Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Remont kamienicy z historią

 

Czas czytania: ~3 min


W niektórych miejscach w Warszawie wciąż znaleźć można ślady jej przeszłości – autentyczne pamiątki wojennych losów zniszczonego miasta.

 

gwXML3fNs5qtV54y2ose4t3wViHSon3vMdHypE0qjG9IZ0bJ0jR7URWtPaEE_wilcza724.jpg

Choć remont kamienicy przy ulicy Wilczej w Warszawie zakończył się już kilka lat temu, nadal jest on opisywany i komentowany. I nic dziwnego – wyróżnia się on bowiem tym, że w strukturze budynku zachowano ślady wojennej przeszłości, a więc ścianę, zniszczoną w wyniku ostrzału. To rzadki przypadek, żeby inwestor w tak efektowny sposób podkreślał historię remontowanego budynku.

QejzSdHlxsaw5QBnTZWDU6ZmsyeIqTCAhDG2bQTkVhEsCIP7tr9HjuSMFa0u_wilcza726.jpg

Remont kamienicy, stojącej w samym centrum miasta i mającą służyć nowym, majętnym lokatorom i najemcom zwykle ma na celu przywrócenie jej świetności, nadanie jej rysu luksusu i elegancji. Dobrze, jeśli kamienica zachowała swoją oryginalną formę i remont ma tylko przywrócić jej blask – jak to miało miejsce np. w przypadku kamienicy Raczyńskiego w Warszawie. Gdy dekoracje, sztukaterie, detal na budynku nie zachował się, inwestorzy często chcą go „dodać” – a więc stworzyć przekłamanie, kreację, mającą jedynie podnieść estetyczne walory obiektu.

vENXnC7XXyqGjcFpV9OKtGh0jrThERUANkowdQmVoKjF89scwPnHeq7QbyJm_wilcza727.jpg

Remont kamienicy przy ulicy Wilczej 72 w Warszawie jest pewnego rodzaju hybrydą działań konserwatorskich oraz współczesnej kreacji. Kamienica przetrwała wojnę, zachowała się w pierwotnym kształcie, straciła jednak wszystkie detale, ozdoby, dekoracje (co ciekawe, większość z nich została zlikwidowana jeszcze przed wojną). Aż do 2000 roku kamienica nie była remontowana, jej stan pozostawiał więc wiele do życzenia. W 2000 roku kupił ją prywatny inwestor, który podjął się remontu.

EiEMqOCBtRy4Srur3iu3h17uvaHAKQdbA0ddFW79pWTgS5Q6UP3zDusRD4Yr_wilcza721.jpg

Remont kamienicy przy Wilczej miał na celu podniesienie wartości tej nieruchomości. Miał zamienić budynek w elegancką, wielkomiejską, przyciągającą najemców budowlę. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu budynki muszą na siebie zarabiać. W przypadku kamienicy przy Wilczej problemem był brak detalu, tradycyjnego dla obiektów z przełomu XIX i XX wieku. Architekci z pracowni Atelier 7 Architektura Gnich stworzyli więc bryłę, w której przeszłość łączy się ze współczesnością. Jak podkreśla inwestor, jednym z celów remontu kamienicy było „wydobycie charakteru architektury z przełomu XIX i XX w. oraz uzupełnienie go o elementy współczesnej materii architektonicznej, według zasad obowiązującej myśli konserwatorskiej”. Powstała więc hybryda – budynek pozornie zachowujący formę stylowej, zabytkowej kamienicy, wyposażony jednak w szereg nowoczesnych, współczesnych elementów (najwięcej ich widać od strony podwórka, gdzie pojawiają się m.in. obite deskami dobudowane bryły).

xIZgod01h6ykJCNzzbP10yMEsMQWgdfXh7DxlVrI8MaYlorSGKvRfnbM96od_wilcza728.jpg

Remont kamienicy przy Wilczej wzbudza zainteresowanie także za sprawą innego działania, czyli zachowania fragmentu elewacji w jej formie z czasów powstania warszawskiego. Zniszczoną, podziurawioną pociskami, odartą z tynku elewację inwestor postanowił zachować jako pamiątkę historii zarówno budynku, jak i miasta. Tym samym część fasady pozostała niewyremontowana, została też zabezpieczona i osłonięta pancerną szybą, alby każdy mógł zobaczyć zniszczenia, które były udziałem większości budynków w stolicy…

IDqZXP6XyenuPWJlAvFMMEZKr7CLjNPcR5aKLSImnb7avcllxb66z5GNGWZt_wilcza7210.jpg

Kamienica
Lokalizacja: Warszawa, ul. Wilcza 72
Inwestor: Carlin Investment Sp. z o.o.
Projektanci: Atelier 7 Architektura Gnich
Współpraca: Lorenshill
Powierzchnia: 2 200 m2
Projekt: 2007 - 2008
Realizacja: 2009 - 2010
Źródło zdjęć: atelier7.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń
Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń

W 1959 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło decyzję o budowie pasa uzdrowiskowo-wypocz ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera