Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ecotech Complex – nowoczesne centrum badawcze w Lublinie

 

Czas czytania: ~3 min


Zakończyła się budowa placówki badawczej o nazwie Ecotech Complex.

 

mVnTUay6BdrnkRVSwSuN6lCnRPKfMAmmq9qDGLM7ylBDdWIqsKfmHfXtlJNk_ecotech08.jpg

Ecotech Complex - Nowoczesne Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku powstało właśnie w Lublinie. Gdy w 2006 roku rodził się pomysł wybudowania takiej regionalnej, supernowoczesnej placówki badawczej w przedsięwzięciu deklarowało udział aż dziesięć uczelni oraz instytutów naukowych z Lublina, Puław i Rzeszowa. Z czasem – inwestycja się przeciągała – niektóre z nich pozyskały fundusze na własne laboratoria, ostatecznie Ecotech Complex, którego budowa właśnie się zakończyła, związany jest z sześcioma placówkami. Są to: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, lubelski Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska.

vg7qvyspuPJQNA1xXiSaancg49oQIyBVK6JKERTKwBoIJ8glGj7drGShiuFF_ecotech09.jpg
IameKBeJ4FNejDot1FVLE9OVGAv9KmBqyD8T7qS3vHC4qj5lQYGsgkQRy3rI_ecotech11.jpg

Ecotech Complex należy do grona inwestycji, dzięki którym polskie uczelnie chcą się rozwijać i stawać się bardziej konkurencyjne na świecie. Dzięki funduszom europejskim w ostatnich latach prawie każda wyższa uczelnia w Polsce doczekała się nowych budynków, a co za tym idzie nowych możliwości rozwoju. Wiele z tych inwestycji związanych jest z nowymi technologiami, jak np. Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii, Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2 w Gdańsku.

211ZK3HSrHvmTXDVaKk08xjXbpoH5m7xOiUvE709PLjJ3Tmye2xysPQWFyaE_ecotech07.jpg
GoEkN2lKsh9zcjM2PVwhDs2ryktM923INiieb1MWVNfEL6T0PrJdkVvUf24g_ecotech05.jpg

Ecotech Complex zaprojektowała Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz z Poznania, wygrywając rozstrzygnięty w 2009 roku konkurs architektoniczny. Gmach Ecotech Complex, położony w sąsiedztwie kampusu UMCS, został podzielony na cztery segmenty, z których każdy poświęcony został innej strefie tematycznej. W ten sposób siedziba Ecotech Complex ma cztery skrzydła o nazwach: „bio”, „food”, „agro” i „eco”. Choć każdy z segmentów jest wydzielony, wszystkie części placówki mają ze sobą ściśle współpracować, tworząc symbiozę badań nad ekologią środowiska, żywnością, rolnictwem i zdrowiem człowieka. Wśród dziedzin, którymi zajmować się będzie Ecotech Complex znajdą się m.in. ochrona krajobrazu, ochrona wód, powietrza i gleby, alternatywne źródła energii, bezpieczeństwo i jakość żywności, żywność funkcjonalna i ekologiczna, inżynieria tkankowa i struktury hybrydowe, badanie mózgu - rozwój i starzenie człowieka, choroby cywilizacyjne i społeczne.

9uEMdhddTKaKvicmGWwhsBeje61Fy92XrcqMcNxUG1XqdMwax4WrapdFRU08_ecotech03.jpg
nKQ80iq2RAT6J9f3DZHd1jZFzW2L9XqqRPVWT5BWn9NhU00E6kAlYNKFqsYy_ecotech01.jpg

Ecotech Complex powstawał w bólach – budowa wydłużyła się o dwa lata (pierwszy termin oddania gmachu do użytku był to rok 2013), w jej trakcie zmienił się także wykonawca. Ostatecznie jednak realizacja dobiegła końca i naukowcy z Lubelszczyzny i Podkarpacia zyskali supernowoczesny obiekt, w którym będą mogli prowadzić badania. Ecotech Complex jest instytucją unikalną w skali kraju, dającą możliwość prowadzenia prac badawczych o dużym stopniu złożoności, multidyscyplinarnych, z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury badawczej, często we współpracy z zagranicznymi instytucjami naukowymi. Czy dzięki niej polscy naukowcy zasłyną na świecie?

CNiGWEsH5AsaqnIkpAsU0tGmrfXzGrfi1hY0UiS1ZMMfnkAlHXsrr5k8z8Na_ecotech04.jpg

Ecotech Complex - Nowoczesne Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku
Lokalizacja: Lublin, ul. Pagi / Głęboka
Inwestor: wspólna inwestycja pięciu szkół wyższych i instytutów badawczych z Lublina oraz Rzeszowa; koordynacja: Uniwersytet Marii Skłodowskiej – Curie
Projektant: Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz Sp. z o.o.
Wykonawca: Interbud – Lublin
Projekt: 2009 (konkurs architektoniczny)
Realizacja: 2010 – 2015
Wartość projektu: 145 140 000 zł
Źródło zdjęć: umcs.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Fasada Roku 2019 - wyniki konkursu architektonicznego
Fasada Roku 2019 - wyniki konkursu architektonicznego

W tym roku do konkursu architektonicznego Fasada Roku zakwalifikowało się aż 226 obiektów. Przypomni ...

Niezwykła realizacja domu
Niezwykła realizacja domu

Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego opracowało biuro Fran Silvestre Arquitectos. Budy ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera