Sufit podwieszany w obiekcie użyteczności publicznej – zalety - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity podwieszane w obiektach użyteczności publicznej

 

Czas czytania: ~4 min


XSLxkdjrtZ1fcBsn6BoJetKZh7M5TMCWYlsedMYru1J412HhrySu9Tj43Nap_gerechtsgebouw1.jpg

Sufity podwieszane stanowią nieodłączną część procesu tworzenia projektu architektonicznego. Ważne jest, aby do pełnionej przez sufit funkcji odpowiednio dobrać jego właściwości: parametry akustyczne, odporność na wilgotność czy bezpieczeństwo pożarowe. 
Co więcej, musi się on wpisywać się w całościową wizję architektoniczną pomieszczenia.
W zależności od rodzaju obiektu wykorzystywane są różne typy rozwiązań sufitowych.
 

Sufity podwieszane w szkole

Budynek szkolny to obiekt, w którym szczególnie ważną rolę odgrywa optymalna akustyka. Istotny jest krótki czas pogłosu, wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku oraz izolacyjność akustyczna. Szkoła im. A.P. Moller’a w Niemczech to trzypiętrowa konstrukcja otaczająca dwie duże centralne przestrzenie – pomieszczenia wspólnego użytku oraz halę sportową. Łączy je pochyły dach, a oddziela mur zbudowany z żółtych cegieł. Zainstalowane sufity podwieszane całkowicie odpowiadają wysokim wymaganiom akustycznym oraz stylistyce projektu. Aby wywołać wrażenie spokoju i prostoty, tak niezbędne w szkole, architekci biura C.F. Moller zaprojektowali sufity podwieszane, w których całe oświetlenie oraz wentylacja umieszczone zostały na jednej listwie. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość nie wygląda na przeładowaną. W wielu miejscach zamontowano sufity wyspowe Sonar, które doskonale pochłaniają dźwięk. Spełniają one niezwykle surowe duńskie przepisy dotyczące akustyki oraz pochłaniania dźwięku w budynkach szkolnych. 
 

Czy sufit podwieszany sprawdzi się w biurowcu?

Siedziba zarządu Poczty Szwedzkiej to kolejny przykład funkcjonalności sufitów Rockfon. Olbrzymi, szklany budynek ma powierzchnię 60 000 m2. Projekt szwedzkiego biura architektonicznego BSK Architects nazwany „Thinktank” zwyciężył w międzynarodowym konkursie ze względu na swoją „nowoczesność, otwartość i efektywność”. 12-piętrowy budynek należy do największych w Szwecji. Łączy on wszystkie funkcje administracyjne w imponującym szklanym „pudełku” z centralnym holem, z którego można dostać się do każdego działu. Podczas projektowania wnętrz skupiono się głównie na ich przezroczystości oraz elastyczności. Dla pracowników poczty fundamentalne było przystosowanie pomieszczeń do różnych celów, w zależności od działu i przewidywanej funkcji pomieszczenia. W rezultacie zaprojektowano przestrzeń o otwartym planie, którą można zagospodarować na wiele różnych sposobów. Wzdłuż zewnętrznej ściany budynku umieszczono korytarze, w których mogą odbywać się nieformalne spotkania lub prywatne rozmowy telefoniczne. Mogą w nich również pracować osoby lubiące ciszę i spokój. Uzyskanie dobrej akustyki w przestrzeniach o otwartym planie stanowi ogromne wyzwanie dla konstruktorów. Zastosowane w obiekcie sufity podwieszane Rockfon – Sonar oraz Koral zapewniają dobry klimat wewnętrzny oraz optymalną akustykę, niezależnie od funkcji pomieszczenia. 
 

Podwieszany sufit do zadań specjalnych

Szczególne wymagania powinny spełniać sufity montowane w zakładach opieki zdrowotnej. Bezpieczeństwo pożarowe, akustyka oraz higiena mają tu kluczowe znaczenie. Sufity muszą być łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Kompleks budynków Akademii Medycznej UMCG w Holandii to małe miasto w mieście. Obiekty w ramach Akademii to m.in. laboratoria oraz sale wykładowe dla studentów – funkcje pomieszczeń zatem bardzo się różnią. W projekt zaangażowanych było kliku architektów i wykonawców, którzy podejmowali także decyzje dotyczące instalowanych sufitów. Ostatecznie wybrano różne sufity Rockfon. Każdy z nich odpowiadał szczególnym wymaganiom określonym dla różnych typów pomieszczeń. W pomieszczeniach czystych wykorzystano płyty sufitowe Medicare Plus – dedykowane do specjalistycznych zastosowań w służbie zdrowia. Tym sposobem pogodzono wymóg architektów co do walorów estetycznych oraz konieczności utrzymania wysokiego poziomu higieny w pomieszczeniach. 

LOLUfAWsps5Mij6axXWOTe4ddtTCaFqcqGsZgcIYYrfk6MRn1djsl90xl3FC_rockpostoffice.jpg

Sufity podwieszane to nie tylko element konstrukcyjny, wpływający na poprawę warunków akustycznych pomieszczenia czy ukrywający niechciane elementy jak przewody wentylacyjne. To także ważny element tzw. designu, tworzący charakter i klimat wnętrz. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być zatem podyktowany funkcją pomieszczenia, wymaganymi parametrami technicznymi, ale także stylistyką wnętrza.


Podepnij swój artykuł

tagi

NOMUS – stoczniowy zabytek dla sztuki współczesnej
NOMUS – stoczniowy zabytek dla sztuki współczesnej

22 października 2021 rozpoczął się trzydniowy cykl wydarzeń związanych z otwarciem nowego oddziału M ...

Światło dzienne w architekturze
Światło dzienne w architekturze

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury, którego umiejętne wykorzystanie ma wpł ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera