Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ecotech Complex – nowoczesne centrum badawcze w Lublinie

 

Czas czytania: ~3 min


Zakończyła się budowa placówki badawczej o nazwie Ecotech Complex.

 

mVnTUay6BdrnkRVSwSuN6lCnRPKfMAmmq9qDGLM7ylBDdWIqsKfmHfXtlJNk_ecotech08.jpg

Ecotech Complex - Nowoczesne Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku powstało właśnie w Lublinie. Gdy w 2006 roku rodził się pomysł wybudowania takiej regionalnej, supernowoczesnej placówki badawczej w przedsięwzięciu deklarowało udział aż dziesięć uczelni oraz instytutów naukowych z Lublina, Puław i Rzeszowa. Z czasem – inwestycja się przeciągała – niektóre z nich pozyskały fundusze na własne laboratoria, ostatecznie Ecotech Complex, którego budowa właśnie się zakończyła, związany jest z sześcioma placówkami. Są to: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, lubelski Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska.

vg7qvyspuPJQNA1xXiSaancg49oQIyBVK6JKERTKwBoIJ8glGj7drGShiuFF_ecotech09.jpg
IameKBeJ4FNejDot1FVLE9OVGAv9KmBqyD8T7qS3vHC4qj5lQYGsgkQRy3rI_ecotech11.jpg

Ecotech Complex należy do grona inwestycji, dzięki którym polskie uczelnie chcą się rozwijać i stawać się bardziej konkurencyjne na świecie. Dzięki funduszom europejskim w ostatnich latach prawie każda wyższa uczelnia w Polsce doczekała się nowych budynków, a co za tym idzie nowych możliwości rozwoju. Wiele z tych inwestycji związanych jest z nowymi technologiami, jak np. Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii, Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2 w Gdańsku.

211ZK3HSrHvmTXDVaKk08xjXbpoH5m7xOiUvE709PLjJ3Tmye2xysPQWFyaE_ecotech07.jpg
GoEkN2lKsh9zcjM2PVwhDs2ryktM923INiieb1MWVNfEL6T0PrJdkVvUf24g_ecotech05.jpg

Ecotech Complex zaprojektowała Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz z Poznania, wygrywając rozstrzygnięty w 2009 roku konkurs architektoniczny. Gmach Ecotech Complex, położony w sąsiedztwie kampusu UMCS, został podzielony na cztery segmenty, z których każdy poświęcony został innej strefie tematycznej. W ten sposób siedziba Ecotech Complex ma cztery skrzydła o nazwach: „bio”, „food”, „agro” i „eco”. Choć każdy z segmentów jest wydzielony, wszystkie części placówki mają ze sobą ściśle współpracować, tworząc symbiozę badań nad ekologią środowiska, żywnością, rolnictwem i zdrowiem człowieka. Wśród dziedzin, którymi zajmować się będzie Ecotech Complex znajdą się m.in. ochrona krajobrazu, ochrona wód, powietrza i gleby, alternatywne źródła energii, bezpieczeństwo i jakość żywności, żywność funkcjonalna i ekologiczna, inżynieria tkankowa i struktury hybrydowe, badanie mózgu - rozwój i starzenie człowieka, choroby cywilizacyjne i społeczne.

9uEMdhddTKaKvicmGWwhsBeje61Fy92XrcqMcNxUG1XqdMwax4WrapdFRU08_ecotech03.jpg
nKQ80iq2RAT6J9f3DZHd1jZFzW2L9XqqRPVWT5BWn9NhU00E6kAlYNKFqsYy_ecotech01.jpg

Ecotech Complex powstawał w bólach – budowa wydłużyła się o dwa lata (pierwszy termin oddania gmachu do użytku był to rok 2013), w jej trakcie zmienił się także wykonawca. Ostatecznie jednak realizacja dobiegła końca i naukowcy z Lubelszczyzny i Podkarpacia zyskali supernowoczesny obiekt, w którym będą mogli prowadzić badania. Ecotech Complex jest instytucją unikalną w skali kraju, dającą możliwość prowadzenia prac badawczych o dużym stopniu złożoności, multidyscyplinarnych, z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury badawczej, często we współpracy z zagranicznymi instytucjami naukowymi. Czy dzięki niej polscy naukowcy zasłyną na świecie?

CNiGWEsH5AsaqnIkpAsU0tGmrfXzGrfi1hY0UiS1ZMMfnkAlHXsrr5k8z8Na_ecotech04.jpg

Ecotech Complex - Nowoczesne Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku
Lokalizacja: Lublin, ul. Pagi / Głęboka
Inwestor: wspólna inwestycja pięciu szkół wyższych i instytutów badawczych z Lublina oraz Rzeszowa; koordynacja: Uniwersytet Marii Skłodowskiej – Curie
Projektant: Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz Sp. z o.o.
Wykonawca: Interbud – Lublin
Projekt: 2009 (konkurs architektoniczny)
Realizacja: 2010 – 2015
Wartość projektu: 145 140 000 zł
Źródło zdjęć: umcs.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller
Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller

550 ton dwutlenku węgla pozwala oszczędzić budynek, wzniesiony z drewna zamiast z betonu – mówią inż ...

Horizone Studio projektuje na Białorusi
Horizone Studio projektuje na Białorusi

Przy jednej z głównych ulic Brześcia, w bezpośrednim sąsiedztwie Brzeskiego Uniwersytetu Techniczneg ...

Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury
Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury

Centrum Promocji Drewna, realizacja architektoniczna powstała na terenie rezerwatu Jata w Nadleśnict ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera