Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


PLGBC wprowadza BREEAM

 

Czas czytania: ~3 min


kMhdGJ4OT0pEu7ZwDu4O6uLRrpNt7qHVUInaeZTPjOciXqYZ231sXgjpXFE2_brepark.jpg
23 lutego 2010 Dyrektor Wykonawczy Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC), Agnes Vorbrodt-Schurma podpisała z BRE (wiodącą brytyjską organizacją zajmującą się zrównoważonym budownictwem) umowę będącą pierwszym etapem adaptacji do polskich warunków brytyjskiego systemu wielokryterialnej oceny budynków o nazwie BREEAM.

„W ciągu kilku następnych miesięcy PLGBC rozpocznie prace nad adaptacją systemu i utworzeniem polskiej wersji systemu: BREEAM for Poland” – mówi Rafał Schurma, Założyciel i Prezydent PLGBC. „Proces będzie trwał około półtora roku i będzie polegał na tłumaczeniu systemu, dostosowaniu kryteriów do warunków lokalnych oraz wyborze polskich przepisów i norm, do których będzie się odnosiła krajowa wersja BREEAM for Poland. Podpisanie tej umowy było uwieńczeniem półtorarocznych negocjacji pomiędzy PLGBC a BRE”.

Informacja ta została ogłoszona podczas spotkania "Zrównoważone Budownictwo - Standardy Brytyjskie" w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie przez Richard’a Colwell, przedstawiciela BRE, oraz podczas spotkania PLGBC Green Building Night 1 marca w Warszawie przez Dyrektor Wykonawczą PLGBC, Agnes Vorbrodt-Schurma.

Podczas konferencji EcoBuild w Londynie w dniach 2-5 marca 2010, przedstawiciele PLGBC aktywnie brali udział w dodatkowych spotkaniach i szkoleniach organizowanych przez BRE dla współpracujących organizacji typu GBC: National Scheme Operator’s Workshop, prezentacjach BREEAM In-Use, BREEAM Communities oraz BREEAM International. Wieczorem 3 marca 2010, przedstawiciele PLGBC zostali również zaproszeni na elitarne spotkanie BREEAM Awards 2010, podczas którego BRE uhonorowało i nagrodziło zespoły projektowe, które zdobyły najwyższe noty w punktacji BREEAM w swojej kategorii.

PLGBC uczestniczyło również w pierwszym spotkaniu International Sustainability Alliance, międzynarodowym forum liderów w dziedzinie budownictwa ekologicznego.

Przedstawiciele PLGBC mieli również możliwość odwiedzenia BRE Innovation Park w Watford pod Londynem. Jest to stale rozbudowywana ekspozycja budynków, demonstrująca najnowsze osiągnięcia w dziedzinie budownictwa zrównoważonego. Znajduje się tam m.in. 7 najbardziej ekologicznych budynków mieszkalnych i modelowy budynek centrum zdrowia gdzie prezentowanych jest ponad 300 proekologicznych innowacji i nowych technologii. Energooszczędność budynków potwierdza stały monitoring zużycia energii za pomocą liczników nowej generacji. Istotne jest też zagospodarowanie terenu ekspozycji. Pokazuje to tendencje w dziedzinie zrównoważonej urbanistyki i architektury krajobrazu.

„Wiemy, że możliwe są budynki mieszkalne o niskiej emisji dwutlenku węgla i minimalnym wpływie na środowisko naturalne, które równocześnie są funkcjonalne i mają ciekawa formę. Wizyta w Parku Innowacji BRE uzmysławia jak wiele jest możliwości technologicznych, pozwala przyjrzeć się z bliska realizacjom i inspiruje do stosowania proekologicznych rozwiązań” – mówi dr. Michał Stangel, członek Zarządu PLGBC i Wice Prezydent PLGBC ds. Urbanistyki.

PLGBC jest organizacją pozarządową, zajmującą się promowaniem projektowania, budownictwa oraz użytkowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju w całej Polsce. Misją PLGBC jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Stowarzyszenie obecnie ma 47 członków i ciągle rośnie.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera