Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biocegła

 

Czas czytania: ~3 min


pAiSz6GsnayNjBmnPaoa3HvYUnaEQxXp6D5zX6LQwyZa0fHItxnKmsGvXlwZ_ecobrick.jpg
Mogłoby się wydawać, że cegła to – obok drewna – najbardziej podstawowy, a zatem i ekologiczny materiał budowlany. Okazuje się jednak, że i jej można sporo zarzucić. Na przykład to, że jej produkcja wcale nie jest ekologiczna, bo wiąże się z emisją do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku węgla – gazu, który spędza sen z powiek ekologom na całym świecie. Można temu jednak zaradzić, zastępując piece do wypalania cegieł… bakteriami.

Za taki właśnie wynalazek Ginger Krieg Dosier – amerykańska architektka i profesor nadzwyczajny architektury na American University of Sharjah (AUS) w Abu Zabi – otrzymała tegoroczną nagrodę Metropolis Next Generation Design przyznawaną przez magazyn Metropolis od 2003 r. Celem tego konkursu jest poszukiwanie nowatorskich idei młodych architektów i projektantów, dzięki którym budowane przez człowieka środowisko może stać się lepsze, bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „rozwiązania jednego problemu”.

Ginger Dosier jest architektem i wykładowcą architektury, ale studiowała także mikrobiologię, geologię i nanotechnologię. Genezę swojej koncepcji tłumaczy faktem, że każdego roku na świecie produkowanych jest około 1,3 tryliona cegieł, z czego 10% jest wytwarzanych ręcznie i wypalanych w piecach węglowych. Ta globalna produkcja wiąże się z uwalnianiem do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku węgla – większych, niż produkuje cała światowa flota lotnicza – i innych gazów przyczyniających się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej sytuacja wygląda w krajach rozwijających się krajach wschodniej Azji, min. w Indiach i Chinach, gdzie korzysta się z przestarzałych pieców węglowych. Stąd pomysł zastąpienia tradycyjnych sposobów wytwarzania inną metodą produkcji, która nie wymaga zaawansowanych technologii (poza procesem produkcji bakterii, który przeprowadzany byłby w laboratoriach, a gotowe substancje można by dostarczać w dowolne miejsce na świecie) i dlatego może być stosowana wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma nowoczesnej infrastruktury.

Proces produkcji ekocegieł nie wymaga obróbki termicznej i polega jedynie na wymieszaniu piasku i bezpiecznych dla człowieka bakterii (sporosar). Tą miksturą wypełnienia się formy i czeka około tygodnia. W tym czasie, obecność specjalnie dobranych bakterii powoduje wytrącanie z piasku węglanu wapnia i powstanie cegieł o właściwościach zbliżonych do piaskowca. Dosier zapewnia, że jeśli na całym świecie udałoby się zastąpić tradycyjną produkcję biocegłą, roczna emisja dwutlenku węgla zmniejszyłaby się o 800 milionów ton.
PTJLNiacWAhZy0wYBHhCfOzhQCPGuQeDlRDMZR2N19clV4OfFZEfB6kFiP13_ecobrick-2.jpg
Poszukiwanie nowych materiałów i technologii jest nieodłącznie związane z architekturą. W czasach, kiedy coraz większą uwagę przywiązuje się do ekologii, uznanie zdobywają jednak nie tylko nowoczesne tworzywa, ale także budulce niezwykle proste, bazujące na znanych od lat rozwiązaniach. W ubiegłym roku tendencję tę potwierdził konkurs MEDIUM Award for Material of the Year, w którym za najlepszy materiał uznano „betonową tkaninę” (Concrete Cloth), opracowaną przez brytyjską firmę Concrete Canvas.
PFFYGPBcs7oJhABPBXDXJhqanEbi9a2PlCQjIHsgSw1YB7lIepzRV5QMtoQN_ecobrick-3.jpg
B8HTpidciP62C14aIUkAIGCZ715svhaDa8D04n6ETxYtBgZublc1XSpwqj66_ecobrick-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera