Eko dom pod lasem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Eko dom pod lasem

 

Czas czytania: ~3 min


Eko dom – to już kolejny projekt budynku jednorodzinnego, który wyszedł z zarządzanej przez Bogusława Barnasia pracowni BXBstudio

 

ufrnWyb1NMybTijJBkOGg5fsMoDleEG899aucMgPLoKXOkv5H2aKAZU044rF_01ekod.jpg

Eko dom – to taki, który nie szkodzi środowisku, ale i jest przyjazny swoim mieszkańcom. Od lat słyszymy o ekologicznej architekturze, o tym, że trzeba budować w zgodzie z naturą, ale też o tym, że współczesnemu człowiekowi, narażonemu na zanieczyszczenia, stres, przemęczenie niezbędny dla zdrowia jest kontakt z przyrodą. Wszystkie te elementy starał się uwzględnić w swoim projekcie eko-domu Bogusław Barnaś.

XuJlyRfQdMi0aP5HGWdkMTHfdtZ1dbiwALOE5CKYud3BEyOvuAdeN62l5I0c_07ekod.jpg
pi767PNgI3KcgpADMkPycjzHUFzS1orwromyoJ3CPjWo6TdCzySPaU9CMzJd_08ekod.jpg

Eko dom – to już kolejny projekt budynku jednorodzinnego, który wyszedł z zarządzanej przez Bogusława Barnasia pracowni BXBstudio. Architekt na różne sposoby szuka odpowiedzi i rozwiązań dla trapiących współczesną architekturę problemów czy dylematów. Interpretował już tradycyjne formy, przebudowywał dom-kostkę, szukał możliwości oszczędzania energii. Eko dom ma szansę stać się jednym z bardziej znanych w dorobku architekta, bo był bohaterem programu telewizyjnego pt. „Domy przyszłości”.

LmOzklci1g8wYwAK0Ge78zII6N2DmTemEKRfYFwiTbxdPJlowVfooTYrJbJx_09ekod.jpg
e2LBy5LVS5yOPLxocFAxgWzJC2bcTguWJso918LazqGnZ1I8jP1F6ShIwMkE_06ekod.jpg

Eko dom stanął na terenie objętym specjalną ochroną w ramach programu Natura 2000. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się bukowo-dębowy las, stadnina koni oraz rozległe łąki i tereny rolne. To naturalne, malownicze otoczenie było więc jednym z największych walorów tej lokalizacji i ważnym elementem, wpływającym na wygląd domu. Ale na tym nie koniec. Sam architekt podkreśla, że wiele uwagi podczas projektowania poświęcił zarówno analizie układu funkcjonalnego wnętrza domu, jak i wybraniu optymalnych materiałów, badał kąty padania promieni słonecznych, osie widokowe, kształt działki.

KrqQ7dGaUDSg76dgQY4SzB7ZYO949GzSdSoeQT3wkHS1v8oYYzCCW5Zimd9l_04ekod.jpg
DUsmRbsiUJ7rkU3WLkjSUnAVjCuwOWfoNnyLqKzjOXKgR3vhHEj8t9SlxvK8_02ekod.jpg

Eko dom zaprojektowany został w taki sposób, aby pozyskiwać energię i jednocześnie tracić jej jak najmniej. Niskie zużycie energii (w pierwszym roku funkcjonowania domu wyniosło ono 22kWh/(m2/rok) udało się osiągnąć, łącząc zastosowane instalacje techniczne ze współgrającą z naturą, przemyślaną formą architektoniczną. Bardzo ważny w tym projekcie jest kąt padania promieni słonecznych. System przeszkleń, podcieni, przegród umożliwia dobre oświetlenie wnętrz, ale i nagrzanie ich zimą i chłodzenie latem. Straty energii zostały zminimalizowane dzięki użytym materiałom. Jak mówi architekt: „Budynek został wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa została wykonana w systemie Izodom, który minimalizuje straty ciepła”.

sd3uSFte1tdwXKYE3an03Xdaw5bNeJ8eoJQTjePxSnA7Q0hIFpt6mdqy4oKx_13-fot-tomasz-jedrzejczak.jpg
El7cyhs2iG2awq3QPwYMOCq2Q4d0A9A24G3VFEDm8bvWOKJe91n5haYExkZB_14ekod-2.jpg

Eko dom posiada system gromadzenia deszczówki, ma elektryczne ogrzewanie podłogowe, które nie kosztuje dużo, bo jest monitorowane i używane w racjonalny sposób. Jak wyjaśnia projektant: „Instalacje zostały zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach – garażu, garderobie, holu, salonie, zostały podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji”. Na działce, obok domu została wybudowana także przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.

p8ldMOXsRhCJiEp7C0fhW38S1KcMRQbrQoDuGPXKlydMtJB7TKHy0MITZ5Rg_14ekod.jpg

Pod względem formalnym eko dom odznacza się surową prostotą. Został skomponowany z kilku najprostszych geometrycznych brył, otynkowanych na biało, pozbawionych jakichkolwiek detali czy zdobień. Ta minimalistyczna forma doskonale współgra z naturalnym otoczeniem domu. Dla wygody domowników architekt zaprojektował zaś wysoką na pięć metrów strefę dzienną, której ozdobą jest ściana i schody wykonane z betonu architektonicznego.Dom Eko
Lokalizacja: Polska Południowa
Inwestor: prywatny
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś, BXBstudio.com
Fotografie i grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś,
Fotografia z loty ptaka: Tomasz Jędrzejczak
Współpraca: Dominika Ropek
Konsultacje: Wiesław Ziembla
Projekt i realizacja: 2012-2015
Powierzchnia: 215 m2


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera