Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaka szyba, takie okno

 

Czas czytania: ~3 min


Współczesne szyby mogą być czymś więcej niż tylko taflami przezroczystego szkła zajmującego lwią część okna. W głównej mierze jest to zasługą specjalnych powłok z tlenków metali szlachetnych nakładanych na szkło w procesie produkcyjnym. Taka powłoka, kilkaset razy cieńsza niż włos, jest w stanie sprawić, że szyby będą chronić przed słońcem, zabezpieczać przed zimnem, a nawet same się czyścić. Warto o tym wiedzieć, by wybrać dobre okna i cieszyć się nimi przez lata.
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA. Tę właściwość szkła warto docenić gdy okna, lub szklana fasada, będą się znajdować od strony mocno nasłonecznionej. Szkło z funkcją ochrony przeciwsłonecznej przepuści do pomieszczenia maksimum światła i minimum ciepła, dzięki czemu latem nie będzie w nim gorąco. Takie selektywne działanie szkła jest możliwe dzięki specjalnej, niewidocznej powłoce z tlenków metali naniesionej w procesie produkcyjnym na jedną z powierzchni szklanej tafli. Do grupy szkieł powlekanych z ochroną przeciwsłoneczną należą w ofercie Saint-Gobain Glass m.in. SGG COOL-LITE, SGG ANTELIO, SGG PLANISTAR. Wymienione szkła różnią się między sobą stopniem ochrony termicznej, możliwościami zastosowania oraz sposobem obróbki.
MvIqxNJr6TrbdqVSM42unfJsgHmEqAXrDMQ67KbrX1b1H8vhufarmbM5ppjd_sggplanitherm.jpg
OCHRONA TERMICZNA. Izolacyjność termiczna, to jedna z tych właściwości, którą można określić mianem przełomowej. Szyby zespolone z udziałem szkła z niskoemisyjną powłoką odbijającą promieniowanie cieplne, cechują się niewielkimi stratami ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych. Niesie to ze sobą szereg korzyści związanych z poprawą komfortu życia ludzi, m.in. niemal całkowite zlikwidowanie stref zimna przy oknach, co ma zasadnicze znaczenie w przypadku dużych przeszkleń takich jak np. werandy. Zastosowanie szkła niskoemisyjnego, np. SGG PLANITHERM ONE, docelowo wpływa także na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Q6k8tC851LrUg05gtvagr4vojYIRqG3ohTDo3ivYvtpvT2LOtENYaMrQgCaK_sggcl-3.JPG
SZKŁO SAMOCZYSZCZĄCE. Okna, które bez pomocy człowieka potrafią same usunąć z szyb zanieczyszczenia takie jak brud, kurz, spaliny, to idealne rozwiązanie we współczesnym, zabieganym świecie. Tajemnicą samoczyszczącego szkła SGG BIOCLEAN jest specjalna powłoka na bazie mineralnej substancji o właściwościach fotokatalitycznych i hydrofilnych, naniesiona na zewnętrzną powierzchnię szkła. Działanie powłoki uaktywniają promienie ultrafioletowe (UV), które rozkładają zanieczyszczenia gromadzące się na zewnątrz szyby, te zaś są następnie zmywane przez wodę deszczową. Dzięki właściwościom hydrofilnym powłoki woda rozlewa się po szkle cienką, równomierną warstwą i spływa szybko, nie zostawiając śladów w postaci zacieków. Ten typ szkła warto polecić do zastosowań w szybach zespolonych, zwłaszcza w oknach dachowych, świetlikach i innych trudno dostępnych miejscach.
5iMnm5zZViP0ifHX5hne3RtteBHiLBj5wAfsukwpoEYOAb5njVy7BkZcH7Yo_sggak.jpg
OCHRONA AKUSTYCZNA. Funkcję ochrony przed hałasem w szkłach z oferty Saint-Gobain Glass zapewnia specjalna folia PVB SILENCE umieszczona pomiędzy taflami. Szyby zespolone z ochroną akustyczną, przygotowane np. na bazie wymienionych szkieł powlekanych, skutecznie tłumią hałas docierający z zewnątrz, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem, gdy dom znajduje się np. przy ruchliwej ulicy, w pobliżu lotniska lub dworca. Budując dom zwykle starannie wybieramy sposób izolacji, system ogrzewania, czy wyposażenie, mając świadomość, że będą nam służyć przez lata. Z podobną rozwagą warto wybierać też okna, gdyż mogą one przyczynić się do zwiększenia oszczędności ciepła, czy na przykład wyciszenia mieszkania.

Podepnij swój artykuł

tagi

Upper One - wieżowiec rzeźbiony światłem
Upper One - wieżowiec rzeźbiony światłem

131,5 metrów, 34 kondygnacje naziemne i pięć podziemnych ma mieć wieżowiec, jaki dla Warszawy projek ...

Dom w stylu świdermajer od MFRMGR
Dom w stylu świdermajer od MFRMGR

Pracownia MFRMGR Architekci zaprojektowała obiekt mieszkaniowo-usługowy w ścisłym centrum Otwocka. J ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera