Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Geometria w architekturze: szkoła w Warszawie

 

Czas czytania: ~2 min


Na terenie wciąż rozbudowywanej dzielnicy mieszkaniowej Nowy Wilanów, w pobliżu niedokończonego gmachu Świątyni Opatrzności powstała niedawno Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta

 

6DQEs6xYNsXHMWPRd5R4pCX9UvY0u6oJXQGwzZPne4vfMGMG7RCTSqpPhDtQ_willy-brandt-schule01.jpg

Geometria i porządek dominują w projekcie zespołu zabudowań szkolnych, jaki powstał na terenie tzw. Nowego Wilnowa, błyskawicznie rozbudowującej się dzielnicy mieszkaniowej w południowej części Warszawy. Kompleks mieści szkołę podstawową, gimnazjum i liceum, a uczyć się w nim 570 dzieci w wieku od 5 do 19 lat.

egDcKl1F1tecdDSDF8PdMtUomDdbAno1WR9VOJUrzPRPbvITW2oRZolzXSU5_willy-brandt-schule05.jpg

Czy geometria, uporządkowanie, klarowny układ prostych brył – to cechy szczególnie charakterystyczne dla niemieckiej architektury? Można by tak sądzić, patrząc na inne obiekty, zrealizowane w Polsce przez architektów z Niemiec. Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na potrzeby Innowacyjnej Gospodarki Politechniki Wrocławskiej „BIBLIOTECH”, projekt biura Heinle,Wischer und Partner Freie Architekten – to klarowny układ prostych, białych brył, doskonale dopasowujących się do zróżnicowanej zabudowy uczelnianego kampusu w centrum Wrocławia.

4ffwnq2DaMSzuZYlO2YiioqI0xgbaiSFtuklrwSGj9MdXxwbzajW5UwUouhD_willy-brandt-schule06.jpg

Geometria jest w architekturze nieodłącznym elementem, jednak niekiedy widać ją szczególnie wyraźnie. Tak też stało się w przypadku kompleksu Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta. Jej projekt wyłoniono w drodze konkursu, zorganizowanego przez niemiecki Urząd Budownictwa. Pierwszą nagrodę jury przyznało prostej, uporządkowanej kompozycji brył autorstwa pracowni Staab Architekten z Berlina.

SBL1VT7uqLu7q93FgzWbyh1QeD8xe2lk2X11EY8bgUeVxdehY5fAWA0oT6sx_willy-brandt-schule02.jpg

Sami architekci przyznają, że geometria pomogła im dopasować nowy obiekt do otoczenia. Było przecież jasne, że szkolny kompleks nie może konkurować z górującą nad okolicą Świątynią Opatrzności, nie powinien też upodabniać się do licznych nowych budynków mieszkalnych. Dla tego projektu trzeba było znaleźć inną formę – stała się nią geometria.

r7UHsKFUzTdFLD78ozarpzI3Tm9KiutynyA2XnMWPorh9JXgiDO2xQ6fNxem_willy-brandt-schule03.jpg

Cztery budynki – każdy mieszczący szkołę o kolejnym poziomie nauczania – rozlokowano wokół wewnętrznych dziedzińców. Ten podział obiektów, a także przyporządkowanie im poszczególnych dziedzińców było konieczne, aby dzieci z różnych grup wiekowych czuły się bezpiecznie; podział kompleksu na mniejsze, bardziej kameralne przestrzenie sprzyja też integracji uczniów. Miejscami, gdzie spotkać się mogą wszyscy uczniowie jest audytorium, biblioteka oraz kantyna.

H37eGR8STjTNPRHPGWSe7TNwsCRHwNxAqzJsGwrd4rMq4c4ySHapWo4hRIcN_willy-brandt-schule04.jpg

Geometria zdominowała w tym projekcie zarówno aranżację przestrzeni, wzajemny układ brył, jak również ich wygląd. Proste budynki otrzymały rytmiczny układ elewacji, zbudowany przez regularnie rozmieszczone okna oraz szerokie gzymsy. Stonowana kolorystyka, chłodne powierzchnie okładzin elewacyjnych, brak ozdób i detali powodują, że gmachy wydają się eleganckie - i nie są infantylne.

Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta
Lokalizacja: Warszawa, ul. św. Urszuli Ledóchowskiej 3
Inwestor: Niemieckie Towarzystwo Szkolne w Warszawie
Projektanci: Staab Architekten
Współpraca ze strony polskiej: CGA Architekci
Powierzchnia użytkowa: 5800 m2
Powierzchnia całkowita: 9400 m2
Projekt: 2008
Realizacja: 2014
Koszt inwestycji: 18 920 000 euro
Źródło zdjęć: staab-architekten.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” od ponad 25 lat organizują wspólnie Stowarzyszenie Architekt ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera