Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Remont kamienicy z historią

 

Czas czytania: ~3 min


W niektórych miejscach w Warszawie wciąż znaleźć można ślady jej przeszłości – autentyczne pamiątki wojennych losów zniszczonego miasta.

 

gwXML3fNs5qtV54y2ose4t3wViHSon3vMdHypE0qjG9IZ0bJ0jR7URWtPaEE_wilcza724.jpg

Choć remont kamienicy przy ulicy Wilczej w Warszawie zakończył się już kilka lat temu, nadal jest on opisywany i komentowany. I nic dziwnego – wyróżnia się on bowiem tym, że w strukturze budynku zachowano ślady wojennej przeszłości, a więc ścianę, zniszczoną w wyniku ostrzału. To rzadki przypadek, żeby inwestor w tak efektowny sposób podkreślał historię remontowanego budynku.

QejzSdHlxsaw5QBnTZWDU6ZmsyeIqTCAhDG2bQTkVhEsCIP7tr9HjuSMFa0u_wilcza726.jpg

Remont kamienicy, stojącej w samym centrum miasta i mającą służyć nowym, majętnym lokatorom i najemcom zwykle ma na celu przywrócenie jej świetności, nadanie jej rysu luksusu i elegancji. Dobrze, jeśli kamienica zachowała swoją oryginalną formę i remont ma tylko przywrócić jej blask – jak to miało miejsce np. w przypadku kamienicy Raczyńskiego w Warszawie. Gdy dekoracje, sztukaterie, detal na budynku nie zachował się, inwestorzy często chcą go „dodać” – a więc stworzyć przekłamanie, kreację, mającą jedynie podnieść estetyczne walory obiektu.

vENXnC7XXyqGjcFpV9OKtGh0jrThERUANkowdQmVoKjF89scwPnHeq7QbyJm_wilcza727.jpg

Remont kamienicy przy ulicy Wilczej 72 w Warszawie jest pewnego rodzaju hybrydą działań konserwatorskich oraz współczesnej kreacji. Kamienica przetrwała wojnę, zachowała się w pierwotnym kształcie, straciła jednak wszystkie detale, ozdoby, dekoracje (co ciekawe, większość z nich została zlikwidowana jeszcze przed wojną). Aż do 2000 roku kamienica nie była remontowana, jej stan pozostawiał więc wiele do życzenia. W 2000 roku kupił ją prywatny inwestor, który podjął się remontu.

EiEMqOCBtRy4Srur3iu3h17uvaHAKQdbA0ddFW79pWTgS5Q6UP3zDusRD4Yr_wilcza721.jpg

Remont kamienicy przy Wilczej miał na celu podniesienie wartości tej nieruchomości. Miał zamienić budynek w elegancką, wielkomiejską, przyciągającą najemców budowlę. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu budynki muszą na siebie zarabiać. W przypadku kamienicy przy Wilczej problemem był brak detalu, tradycyjnego dla obiektów z przełomu XIX i XX wieku. Architekci z pracowni Atelier 7 Architektura Gnich stworzyli więc bryłę, w której przeszłość łączy się ze współczesnością. Jak podkreśla inwestor, jednym z celów remontu kamienicy było „wydobycie charakteru architektury z przełomu XIX i XX w. oraz uzupełnienie go o elementy współczesnej materii architektonicznej, według zasad obowiązującej myśli konserwatorskiej”. Powstała więc hybryda – budynek pozornie zachowujący formę stylowej, zabytkowej kamienicy, wyposażony jednak w szereg nowoczesnych, współczesnych elementów (najwięcej ich widać od strony podwórka, gdzie pojawiają się m.in. obite deskami dobudowane bryły).

xIZgod01h6ykJCNzzbP10yMEsMQWgdfXh7DxlVrI8MaYlorSGKvRfnbM96od_wilcza728.jpg

Remont kamienicy przy Wilczej wzbudza zainteresowanie także za sprawą innego działania, czyli zachowania fragmentu elewacji w jej formie z czasów powstania warszawskiego. Zniszczoną, podziurawioną pociskami, odartą z tynku elewację inwestor postanowił zachować jako pamiątkę historii zarówno budynku, jak i miasta. Tym samym część fasady pozostała niewyremontowana, została też zabezpieczona i osłonięta pancerną szybą, alby każdy mógł zobaczyć zniszczenia, które były udziałem większości budynków w stolicy…

IDqZXP6XyenuPWJlAvFMMEZKr7CLjNPcR5aKLSImnb7avcllxb66z5GNGWZt_wilcza7210.jpg

Kamienica
Lokalizacja: Warszawa, ul. Wilcza 72
Inwestor: Carlin Investment Sp. z o.o.
Projektanci: Atelier 7 Architektura Gnich
Współpraca: Lorenshill
Powierzchnia: 2 200 m2
Projekt: 2007 - 2008
Realizacja: 2009 - 2010
Źródło zdjęć: atelier7.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera