Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Murowanie w warunkach zimowych

 

Czas czytania: ~3 min


pvr0EUNs3RcwMxm5utkXs4jhNmoqnGobaAY4IJWWVlTFMwRRZoky5raIr1Rt_murowanie-cienka-zaprawa-ytong-2.jpg
Późna jesień jest porą roku, kiedy prace na budowach ustają, aby rozpocząć się na nowo dopiero na wiosnę. Opady śniegu lub mróz skutecznie wstrzymują wszelkie prace budowlane. Jednak zdarzają się dni czy tygodnie, gdy warunki atmosferyczne zimą nie obfitują w śnieg i deszcz, a jedyną przeszkodą w kontynuacji prac staje się niska temperatura. Gdy spada ona poniżej +5˚C tradycyjne zaprawy przestają wiązać i nie łączą trwale poszczególnych elementów. Wtedy prace na budowie ustają. Ale czy tak musi być?

O ile popularna „szara” zaprawa i murowanie na grubą spoinę nie sprawdzają się w niskich temperaturach, o tyle istnieją inne technologie, pozwalające uniezależnić się od warunków pogodowych. Jedną z nich jest murowanie na zaprawę do cienkich spoin SILKA – YTONG. W taki właśnie sposób najlepiej muruje się bloki SILKA i bloczki YTONG. W ofercie Xella Polska są dostępne dwa rodzaje tych zapraw: wersja letnia i wersja zimowa.

Murowanie przy pomocy zaprawy letniej SILKA-YTONG możliwe jest w temperaturze powyżej +5°C. Oznacza to, że z tej zaprawy korzystać można zazwyczaj od początku kwietnia do końca października. Natomiast stosowanie zaprawy zimowej SILKA-YTONG pozwala na wydłużenie sezonu budowlanego. Prace murarskie z jej użyciem mogą być bowiem stosowane przy temperaturze 0°C, a wiązanie zaprawy przebiega bez zakłóceń nawet w temperaturze -10°C.

Oprócz temperatury stosowania zaprawa zimowa do cienkich spoin SILKA-YTONG od letniej różni się również sposobem przygotowania. Wyjaśnia tą kwestię Piotr Harassek, Junior Product Manager marek SILKA i YTONG. W przypadku niektórych zapraw producent przewiduje możliwość stosowania dodatku denaturatu do wody zarobowej, w celu zwiększenia zakresu temperaturowego pracy zaprawy. Zaprawę taką można wówczas stosować w temperaturze od -6°C. Poza dodatkiem denaturatu w ilości określonej przez producenta, przygotowanie zapraw zimowych nie różni się od przygotowania zapraw „letnich”. Przygotowując zaprawę, należy każdorazowo stosować się do zaleceń producenta, który określa ilość wody zarobowej, czas mieszania, a także czas przydatności do użycia. - dodaje Piotr Harassek.

Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej do cienkich spoin SILKA-YTONG przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnia odmianą. Większość elementów SILKA i YTONG posiada łączenie na pióro i wpust. Dzięki temu bloczki szczelnie do siebie przylegają bez konieczności wykonywania spoiny pionowej. Bloki SILKA i bloczki YTONG muruje się na cienką spoinę poziomą. Grubość zaprawy nie powinna być większa niż 1-3 mm. Aby otrzymać tak dużą dokładność, do murowania na zaprawie zimowej SILKA-YTONG zaleca się stosowanie narzędzi systemowych SILKA i YTONG. Rozprowadzanie zaprawy ułatwiają dopasowane do grubości bloczków kielnie oraz dedykowany blokom SILKA (o grubości 18 i 24 cm) specjalny dozownik do zapraw murarskich.

Dzięki nowoczesnemu systemowi murowania ścian na cienką spoinę z bloków SILKA i bloczków YTONG można z powodzeniem budować nawet przy niskich temperaturach, co nie jest możliwe wybierając np. cegły ceramiczne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej zaprawy do cienkich spoin SILKA-YTONG. Dzięki zaprawie zimowej niskie temperatury nie będą przeszkodą w kontynuowaniu prac murarskich nawet przy -10˚C.
u1TX1Qt7QL9UdsWrGNOsEqgZWXG4jdbztmMbioXsQFeeqpPR7ngK4Bpyg6Xd_zaprawa-silka-ytong-zimowa.jpg
Zaprawę zimową SILKA-YTONG można kupić bezpośrednio w sklepie internetowym Xella lub w hurtowniach budowlanych na terenie całego kraju.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o murowaniu na cienką zaprawę.

Więcej o ofercie Xella Polska.

Podepnij swój artykuł

tagi

Upper One - wieżowiec rzeźbiony światłem
Upper One - wieżowiec rzeźbiony światłem

131,5 metrów, 34 kondygnacje naziemne i pięć podziemnych ma mieć wieżowiec, jaki dla Warszawy projek ...

Dom w stylu świdermajer od MFRMGR
Dom w stylu świdermajer od MFRMGR

Pracownia MFRMGR Architekci zaprojektowała obiekt mieszkaniowo-usługowy w ścisłym centrum Otwocka. J ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera