnrsdfvjJdS8PMYeFMUTnb4cH66jud_teatr-ochoty10.jpg
nWbNUwXVMiERJCwmaMPIy39X4P1jdBBjUS9ouMcjaeg9GBoyInofbiosVtUG_teatr-ochoty06.jpg

Teatr Ochoty przeszedł gruntowny remont, otrzymał też nową część, która subtelnie uzupełniła przedwojenną bryłę. Architekci dobudowali bowiem parterowy szklany pawilon, który dzięki lekkiej konstrukcji nie zdominował istniejącej bryły, a uzupełnił przestrzeń użytkową teatru o nową część. „Całość rozwiązania nie ingeruje zbyt ostro w bryłę istniejącego budynku Teatru Ochota i wyraźnie podkreśla jego dominantę nad nowym pawilonem pomocniczym. Nowa architektura ma wyraźnie charakter towarzyszący, a nie dominujący. Horyzontalny układ nowoprojektowanej części budynku podkreśla wertykalny podział elewacji budynku istniejącego. Nowo zaprojektowane wejście w harmonijny sposób łączy się z wejściem istniejącym tworząc wespół z nim nowe foyer teatru” - można było przeczytać w uzasadnieniu jury, które w 2010 roku temu projektowi przyznało pierwszą nagrodę.

Hne233v3EivH597dAprijeoAIaUA3B080aMvYCinVLKmtVNgBFLxg84ktriF_teatr-ochoty05.jpg
dRKKAMIouL7FO3xx8EeRRhMAx7EdR1LM0KV7MGyUqDgapZNKQUFJ2T9R2G7U_teatr-ochoty04.jpg

Rozbudowa Teatru Ochoty zakończyła się niedawno i dziś każdy może zobaczyć jej efekty. Elewacje dobudowanego pawilonu otrzymały charakterystyczny nadruk, który przełamuje monotonie szklanych powierzchni, zaś wewnątrz tworzy gry światła i cienia. Czarno-biała szachownica, nadrukowana na szybach jest najbardziej charakterystycznym elementem rozbudowy gmachu. Co więcej, w szklanym pawilonie powstał... ogród zimowy, wyjątkowa przestrzeń, nadająca zupełnie nowy charakter teatralnemu foyer.

z5iiNtk4p8NQSJSk5PzqpZGJmAOx9JSGrxgZjynpZ6oXgQdCZj4bTOog2FQs_teatr-ochoty02.jpg
Iwketu68FfIwd02PafWbkiikBaUlyrJFlEARvCILKeMjFi8zwV6fPuif9sfh_teatr-ochoty03.jpg

Poza szklanym pawilonem – ogrodem zimowym Teatr Ochoty wzbogacił się o nową kawiarnię, ale też tak potrzeby w teatrze magazyn oraz nowe sale edukacyjne. Remont objął cały teatr – z jego powodu placówka aż trzy lata była nieczynna. Jednak było warto: przy okazji rozbudowy poprawiono akustykę sal, usprawniono wiele rozwiązań komunikacyjnych czy funkcjonalnych, odnowiono też budynek, przywracając mu pierwotny blask.

tvIOCyFWxVNQpEYyOl9xhTpzhIL8gtN3HdbfimSJ9dg1Lu05IUuhU5VX9azc_teatr-ochoty01.jpg

„Powrót do wyremontowanego i rozbudowanego budynku to wielkie szczęście i wielka przygoda, ale także wielkie wyzwanie. 3 lata to dużo czasu, wielu widzów zdążyło zapomnieć o Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9. Mamy niepowtarzalną szansę by zacząć wszystko od nowa – stworzyć nowy program, nową komunikację, nowe standardy pracy. Zaprezentować się publiczności w zupełnie nowej odsłonie” – mówiła lokalnej prasie dyrektor naczelna Teatru Ochoty, Joanna Nawrocka.

Modernizacja Teatru Ochoty
Lokalizacja: Warszawa, ul. Reja 9
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa – Urząd Dzielnicy Ochota
Projektanci: Jakub Magoń (jmpa), Przemysław Fojcik, Tomasz Leszczyński (SUBarchitektura), na etapie projektu budowlanego i wykonawczego – Danuta Fredowicz (PW ESAL)
Powierzchnia całkowita: 2375 m2
Powierzchnia użytkowa: przed rozbudową: 1057 m2, po zakończeniu inwestycji: 1450 m2
Projekt: 2010
Realizacja: 2015
Wartość inwestycji: 11 342 311,55 zł (w tym dofinansowanie ze środków UE: 3 290 358,28 zł)
Fot. R. Motyl,
źródło: um.warszawa.pl; jmpa.net


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera