Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Materiały na medal

 

Czas czytania: ~3 min


8mXrpQOWE8lsKFiq9JTU4MJrLuFrVP0aYLRTSuBbb2bHfPbYDUncGhEsW7MM_concrete-cloth-concrete-canvas.jpg
Betonowa tkanina, biowłókna z marchewki, nowe powierzchnie umożliwiające przekształcenie ściany w wielki przekaz multimedialny… Architektura to nie tylko forma i funkcja, ale też materiał i technologia. A na tym polu w od kilku już lat dzieje się naprawdę dużo. W ubiegłym tygodniu Material ConneXion – jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się badaniem materiałów i tworzeniem „biblioteki” innowacyjnych i ekologicznych tworzyw – ogłosiło wyniki inauguracyjnej edycji konkursu MEDIUM Award for Material of the Year. Material ConneXion nieustannie monitoruje pojawianie się innowacyjnych materiałów i technologii, które mają lub mogą mieć znaczący wpływ na architekturę i wzornictwo, a także przemysł, ekonomię i poziom życia społeczeństw na całym świecie. Spośród takich właśnie wynalazków, włączonych do bogatej kolekcji firmy w ostatnim roku, jury wybrało zwycięzców. Ogłaszając werdykt, George M. Beylerian, założyciel i dyrektor Material ConneXion, podkreślił, że „nagroda dla najlepszego materiału na świecie jest okazją do uczczenia zauważalnego w ostatnich latach nadzwyczajnego rozmachu i ogromnych możliwości na polu tworzenia innowacyjnych technologii i materiałów”, a zwycięskie wynalazki mogą mieć trwały wpływ na nasze życie.
dYXFgSWFq6yLNBSikgzQD3cg1bD2qcMbgGZOZFw3fpY2qWy5NZvitSBC2Zv1_concrete-cloth-concrete-canvas-2.jpg
Pierwsze miejsce przypadło w udziale materiałowi Concrete Cloth, opracowanemu przez brytyjską firmę Concrete Canvas. Jego podstawą jest zaimpregnowana cementem, elastyczna tkanina, którą można szybko i łatwo formować, nadając jej pożądany kształt. Uznanie jurorów wzbudziły szerokie możliwości zastosowania „betonowej tkaniny” – tworzona z niewielkim dodatkiem wody, Concrete Cloth pozwala budować bezpieczne, trwałe i odporne na ogień konstrukcje sprawdzające się jako obiekty komercyjne, wojskowe oraz podczas akcji humanitarnych. Szczególnie przydatne mogą się one okazać w sytuacji, kiedy konieczne jest szybkie budowanie schronisk dla ludzi oraz magazynów żywności na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Oprócz pierwszej nagrody jury przyznało 11 honorowych wyróżnień.
VU3BmHQSHfrmTmVZ0t4pryIxogbHKIDBxGOoONuth0LvwjVzjhwO0tc1DUZ2_concrete-cloth-concrete-canvas-3.jpg
Są wśród nich: technologia Smart Sponge, opracowana przez Abtach Industries i umożliwiająca bezpieczne i efektywne usuwanie plam oleju z wody oraz Connex 3D Multiple Material Printers firmy Objet Geometries, którego zaawansowana technologia szybkiego prototypowania umożliwia kształtowanie takich samych obiektów z różnych typów materiałów o różnych właściwościach. Istotną grupę wśród wyróżnionych innowacji stanowią produkty ekologiczne, będące dowodem na technologiczny postęp w tej dziedzinie. Te, zaskakujące często, materiały mogą z powodzeniem zastąpić stosowane obecnie na szeroką skalę tworzywa sztuczne. Pebax Rnew – wynalazek firmy Arkema – to elastomer, czyli tworzywo polimerowe, zawierający ponad 95% materiałów bazujących na tkankach roślinnych. W procesie jego produkcji do atmosfery wydalane jest znacznie mniej gazów cieplarnianych niż w przypadku tworzyw bazujących na paliwach pochodzenia mineralnego. Z kolei wymyślony przez Cellucomp Curran to bardzo wytrzymałe biowłókno pozyskane z… marchewki. Jego sztywność dorównuje włóknom węglowym. Wyróżnienia otrzymały również: firma Innegrity za włókno Innegra S, Momentive za Performance Materiale LSR 7070 i OCTAMOLD Technologies za OCTAMOLD. Ta grupa projektów z kolei stwarza nowe możliwości w dziedzinie konstrukcji i umożliwia obniżenie kosztów produkcji. Wynalazki te mogą znaleźć bardzo wszechstronne zastosowanie – od sprzętu sportowego, przez wyposażenie wojska, po produkcję środków transportu. Na uwagę jury zasłużyły również projekty, które mogą się przyczynić do estetycznej rewolucji w dziedzinie architektury i architektury wnętrz, tworząc nowe możliwości kreowania efektów wizualnych i przestrzennych na płaszczyźnie. W tej grupie znalazły się: Xylogramm firmy Keil Gmbh, Infigure firmy Vestige Verneer i Metal Architectural Surface firmy Quin Arts & Media Science. Od 11 stycznia do 19 lutego 2010 r. wszystkie projekty, które znalazły się w finale konkursu MEDIUM Award for Material, będą prezentowane na wystawie w Nowym Jorku. Fot: Material ConneXion
JQcevbvshUi4WM4gRb18QmsXNpVS6PqJqXfa5azLvC1CFwagMvjY3UdYRtQW_concrete-cloth-concrete-canvas-4.jpg
IOwCVq76RGHzSiMjgHBKm2Y26slCWr14EPDgn8VclmQQvwCKAsQI6XZBR1nH_octamold-technologies.jpg
7oIxmo36ebOnZljuyU9SXaAAehJyi7rbm5I1ZzX9retAq3m3N8KDtWMNtchj_quin-arts-media-science.jpg
OKOjqTJWVkTg1r3OUb4FROzz8SlM4UFjhKxiU4njSDVkzXdyZnWtVFAN3Y58_multiple-material-printer.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera