Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pierwszy polski budynek z certyfikatem LEED

 

Czas czytania: ~6 min


664E3nJ5if3XHxmkHqXMGQir6ebSVJ116MHJPXfx20TueiTVvvpsduKWoowP_borgwarnerm.jpg
Budynek biurowo-produkcyjno-spedycyjny firmy BorgWarner Turbo Systems Poland uzyskał 18 stycznia 2010 roku pierwszą w Polsce certyfikację LEED Silver.

Konsultingiem zrównoważonym, oraz prowadzeniem projektu przez proces certyfikacji od samego początku zajmowała się prowadzona przez Polaków firma VvS | Architects & Consultants.

“Od momentu zarejestrowania w systemie LEED do uzyskania certyfikacji wiedzie długa droga. Wiele firm podejmuje się tego wyzwania, jednak w procesie budowlanym nie jest w stanie wywiązać się w pełni z aplikacji wymaganych, zielonych rozwiązań. Często niedoświadczony zespół projektowy bądź doradczy robi błędy w pierwszych fazach projektu, które trudno jest później naprawić. Nie bez powodu na całym świecie połowa obiektów zarejestrowanych w systemie nie uzyskuje certyfikacji. Dlatego niektóre znane firmy rejestrują budynki w procesie ukrytym – tak aby w przypadku odmowy certyfikacji (bądź też rezygnacji z jej prowadzenia w trakcie procesu budowlanego) nie powodowało to strat wizerunkowych. Sytuacja ta dotyczy również Polski, gdzie na oficjalną rejestrację zdecydowało się 14 z 20 ubiegających się o certyfikat obiektów” – mówi Rafał Schurma, LEED AP, współwłaściciel firmy VvS | Architects & Consultants oraz wykładowca na Uniwersytecie Harvarda.

“VvS | Architects & Consultants doradzało firmie BorgWarner Turbo Systems Poland, dla której działalność zrównoważona jest znaczącą częścią polityki rozwojowej. Z całą pewnością uzyskanie tego certyfikatu przyczynia się dobudowania wizerunku firmy jako krajowego lidera w tej dziedzinie. Mieliśmy przyjemność współpracować z osobami, które w kluczowych momentach pomagały nam dyscyplinować wszystkich uczestników procesu budowlanego. Ze względu na unikalny charakter projektu (certyfikacja LEED 2.2 stworzona została głównie dla budynków biurowych – podczas gdy w naszym budynku przeważającą część stanowiły produkcja i spedycja) oraz jego lokalizację – nie był to dla nas typowy projekt. Nasz kontrakt uwzgledniał jedynie podstawowy poziom certyfikacji LEED CERTIFIED jednak nasze zaangażownie pozwoliło na podniesienie tego do poziomu LEED Silver bez żadnych dodatkowych kosztów dla Klienta – (czy to projektowych czy wykonawczych)”- powiedziała Agnes Vorbrodt-Schurma, LEED AP.

W ogólnej ocenie projekt zdobył 35 punktów wg standardu LEED NCv2.2. Inwestorowi przedstawiona została również realistyczna dodatkowa opcja uzyskania poziomu LEED Gold – do którego zabrakło zaledwie 4 punktów. Pomimo tego, że członkowie zespołu firmy VvS posiadają doświadczenie w certyfikacji ponad 50 projektów w USA, specyfika amerykańskich wymagań w odniesieniu do polskich realiów niejednokrotnie wymagała od nich wielu dodatkowych prac.

Certyfikacja projektu obejmowała wiele elementów. Projekt jest o ponad 23% bardziej energooszczędny niż przewiduje amerykańska norma ASHRAE 90.1-2004. Oszczędności wody na poziomie 32% uzyskano przy użyciu wodooszczędnych urządzeń sanitarnych. Dodatkowo precyzyjny wybór rodzimej roślinności wyeliminował konieczność używania zraszaczy.

Ponad 80% odpadów budowlanych zostało ponownie zużyte, bądź poddane recyclingowi. Stworzony zarówno dla procesu realizacji jak i użytkowania obiektu zaawansowany program segregacji surowców wtórnych, został ściśle powiązany z jego czynnościami operacyjnymi.

Użytkownicy 97% powierzchni obiektu mają bezpośredni dostęp do okien, a zastosowane świetliki dachowe oraz przeszklenia zapewniają naturalne oświetlenie dla wszystkich miejsc pracy.

Zastosowany Indoor Air Quality Plan pozwolił na znaczne polepszenie jakości powietrza wewnętrznego. Budynek wraz z najbliższym otoczeniem objęto całkowitym zakazem palenia.

65% użytych materiałów zaklasyfikowano jako w pełni regionalne, a 11% ze wszystkich użytych materiałów stanowią surowce wtórne. Drewno zastosowane w projekcie posiada indywidulny certyfikat FSC (Forest Stewardship Council).

Innowacyjny program Green Cleaning obejmuje szczegółowy dobór wszystkich środków czystości używanych w obiekcie.

Firma BorgWarner w trosce o zdrowie i samopoczucie pracowników wpowadziła zaawansowaną kampanię edukacyjną. Ma to na celu nie tylko wdrożenie użytkowników we właściwą i świadomą interakcję z obiektem, ale również przeniesienie części tej wiedzy na ich codzienne życie prywatne.

Dzięki nowatorskim rozwiązaniom oraz znacznemu przewyższeniu niektórych wymagań certyfikacji- projekt otrzymał maksymalna liczbę punktów w kategorii innowacyjności.

Ze względu na profil firmy BorgWarner zwrócono szczególną uwagę na nowoczesne rozwiązania dotyczące transportu kołowego. Między innymi zapewniono prefrencyjne miejsca parkingowe dla samochodów o obniżonym spalaniu oraz tzw. carpools. Wśród pracowników promowane są również takie alternatywne środki transportu jak komunikacja publiczna oraz rowerowa. W celu zminimalizowania tzw. Heat Island Effect wszystkie wewnątrzzakładowe drogi wykonane są z jasnego betonu. Dotyczy to również membran dachowych o wysokim współczynniku odbicia promieniowania słonecznego. Ukształtowanie powierzchni utwardzonych w ścisłym nawiązaniu do naturalnego uształtowania terenu oraz kanalizacji deszczowej ma na celu zminimalizowanie odpływu wody deszczowej oraz równomierne wchłanianie i filtrowanie wody pozostającej w naturalnym zamkniętym obiegu (zasilając zasoby wód gruntowych). W celu zachowania warunków lokalnych wydzielono również sporą część działki jako teren zielony, umożliwiając jednocześnie pracownikom bezpośredni kontakt z naturą.

Dzięki tym rozwiązaniom projekt spełnia wszystkie 7 wymagań krytycznych stawianych projektom podlegającym certyfikacji LEED. W wielu przypadkach to właśnie tu pojawiają się problemy, gdyż niespełnienie któregokolwiek z nich dyskwalifikuje projekt z dalszego procesu certyfikacji.

Firma VvS | Architects & Consultants jest Platynową Firmą Założycielską Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC) oray członkiem korporacyjnym US Green Building Council od 2004 roku. Wg oficjalej strony USGBC do tej pory jest to jedyny członek USGBC świadczący usługi na rynku polskim.

Oprócz usług konsultingowych firma oferuje kompleksowe projety architektoniczno-budowlane oraz projekty wnętrz. Każdy jednak z projektów firmy oprócz wysokiej dbałości o estetykę oraz detale zawiera szereg innowacyjnych rozwiązań z dziedziny budownictwa zielonego. Niejednokrotnie firma odmawiała przyjęcia zleceń, które z założenia niezgodne były z ich programem zrównoważonego rozwoju.


PLGBC jest tegorocznym partnerem naszego programu „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo”. Specjaliści z PLGBC, także firma VvS | Architects & Consultants, będą w całej Polsce przeprowadzać szkolenia z zakresu projektowania ekologicznego zgodnego z systemem certyfikacji LEED.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera