Eko dom pod lasem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Eko dom pod lasem

 

Czas czytania: ~3 min


Eko dom – to już kolejny projekt budynku jednorodzinnego, który wyszedł z zarządzanej przez Bogusława Barnasia pracowni BXBstudio

 

ufrnWyb1NMybTijJBkOGg5fsMoDleEG899aucMgPLoKXOkv5H2aKAZU044rF_01ekod.jpg

Eko dom – to taki, który nie szkodzi środowisku, ale i jest przyjazny swoim mieszkańcom. Od lat słyszymy o ekologicznej architekturze, o tym, że trzeba budować w zgodzie z naturą, ale też o tym, że współczesnemu człowiekowi, narażonemu na zanieczyszczenia, stres, przemęczenie niezbędny dla zdrowia jest kontakt z przyrodą. Wszystkie te elementy starał się uwzględnić w swoim projekcie eko-domu Bogusław Barnaś.

XuJlyRfQdMi0aP5HGWdkMTHfdtZ1dbiwALOE5CKYud3BEyOvuAdeN62l5I0c_07ekod.jpg
pi767PNgI3KcgpADMkPycjzHUFzS1orwromyoJ3CPjWo6TdCzySPaU9CMzJd_08ekod.jpg

Eko dom – to już kolejny projekt budynku jednorodzinnego, który wyszedł z zarządzanej przez Bogusława Barnasia pracowni BXBstudio. Architekt na różne sposoby szuka odpowiedzi i rozwiązań dla trapiących współczesną architekturę problemów czy dylematów. Interpretował już tradycyjne formy, przebudowywał dom-kostkę, szukał możliwości oszczędzania energii. Eko dom ma szansę stać się jednym z bardziej znanych w dorobku architekta, bo był bohaterem programu telewizyjnego pt. „Domy przyszłości”.

LmOzklci1g8wYwAK0Ge78zII6N2DmTemEKRfYFwiTbxdPJlowVfooTYrJbJx_09ekod.jpg
e2LBy5LVS5yOPLxocFAxgWzJC2bcTguWJso918LazqGnZ1I8jP1F6ShIwMkE_06ekod.jpg

Eko dom stanął na terenie objętym specjalną ochroną w ramach programu Natura 2000. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się bukowo-dębowy las, stadnina koni oraz rozległe łąki i tereny rolne. To naturalne, malownicze otoczenie było więc jednym z największych walorów tej lokalizacji i ważnym elementem, wpływającym na wygląd domu. Ale na tym nie koniec. Sam architekt podkreśla, że wiele uwagi podczas projektowania poświęcił zarówno analizie układu funkcjonalnego wnętrza domu, jak i wybraniu optymalnych materiałów, badał kąty padania promieni słonecznych, osie widokowe, kształt działki.

KrqQ7dGaUDSg76dgQY4SzB7ZYO949GzSdSoeQT3wkHS1v8oYYzCCW5Zimd9l_04ekod.jpg
DUsmRbsiUJ7rkU3WLkjSUnAVjCuwOWfoNnyLqKzjOXKgR3vhHEj8t9SlxvK8_02ekod.jpg

Eko dom zaprojektowany został w taki sposób, aby pozyskiwać energię i jednocześnie tracić jej jak najmniej. Niskie zużycie energii (w pierwszym roku funkcjonowania domu wyniosło ono 22kWh/(m2/rok) udało się osiągnąć, łącząc zastosowane instalacje techniczne ze współgrającą z naturą, przemyślaną formą architektoniczną. Bardzo ważny w tym projekcie jest kąt padania promieni słonecznych. System przeszkleń, podcieni, przegród umożliwia dobre oświetlenie wnętrz, ale i nagrzanie ich zimą i chłodzenie latem. Straty energii zostały zminimalizowane dzięki użytym materiałom. Jak mówi architekt: „Budynek został wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa została wykonana w systemie Izodom, który minimalizuje straty ciepła”.

sd3uSFte1tdwXKYE3an03Xdaw5bNeJ8eoJQTjePxSnA7Q0hIFpt6mdqy4oKx_13-fot-tomasz-jedrzejczak.jpg
El7cyhs2iG2awq3QPwYMOCq2Q4d0A9A24G3VFEDm8bvWOKJe91n5haYExkZB_14ekod-2.jpg

Eko dom posiada system gromadzenia deszczówki, ma elektryczne ogrzewanie podłogowe, które nie kosztuje dużo, bo jest monitorowane i używane w racjonalny sposób. Jak wyjaśnia projektant: „Instalacje zostały zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach – garażu, garderobie, holu, salonie, zostały podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji”. Na działce, obok domu została wybudowana także przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.

p8ldMOXsRhCJiEp7C0fhW38S1KcMRQbrQoDuGPXKlydMtJB7TKHy0MITZ5Rg_14ekod.jpg

Pod względem formalnym eko dom odznacza się surową prostotą. Został skomponowany z kilku najprostszych geometrycznych brył, otynkowanych na biało, pozbawionych jakichkolwiek detali czy zdobień. Ta minimalistyczna forma doskonale współgra z naturalnym otoczeniem domu. Dla wygody domowników architekt zaprojektował zaś wysoką na pięć metrów strefę dzienną, której ozdobą jest ściana i schody wykonane z betonu architektonicznego.Dom Eko
Lokalizacja: Polska Południowa
Inwestor: prywatny
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś, BXBstudio.com
Fotografie i grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś,
Fotografia z loty ptaka: Tomasz Jędrzejczak
Współpraca: Dominika Ropek
Konsultacje: Wiesław Ziembla
Projekt i realizacja: 2012-2015
Powierzchnia: 215 m2


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera