Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kampus bankowy

 

Czas czytania: ~2 min


ZPJucCtTpP7oJBQaAT3tXDfiYKPES2rzGbLoaxXHdSVtb9Vjss2E7Wxb5GxM_sberbank-russia-van-egeraat.jpg
Sberbank – największy i najstarszy bank państwowy w Rosji – będzie dokształcał swoich pracowników. I to na własnym uniwersytecie. Właśnie podpisano kontrakt z autorem projektu kampusu – holenderskim architektem, Erickiem van Egeraatem, który, pokonując cztery inne międzynarodowe pracownie, zwyciężył w zorganizowanym przez bank konkursie.
a6QW6d8j7cOR0W6lrDOWFMr25SmGiZKlnEI9otE4DpjYZbwZsv2cu4IYG4y2_sberbank-russia-van-egeraat-2.jpg
Obecnie Sberbank zatrudnia ponad 250 tysięcy osób i prowadzi 20 tysięcy oddziałów w całym kraju. Budowa własnego kampusu uniwersyteckiego ma umożliwić instytucji realizację programów edukacyjnych, szkoleń i seminariów, a przez to nieustanne podnoszenie kompetencji pracowników. Planując wprowadzenie ambitnego programu, nacisk położono zarówno na poziom oferty edukacyjnej, jak i architekturę nowego założenia.

Korporacyjny uniwersytet ma powstać we wschodniej części Moskwy, na podmiejskich terenach rozciągających się między lasami na południu i brzegiem rzeki Istry na północy. Dobrą komunikację z miastem zapewni przebiegająca w pobliżu autostrada. Budynki kampusu będą miały w sumie 32 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz części edukacyjnej mieścić się w nich będą sale konferencyjne, akademiki, mieszkania dla nauczycieli i wykładowców wizytujących, a także klub i obiekty sportowe. Architekci wykorzystali peryferyjne położenie kampusu, tworząc przestrzeń publiczną o przyjaznej skali, połączoną z naturalnym otoczeniem.

Budynki edukacyjne, sportowe i mieszkaniowe będą miały formę prostokątnych brył, które – ze względu na klimat – połączone będą długim podcieniem. Zapewni on ochronę przez warunkami pogodowymi, a jednocześnie stworzy kompozycyjny szkielet założenia. Będzie także pełnił funkcję centrum życia towarzyskiego kampusu, skupiając program rekreacyjny i rozrywkowy. Od osiowego założenia oddzielone będą jedynie budynki z mieszkaniami nauczycieli.

Projekt Egeraata zakłada realizację kompleksu ekologicznego i szybkiego w budowie. Układ kampusu daje możliwość budowy wielu obiektów równocześnie, zaś zastosowanie prefabrykowanych elementów drewnianych skróci czas potrzebny na ich wznoszenie. Cień rzucany przez tarasy ograniczy nagrzewanie budynków w czasie letnich upałów, zmniejszając tym samym zużycie energii elektrycznej na klimatyzację.

W budynkach ma być zapewniona naturalna wentylacja, jedynie w razie konieczności wspomagana przez wentylację mechaniczną. Większość horyzontalnych powierzchni dachów i tarasy zostaną obsadzone zielenią, co nada im bardziej atrakcyjny wygląd, a jednocześnie zapewni lepszą izolację. Budynki powstać mają z materiałów, które w jak najmniejszym stopniu wpływają na środowisko – drewna, betonu, tynku mineralnego i szkła.

Budowa ma ruszyć na początku 2012 r.

Kampus uniwersytecki Sberbanku to kolejny w ostatnich miesiącach projekt Egeraata dla stolicy Rosji. Niedawno jego koncepcja została wybrana w konkursie na projekt przebudowy ulokowanego w centrum miasta stadionu Dynamo Moskwa.
TNxaz3PFubdqJFhJy3ZoYLYagqdRjUgY9JYVaf15bOKFAA6SQIYK1Gjj7fdB_sberbank-russia-van-egeraat-3.jpg
Fwy3lIWZ1i2y3oMAKKuJaxQxgSAqvNTNvPqaYoRBJCJb0ev0Mg20l8ECW4yq_sberbank-russia-van-egeraat-4.jpg
JwMt7vofhtmqnImTRTInuRPzsEjIH9V6hTNqfzdht5lltc1frVYLdScMX9F0_sberbank-russia-van-egeraat-5.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera