Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura naprawia świat

 

Czas czytania: ~2 min


AGQltSxflnWgPFUPQ0wRXuTSBA6WsTMASrK2faWc2NULELWnAeqtkr23xxnq_bogota.jpg
Jak sprawić, by architektura lepiej odpowiadała na potrzeby ludzi, będących w trudnej sytuacji społecznej i środowiskowej? To pytanie postawili przed kolegami po fachu architekci z biura Rafael Viñoly Architects. Do organizowanego przez nich programu badawczego poświęconego tym zagadnieniom zgłosiło się ponad 180 zespołów z całego świata. Na początku marca wybrano cztery z nich, skupiające specjalistów z pięciu kontynentów – z Meksyku, Australii, Kolumbii, Francji, Chin i Stanów Zjednoczonych.
BkOgFUlwQHZimeIHiFN1Yn714L5GzW65cW3nU5iC2BmS3XLENqEKCo9MOWTS_indonesia-aceh.jpg
W poprzednich edycjach przedsięwzięcia Rafaela Viñoly badacze zmierzyli się z tematami dotyczącymi środowiska naturalnego i zagadnieniami naukowymi, min. zielonymi dachami i możliwościami zastosowania w architekturze włókna węglowego. W tym roku temat grantów dotyczy społecznej roli architektury. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak na polu budownictwa i urbanistyki promować przyjazne, humanistyczne rozwiązania na terenach klęsk żywiołowych, biedy i społecznych zawirowań. Celem przedsięwzięcia jest promowanie i szerzenie dialogu na ten temat na całym świecie. W wybranych w 2009 r. zespołach znajdują się zarówno czynni architekci, jak pracownicy naukowi. Przy pomocy różnych technik badawczych – od psychologii środowiskowej i antropologii po fotografię dokumentalną – będą analizować zjawiska z zakresu budownictwa i urbanistyki pod względem lokalnych warunków i opracowywać nowe, lepsze i jednocześnie możliwe do realizacji rozwiązania.
4kOjeqWD5P5tMa9Xicw89lNegkREJLQpBQwRpnryAxBge3Ob7ZR1EreaXl8S_mexico.jpg
Badacze z Meksyku będą się zajmować przekształceniem nielegalnych faweli w Mexico City w pełnoprawny fragment miasta i stworzeniem projektu wyznaczającego nowe kierunki rozwoju urbanistycznego stolicy. Zespół z Melbourne (Australia) podejmie próbę pomocy regionowi Aceh w Indonezji, który najbardziej ucierpiał podczas tsunami w 2004 r. i opracowania planu jego przyszłego rozwoju. Ekipa z Grenoble (Francja) przeprowadzi analizę efektów wielkich projektów urbanistycznych w kolumbijskiej Bogocie, a specjaliści z Nowego Jorku, Szanghaju i Shenzhen przyjrzą się sytuacji budownictwa mieszkaniowego w Chinach i zaproponują sposoby na jej poprawienie. Rafael Viñoly: „Badania są najważniejszą i niezbędną częścią naszego zawodu. A w trudnych czasach, w jakich żyjemy, szczególnie ważne jest potwierdzenie naszego zaangażowania w architektoniczne poszukiwania, których celem jest nie tylko projekt i technologia, ale też szeroko pojęte dobro ludzkości”.
Na stypendia dla uczestników projektu firma Rafaela Viñoly przeznaczyła ponad 160 tysięcy dolarów. Zatrudnieni w niej architekci zapewniają też wsparcie w zakresie projektowania, inżynierii, grafiki i konstruowania modeli. Członkowie wszystkich grup badawczych będą regularnie odwiedzać biuro w Nowym Jorku, żeby na bieżąco przedstawiać swoje wnioski i pomysły. W 2010 r. wyniki ich pracy zostaną opublikowane w formie książki, w Nowym Jorku odbędzie się również podsumowująca ich pracę konferencja.

Podepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera