Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


PLGBC wprowadza BREEAM

 

Czas czytania: ~3 min


kMhdGJ4OT0pEu7ZwDu4O6uLRrpNt7qHVUInaeZTPjOciXqYZ231sXgjpXFE2_brepark.jpg
23 lutego 2010 Dyrektor Wykonawczy Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC), Agnes Vorbrodt-Schurma podpisała z BRE (wiodącą brytyjską organizacją zajmującą się zrównoważonym budownictwem) umowę będącą pierwszym etapem adaptacji do polskich warunków brytyjskiego systemu wielokryterialnej oceny budynków o nazwie BREEAM.

„W ciągu kilku następnych miesięcy PLGBC rozpocznie prace nad adaptacją systemu i utworzeniem polskiej wersji systemu: BREEAM for Poland” – mówi Rafał Schurma, Założyciel i Prezydent PLGBC. „Proces będzie trwał około półtora roku i będzie polegał na tłumaczeniu systemu, dostosowaniu kryteriów do warunków lokalnych oraz wyborze polskich przepisów i norm, do których będzie się odnosiła krajowa wersja BREEAM for Poland. Podpisanie tej umowy było uwieńczeniem półtorarocznych negocjacji pomiędzy PLGBC a BRE”.

Informacja ta została ogłoszona podczas spotkania "Zrównoważone Budownictwo - Standardy Brytyjskie" w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie przez Richard’a Colwell, przedstawiciela BRE, oraz podczas spotkania PLGBC Green Building Night 1 marca w Warszawie przez Dyrektor Wykonawczą PLGBC, Agnes Vorbrodt-Schurma.

Podczas konferencji EcoBuild w Londynie w dniach 2-5 marca 2010, przedstawiciele PLGBC aktywnie brali udział w dodatkowych spotkaniach i szkoleniach organizowanych przez BRE dla współpracujących organizacji typu GBC: National Scheme Operator’s Workshop, prezentacjach BREEAM In-Use, BREEAM Communities oraz BREEAM International. Wieczorem 3 marca 2010, przedstawiciele PLGBC zostali również zaproszeni na elitarne spotkanie BREEAM Awards 2010, podczas którego BRE uhonorowało i nagrodziło zespoły projektowe, które zdobyły najwyższe noty w punktacji BREEAM w swojej kategorii.

PLGBC uczestniczyło również w pierwszym spotkaniu International Sustainability Alliance, międzynarodowym forum liderów w dziedzinie budownictwa ekologicznego.

Przedstawiciele PLGBC mieli również możliwość odwiedzenia BRE Innovation Park w Watford pod Londynem. Jest to stale rozbudowywana ekspozycja budynków, demonstrująca najnowsze osiągnięcia w dziedzinie budownictwa zrównoważonego. Znajduje się tam m.in. 7 najbardziej ekologicznych budynków mieszkalnych i modelowy budynek centrum zdrowia gdzie prezentowanych jest ponad 300 proekologicznych innowacji i nowych technologii. Energooszczędność budynków potwierdza stały monitoring zużycia energii za pomocą liczników nowej generacji. Istotne jest też zagospodarowanie terenu ekspozycji. Pokazuje to tendencje w dziedzinie zrównoważonej urbanistyki i architektury krajobrazu.

„Wiemy, że możliwe są budynki mieszkalne o niskiej emisji dwutlenku węgla i minimalnym wpływie na środowisko naturalne, które równocześnie są funkcjonalne i mają ciekawa formę. Wizyta w Parku Innowacji BRE uzmysławia jak wiele jest możliwości technologicznych, pozwala przyjrzeć się z bliska realizacjom i inspiruje do stosowania proekologicznych rozwiązań” – mówi dr. Michał Stangel, członek Zarządu PLGBC i Wice Prezydent PLGBC ds. Urbanistyki.

PLGBC jest organizacją pozarządową, zajmującą się promowaniem projektowania, budownictwa oraz użytkowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju w całej Polsce. Misją PLGBC jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Stowarzyszenie obecnie ma 47 członków i ciągle rośnie.

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera