Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zabytkowy folwark z nową funkcją

 

Czas czytania: ~3 min


W grudniu 2015 roku w Lesznie został oddany do użytku zespół obiektów rehabilitacyjno – opiekuńczo – pielęgnacyjnych z zapleczem hotelowo – gastronomicznym i kulturalnym.

 

fTXl2MroVxihgMqmB0MxxQiddVEIzBg6tcLQzxNV3LgAMtEC5mwUO54BtT4J_leszno07.jpg

Zabytkowy folwark, należący niegdyś do rodziny Leszczyńskich znajduje się na Antoninach w Lesznie. Ostatnio na jego terenie mieściło się gospodarstwo należące do Wielkopolskiej Hodowli Buraka Cukrowego, niedawno jednak teren z zabytkowymi zabudowaniami kupiła firma Kombinat 2000, która prowadzi już Dom Opieki Niezapominajka w Dąbczu. Także i w Lesznie postanowiła urządzić kompleks dla seniorów.

ZTflGZPfnfKO87p5WqW7TljpUk0LzznUYcK24NLpiQQbI3zhUuRYRkBh8kD4_leszno06.jpg

Zabytkowy folwark zmienił swoją funkcję - przez dwa lata trwały prace budowlane, mające na celu rozbudowę oraz remont istniejących obiektów na nowe cele. Projekt rewaloryzacji i rozbudowy zabytkowego folwarku opracowała pracownia NA NO WO Architekci. Polskie społeczeństwo się starzeje i podobnych obiektów, poświęconych opiece nad osobami starszymi będzie potrzeba coraz więcej. Kilka miesięcy temu opisywaliśmy projekt adaptacji dawnego wojskowego ośrodka wypoczynkowego na potrzeby domu dla seniorów – zapewne niedługo usłyszymy o kolejnych takich projektach.

woC1DYE1Kz8w8ghTIMzXMHeAznMv8Rcv4cULi1FcFg8PWJNDwmcA8APEBH1Z_leszno05.jpg
KmEq3EbR8zE3KGZVcZEbcs6sKcdIw8Zar45azo6Ehz50oYObNTgE4fPY4LBI_leszno04.jpg

Zabytkowy folwark w Lesznie zamienił się właśnie – jak to przedstawiają fachowo architekci - w zespół oddziałów rehabilitacyjno – opiekuńczo - pielęgnacyjnych z zapleczem hotelowo – gastronomicznym i kulturalnym. Kompleks po rozbudowie składa się z czterech budynków, w których zamieszkać będzie mogło ok. 180 osób. Placówka ma świadczyć usługi rehabilitacyjne, gastronomiczne i kulturalne nie tylko dla swoich mieszkańców, ale dla leszczynian; zatrudnienie znajdzie tu od 80 do 100 osób: lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, kucharzy, personelu pomocniczego.

khlTOeVlF2aHbVzyj5Qw0717NA6hmygQsEIeui1eh2PRwPTaUBz2WGwV6ul1_leszno03.jpg

Zabytkowy folwark w Lesznie zmienił się dzięki projektowi NA NO WO Architekci. To oni zaprojektowali gruntowną przebudowę XIX-wiecznej stajni i nowszego spichlerza. Jak wspominają architekci wielkim wyzwaniem była budowa podziemnej kondygnacji w zabytkowych fundamentach starej stajni; w budynku dawnego spichlerza zlokalizowano oddziały ZOZ z salami łóżkowymi dla osób obłożnie chorych oraz oddział ogólny. Funkcje kompleksu uzupełniły nowe obiekty. Do największych trakcji zespołu zaliczany jest taras na dachu stajni, z którego rozciąga się piękny widok, na którym znajduje się kawiarnia i tor do gry w bule czy ogród rekreacyjny z fontanną. Na dachu nowego budynku także zlokalizowano taras z miejscem do ćwiczenia jogi.

qI0nmFwyKJdwCJ0UfXmTDDxClUpIc1hwf0JF6Xh0VdAJbU0TvNRzIWyP8Cro_leszno02.jpg

Zabytkowy folwark - to zróżnicowany zespół zabudowy, któremu architekci starali się nadać im jednolity charakter. Tak opisują swoją decyzję: „Chcąc połączyć je ze sobą w spójny zespół, zdecydowano się na wprowadzenie perforowanych arkuszy blachy Cor-Ten, stanowiących formę balustrad, łamaczy światła słonecznego, pylonów informacyjnych i ogrodzeń oraz elementów wyposażenia wnętrz”. Wkrótce do ośrodka wprowadzą się pierwsi mieszkańcy i to pewnie oni najlepiej ocenią, jak udała się adaptacja zabytkowego folwarku na potrzeby osób starszych.

tWP5NiC0yyTFcDHcPtbWvUtrxZM8uHakxaoWsAOBswRzCtP66vLpdwAaqsTj_leszno01.jpg

Kompleks hotelowo-opiekuńczy
Lokalizacja: Leszno, ul. Ostroroga
Inwestor: Kombinat 2000
Projektanci: NA NO WO Architekci
Współpraca przy projekcie: PIP Standar
Współpraca przy projekcie wnętrz: Vinci Design
Wykonawca: Ambit
Realizacja: 2013-2015
Powierzchnia netto: 8928 m2
Kubatura: 29315 m3
Koszt inwestycji: ok. 30 mln zł
Fotografie: Maciej Lulko
Źródło zdjęć: facebook.com/nanowoarchitekci


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera