Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kampus bankowy

 

Czas czytania: ~2 min


ZPJucCtTpP7oJBQaAT3tXDfiYKPES2rzGbLoaxXHdSVtb9Vjss2E7Wxb5GxM_sberbank-russia-van-egeraat.jpg
Sberbank – największy i najstarszy bank państwowy w Rosji – będzie dokształcał swoich pracowników. I to na własnym uniwersytecie. Właśnie podpisano kontrakt z autorem projektu kampusu – holenderskim architektem, Erickiem van Egeraatem, który, pokonując cztery inne międzynarodowe pracownie, zwyciężył w zorganizowanym przez bank konkursie.
a6QW6d8j7cOR0W6lrDOWFMr25SmGiZKlnEI9otE4DpjYZbwZsv2cu4IYG4y2_sberbank-russia-van-egeraat-2.jpg
Obecnie Sberbank zatrudnia ponad 250 tysięcy osób i prowadzi 20 tysięcy oddziałów w całym kraju. Budowa własnego kampusu uniwersyteckiego ma umożliwić instytucji realizację programów edukacyjnych, szkoleń i seminariów, a przez to nieustanne podnoszenie kompetencji pracowników. Planując wprowadzenie ambitnego programu, nacisk położono zarówno na poziom oferty edukacyjnej, jak i architekturę nowego założenia.

Korporacyjny uniwersytet ma powstać we wschodniej części Moskwy, na podmiejskich terenach rozciągających się między lasami na południu i brzegiem rzeki Istry na północy. Dobrą komunikację z miastem zapewni przebiegająca w pobliżu autostrada. Budynki kampusu będą miały w sumie 32 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz części edukacyjnej mieścić się w nich będą sale konferencyjne, akademiki, mieszkania dla nauczycieli i wykładowców wizytujących, a także klub i obiekty sportowe. Architekci wykorzystali peryferyjne położenie kampusu, tworząc przestrzeń publiczną o przyjaznej skali, połączoną z naturalnym otoczeniem.

Budynki edukacyjne, sportowe i mieszkaniowe będą miały formę prostokątnych brył, które – ze względu na klimat – połączone będą długim podcieniem. Zapewni on ochronę przez warunkami pogodowymi, a jednocześnie stworzy kompozycyjny szkielet założenia. Będzie także pełnił funkcję centrum życia towarzyskiego kampusu, skupiając program rekreacyjny i rozrywkowy. Od osiowego założenia oddzielone będą jedynie budynki z mieszkaniami nauczycieli.

Projekt Egeraata zakłada realizację kompleksu ekologicznego i szybkiego w budowie. Układ kampusu daje możliwość budowy wielu obiektów równocześnie, zaś zastosowanie prefabrykowanych elementów drewnianych skróci czas potrzebny na ich wznoszenie. Cień rzucany przez tarasy ograniczy nagrzewanie budynków w czasie letnich upałów, zmniejszając tym samym zużycie energii elektrycznej na klimatyzację.

W budynkach ma być zapewniona naturalna wentylacja, jedynie w razie konieczności wspomagana przez wentylację mechaniczną. Większość horyzontalnych powierzchni dachów i tarasy zostaną obsadzone zielenią, co nada im bardziej atrakcyjny wygląd, a jednocześnie zapewni lepszą izolację. Budynki powstać mają z materiałów, które w jak najmniejszym stopniu wpływają na środowisko – drewna, betonu, tynku mineralnego i szkła.

Budowa ma ruszyć na początku 2012 r.

Kampus uniwersytecki Sberbanku to kolejny w ostatnich miesiącach projekt Egeraata dla stolicy Rosji. Niedawno jego koncepcja została wybrana w konkursie na projekt przebudowy ulokowanego w centrum miasta stadionu Dynamo Moskwa.
TNxaz3PFubdqJFhJy3ZoYLYagqdRjUgY9JYVaf15bOKFAA6SQIYK1Gjj7fdB_sberbank-russia-van-egeraat-3.jpg
Fwy3lIWZ1i2y3oMAKKuJaxQxgSAqvNTNvPqaYoRBJCJb0ev0Mg20l8ECW4yq_sberbank-russia-van-egeraat-4.jpg
JwMt7vofhtmqnImTRTInuRPzsEjIH9V6hTNqfzdht5lltc1frVYLdScMX9F0_sberbank-russia-van-egeraat-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera