Materiały na medal - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Materiały na medal

 

Czas czytania: ~3 min


8mXrpQOWE8lsKFiq9JTU4MJrLuFrVP0aYLRTSuBbb2bHfPbYDUncGhEsW7MM_concrete-cloth-concrete-canvas.jpg
Betonowa tkanina, biowłókna z marchewki, nowe powierzchnie umożliwiające przekształcenie ściany w wielki przekaz multimedialny… Architektura to nie tylko forma i funkcja, ale też materiał i technologia. A na tym polu w od kilku już lat dzieje się naprawdę dużo. W ubiegłym tygodniu Material ConneXion – jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się badaniem materiałów i tworzeniem „biblioteki” innowacyjnych i ekologicznych tworzyw – ogłosiło wyniki inauguracyjnej edycji konkursu MEDIUM Award for Material of the Year. Material ConneXion nieustannie monitoruje pojawianie się innowacyjnych materiałów i technologii, które mają lub mogą mieć znaczący wpływ na architekturę i wzornictwo, a także przemysł, ekonomię i poziom życia społeczeństw na całym świecie. Spośród takich właśnie wynalazków, włączonych do bogatej kolekcji firmy w ostatnim roku, jury wybrało zwycięzców. Ogłaszając werdykt, George M. Beylerian, założyciel i dyrektor Material ConneXion, podkreślił, że „nagroda dla najlepszego materiału na świecie jest okazją do uczczenia zauważalnego w ostatnich latach nadzwyczajnego rozmachu i ogromnych możliwości na polu tworzenia innowacyjnych technologii i materiałów”, a zwycięskie wynalazki mogą mieć trwały wpływ na nasze życie.
dYXFgSWFq6yLNBSikgzQD3cg1bD2qcMbgGZOZFw3fpY2qWy5NZvitSBC2Zv1_concrete-cloth-concrete-canvas-2.jpg
Pierwsze miejsce przypadło w udziale materiałowi Concrete Cloth, opracowanemu przez brytyjską firmę Concrete Canvas. Jego podstawą jest zaimpregnowana cementem, elastyczna tkanina, którą można szybko i łatwo formować, nadając jej pożądany kształt. Uznanie jurorów wzbudziły szerokie możliwości zastosowania „betonowej tkaniny” – tworzona z niewielkim dodatkiem wody, Concrete Cloth pozwala budować bezpieczne, trwałe i odporne na ogień konstrukcje sprawdzające się jako obiekty komercyjne, wojskowe oraz podczas akcji humanitarnych. Szczególnie przydatne mogą się one okazać w sytuacji, kiedy konieczne jest szybkie budowanie schronisk dla ludzi oraz magazynów żywności na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Oprócz pierwszej nagrody jury przyznało 11 honorowych wyróżnień.
VU3BmHQSHfrmTmVZ0t4pryIxogbHKIDBxGOoONuth0LvwjVzjhwO0tc1DUZ2_concrete-cloth-concrete-canvas-3.jpg
Są wśród nich: technologia Smart Sponge, opracowana przez Abtach Industries i umożliwiająca bezpieczne i efektywne usuwanie plam oleju z wody oraz Connex 3D Multiple Material Printers firmy Objet Geometries, którego zaawansowana technologia szybkiego prototypowania umożliwia kształtowanie takich samych obiektów z różnych typów materiałów o różnych właściwościach. Istotną grupę wśród wyróżnionych innowacji stanowią produkty ekologiczne, będące dowodem na technologiczny postęp w tej dziedzinie. Te, zaskakujące często, materiały mogą z powodzeniem zastąpić stosowane obecnie na szeroką skalę tworzywa sztuczne. Pebax Rnew – wynalazek firmy Arkema – to elastomer, czyli tworzywo polimerowe, zawierający ponad 95% materiałów bazujących na tkankach roślinnych. W procesie jego produkcji do atmosfery wydalane jest znacznie mniej gazów cieplarnianych niż w przypadku tworzyw bazujących na paliwach pochodzenia mineralnego. Z kolei wymyślony przez Cellucomp Curran to bardzo wytrzymałe biowłókno pozyskane z… marchewki. Jego sztywność dorównuje włóknom węglowym. Wyróżnienia otrzymały również: firma Innegrity za włókno Innegra S, Momentive za Performance Materiale LSR 7070 i OCTAMOLD Technologies za OCTAMOLD. Ta grupa projektów z kolei stwarza nowe możliwości w dziedzinie konstrukcji i umożliwia obniżenie kosztów produkcji. Wynalazki te mogą znaleźć bardzo wszechstronne zastosowanie – od sprzętu sportowego, przez wyposażenie wojska, po produkcję środków transportu. Na uwagę jury zasłużyły również projekty, które mogą się przyczynić do estetycznej rewolucji w dziedzinie architektury i architektury wnętrz, tworząc nowe możliwości kreowania efektów wizualnych i przestrzennych na płaszczyźnie. W tej grupie znalazły się: Xylogramm firmy Keil Gmbh, Infigure firmy Vestige Verneer i Metal Architectural Surface firmy Quin Arts & Media Science. Od 11 stycznia do 19 lutego 2010 r. wszystkie projekty, które znalazły się w finale konkursu MEDIUM Award for Material, będą prezentowane na wystawie w Nowym Jorku. Fot: Material ConneXion
JQcevbvshUi4WM4gRb18QmsXNpVS6PqJqXfa5azLvC1CFwagMvjY3UdYRtQW_concrete-cloth-concrete-canvas-4.jpg
IOwCVq76RGHzSiMjgHBKm2Y26slCWr14EPDgn8VclmQQvwCKAsQI6XZBR1nH_octamold-technologies.jpg
7oIxmo36ebOnZljuyU9SXaAAehJyi7rbm5I1ZzX9retAq3m3N8KDtWMNtchj_quin-arts-media-science.jpg
OKOjqTJWVkTg1r3OUb4FROzz8SlM4UFjhKxiU4njSDVkzXdyZnWtVFAN3Y58_multiple-material-printer.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych
Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych

W śląskim mieście Żory powstanie nowatorski budynek wielorodzinny na miarę XXI wieku. Nie bez kozery ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera