Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przebudowa domu – kostki projektu mmoa

 

Czas czytania: ~3 min


Przebudowa domu – kostki, na którą zdecydowali się architekci Maciej Dyląg i Marta Hausman-Dyląg nie była do końca planowana.

 

LSt1xYvKcxZHnOy7M9dBQRGuaeJGJR9baXx1rjwwg2MKVh1JBoMQyXL53L6m_mmoa-kostka01.jpg

Przebudowa domu – kostki, na którą zdecydowali się architekci Maciej Dyląg i Marta Hausman-Dyląg nie była do końca planowana. Kilka lat temu architekci postanowili przenieść się do nowego domu. Jak każdy, kto planował takie przedsięwzięcie mieli w miarę określone oczekiwania i założenia. Realizacja ich planu nieco do nich odbiegła od przyjętego na początku planu – ale jej sukces można czytać jako dowód na to, że czasem warto swoje plany weryfikować.

4tXkijHrcbuNLPGHPN037MPGmSnrGrG8Z19mj2dLjUCEau9FtkSwxCPcWktT_mmoa-kostka02.jpg

Przebudowa domu – kostki, której dokonali architekci z pracowni mmoa wpisuje się do grona podobnych realizacji, które powstają w całej Polsce. Prostych, mało ciekawych i zwykle mało funkcjonalnych domów – kostek stoi w Polsce bardzo dużo, jeśli taki obiekt trafi jednak w ręce zdolnego architekta może zupełnie zmienić swoje oblicze. Tak było m.in. w Niałku Wielkim, w Poznaniu, Warszawie.

GlTzsx53qrmNL9owIM9ZZaeuujMzNdNo6LQrs36jSWXhJugoRUrsCNjJKUW5_mmoa-kostka03.jpg
BiQS0qw3LS8cfgkU7RlTp9Tth01g8KHt0MTRqPg6IU21uqPQUv57KCDpZoJg_mmoa-kostka04.jpg

Architekci z mmoa nie planowali przebudowy domu – kostki. Chcieli kupić pustą działkę, na której miał powstać nowy budynek. Jako że szukali domu dla siebie samych, działka miała być zlokalizowana niedaleko centrum Katowic, gdzie prowadzą biuro projektowe, miała też być położona w miejscu urbanistycznie i przestrzennie dobrze zorganizowanym. Nietrudno się domyślić, że takie miejsce w polskim krajobrazie znaleźć jest trudno (na terenach pod zabudowę jednorodzinną dominuje chaos i bałagan przestrzenny). Maciej Dyląg i Marta Hausman-Dyląg wspominają, że 60-letni dom w Chorzowie, który kiedyś wypatrzyli z okien samochodu, choć na chwilę zwrócił ich uwagę, nie spełniał większości z powziętych założeń. Po roku od chwili, gdy go zobaczyli postanowili jednak zwiedzić jego wnętrza i okazało się, że oczami wyobraźni łatwo dostrzegli możliwą przebudowę. Wtedy zdecydowali się na zakup.

guKGQLzTXtwSSW27MHRSp3JSMW2sqTgChxlTeCT69MBBkk0LiRMEQwnkkpE1_mmoa-kostka05.jpg

Przebudowa domu – kostki wiązała się z powiększeniem jego metrażu: dom był mały, miał dwie kondygnacje oraz piwnicę. To ją właśnie architekci zdecydowali się zaadaptować do nowych funkcji. Było to możliwe dzięki położeniu domu na działce ze spadkiem terenu (ok 1,5 m różnicy wysokości). „Dom miał wbudowany garaż w piwnicy z drugim wjazdem od strony zachodniej. Postanowiliśmy, że chcemy w nim urządzić kuchnię. Wybiliśmy część stropu i tak powstała kuchnia z jadalnią, a także z wyjściem na obszerny zagłębiony w terenie taras oraz dostępem do salonu na antresoli” - opisują architekci. Atrakcją tej przestrzeni jest 5,5metrowej wysokości okno, które doskonale doświetla wnętrze. Położenie tarasu poniżej poziomu gruntu ma jeszcze jedną zaletę: pozwala na poczucie intymności na działce z dwóch stron otoczonej przez ruchliwe drogi publiczne.

EOJL7BffjEwQQP8x1kGthcULowGymJ96tFeWoqbaCRBvhjicbjnLL7AHWxIC_mmoa-kostka06.jpg

Dom zlokalizowany w centrum miasta, z ulicą wzdłuż dwóch granic działki nie zapewnia zbyt wiele intymności. Zagłębienie tarasu 1,5m poniżej terenu powoduje, że czujemy się na nim jak w atrium, otoczeni wysokimi trawami siedząc pod 50 letnim orzechem mamy prywatną strefę, do której nikt obcy nie zagląda. Wspomniany orzech również był elementem nie bez znaczenia gdyż bardzo nam zależało na dorosłych drzewach w pobliżu naszego przyszłego domu.

pm6Q62ylLq4YYJhPwOYRPIDXxAbE11kndAkAvLo1NpFCIoTsYdkOLAJkl5ni_mmoa-kostka07.jpg
6v0YBLePcndffAfYrMIgNUd4xZdECj0BIhOKS6A8tLPovoiWAXcoVIw50Ett_mmoa-kostka08.jpg

Przebudowa domu – kostki wiązała się też z nowym podziałem wnętrz. Dzięki przeprojektowaniu piwnicy dom zmienił się w trzykondygnacyjny. Przebudowa objęła m.in. dodanie do otynkowanych elewacji drewnianego wykończenia jednego z narożników (użyto desek modrzewia syberyjskiego) oraz zamurowanie wszystkich starych okien i wybicie nowych (stare nie pokrywały się z nowym rozkładem wnętrz). Nowe okna w formie wąskich, pionowych pasów stały się ważnym elementem kształtującym charakter bryły.

fHa7gHazD9I0TUmeSAu3pTa4lGJmcFEtWfYpS5iT5XXWnKASAeILjhMjOA6s_mmoa-kostka09.jpg
j9Pkxea9jURamib9SqV5wTGBJy4q7Hmzu8N1yKzblIVCO88MuNqyuC0MVwOh_2.JPG

Przebudowa domu – kostki
Lokalizacja: Chorzów
Inwestor: Maciej Dyląg i Marta Hausman-Dyląg,
Projektanci: mmoa, Maciej Dyląg, Marta Hausman-Dyląg, Katarzyna Wichary
Powierzchnia działki: 605m2
Powierzchnia użytkowa: 176m2
Realizacja: 2016
mmoa.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera