Sufit podwieszany w obiekcie użyteczności publicznej – zalety - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity podwieszane w obiektach użyteczności publicznej

 

Czas czytania: ~4 min


XSLxkdjrtZ1fcBsn6BoJetKZh7M5TMCWYlsedMYru1J412HhrySu9Tj43Nap_gerechtsgebouw1.jpg

Sufity podwieszane stanowią nieodłączną część procesu tworzenia projektu architektonicznego. Ważne jest, aby do pełnionej przez sufit funkcji odpowiednio dobrać jego właściwości: parametry akustyczne, odporność na wilgotność czy bezpieczeństwo pożarowe. 
Co więcej, musi się on wpisywać się w całościową wizję architektoniczną pomieszczenia.
W zależności od rodzaju obiektu wykorzystywane są różne typy rozwiązań sufitowych.
 

Sufity podwieszane w szkole

Budynek szkolny to obiekt, w którym szczególnie ważną rolę odgrywa optymalna akustyka. Istotny jest krótki czas pogłosu, wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku oraz izolacyjność akustyczna. Szkoła im. A.P. Moller’a w Niemczech to trzypiętrowa konstrukcja otaczająca dwie duże centralne przestrzenie – pomieszczenia wspólnego użytku oraz halę sportową. Łączy je pochyły dach, a oddziela mur zbudowany z żółtych cegieł. Zainstalowane sufity podwieszane całkowicie odpowiadają wysokim wymaganiom akustycznym oraz stylistyce projektu. Aby wywołać wrażenie spokoju i prostoty, tak niezbędne w szkole, architekci biura C.F. Moller zaprojektowali sufity podwieszane, w których całe oświetlenie oraz wentylacja umieszczone zostały na jednej listwie. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość nie wygląda na przeładowaną. W wielu miejscach zamontowano sufity wyspowe Sonar, które doskonale pochłaniają dźwięk. Spełniają one niezwykle surowe duńskie przepisy dotyczące akustyki oraz pochłaniania dźwięku w budynkach szkolnych. 
 

Czy sufit podwieszany sprawdzi się w biurowcu?

Siedziba zarządu Poczty Szwedzkiej to kolejny przykład funkcjonalności sufitów Rockfon. Olbrzymi, szklany budynek ma powierzchnię 60 000 m2. Projekt szwedzkiego biura architektonicznego BSK Architects nazwany „Thinktank” zwyciężył w międzynarodowym konkursie ze względu na swoją „nowoczesność, otwartość i efektywność”. 12-piętrowy budynek należy do największych w Szwecji. Łączy on wszystkie funkcje administracyjne w imponującym szklanym „pudełku” z centralnym holem, z którego można dostać się do każdego działu. Podczas projektowania wnętrz skupiono się głównie na ich przezroczystości oraz elastyczności. Dla pracowników poczty fundamentalne było przystosowanie pomieszczeń do różnych celów, w zależności od działu i przewidywanej funkcji pomieszczenia. W rezultacie zaprojektowano przestrzeń o otwartym planie, którą można zagospodarować na wiele różnych sposobów. Wzdłuż zewnętrznej ściany budynku umieszczono korytarze, w których mogą odbywać się nieformalne spotkania lub prywatne rozmowy telefoniczne. Mogą w nich również pracować osoby lubiące ciszę i spokój. Uzyskanie dobrej akustyki w przestrzeniach o otwartym planie stanowi ogromne wyzwanie dla konstruktorów. Zastosowane w obiekcie sufity podwieszane Rockfon – Sonar oraz Koral zapewniają dobry klimat wewnętrzny oraz optymalną akustykę, niezależnie od funkcji pomieszczenia. 
 

Podwieszany sufit do zadań specjalnych

Szczególne wymagania powinny spełniać sufity montowane w zakładach opieki zdrowotnej. Bezpieczeństwo pożarowe, akustyka oraz higiena mają tu kluczowe znaczenie. Sufity muszą być łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Kompleks budynków Akademii Medycznej UMCG w Holandii to małe miasto w mieście. Obiekty w ramach Akademii to m.in. laboratoria oraz sale wykładowe dla studentów – funkcje pomieszczeń zatem bardzo się różnią. W projekt zaangażowanych było kliku architektów i wykonawców, którzy podejmowali także decyzje dotyczące instalowanych sufitów. Ostatecznie wybrano różne sufity Rockfon. Każdy z nich odpowiadał szczególnym wymaganiom określonym dla różnych typów pomieszczeń. W pomieszczeniach czystych wykorzystano płyty sufitowe Medicare Plus – dedykowane do specjalistycznych zastosowań w służbie zdrowia. Tym sposobem pogodzono wymóg architektów co do walorów estetycznych oraz konieczności utrzymania wysokiego poziomu higieny w pomieszczeniach. 

LOLUfAWsps5Mij6axXWOTe4ddtTCaFqcqGsZgcIYYrfk6MRn1djsl90xl3FC_rockpostoffice.jpg

Sufity podwieszane to nie tylko element konstrukcyjny, wpływający na poprawę warunków akustycznych pomieszczenia czy ukrywający niechciane elementy jak przewody wentylacyjne. To także ważny element tzw. designu, tworzący charakter i klimat wnętrz. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być zatem podyktowany funkcją pomieszczenia, wymaganymi parametrami technicznymi, ale także stylistyką wnętrza.


Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera