Biocegła - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biocegła

 

Czas czytania: ~3 min


pAiSz6GsnayNjBmnPaoa3HvYUnaEQxXp6D5zX6LQwyZa0fHItxnKmsGvXlwZ_ecobrick.jpg
Mogłoby się wydawać, że cegła to – obok drewna – najbardziej podstawowy, a zatem i ekologiczny materiał budowlany. Okazuje się jednak, że i jej można sporo zarzucić. Na przykład to, że jej produkcja wcale nie jest ekologiczna, bo wiąże się z emisją do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku węgla – gazu, który spędza sen z powiek ekologom na całym świecie. Można temu jednak zaradzić, zastępując piece do wypalania cegieł… bakteriami.

Za taki właśnie wynalazek Ginger Krieg Dosier – amerykańska architektka i profesor nadzwyczajny architektury na American University of Sharjah (AUS) w Abu Zabi – otrzymała tegoroczną nagrodę Metropolis Next Generation Design przyznawaną przez magazyn Metropolis od 2003 r. Celem tego konkursu jest poszukiwanie nowatorskich idei młodych architektów i projektantów, dzięki którym budowane przez człowieka środowisko może stać się lepsze, bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „rozwiązania jednego problemu”.

Ginger Dosier jest architektem i wykładowcą architektury, ale studiowała także mikrobiologię, geologię i nanotechnologię. Genezę swojej koncepcji tłumaczy faktem, że każdego roku na świecie produkowanych jest około 1,3 tryliona cegieł, z czego 10% jest wytwarzanych ręcznie i wypalanych w piecach węglowych. Ta globalna produkcja wiąże się z uwalnianiem do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku węgla – większych, niż produkuje cała światowa flota lotnicza – i innych gazów przyczyniających się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej sytuacja wygląda w krajach rozwijających się krajach wschodniej Azji, min. w Indiach i Chinach, gdzie korzysta się z przestarzałych pieców węglowych. Stąd pomysł zastąpienia tradycyjnych sposobów wytwarzania inną metodą produkcji, która nie wymaga zaawansowanych technologii (poza procesem produkcji bakterii, który przeprowadzany byłby w laboratoriach, a gotowe substancje można by dostarczać w dowolne miejsce na świecie) i dlatego może być stosowana wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma nowoczesnej infrastruktury.

Proces produkcji ekocegieł nie wymaga obróbki termicznej i polega jedynie na wymieszaniu piasku i bezpiecznych dla człowieka bakterii (sporosar). Tą miksturą wypełnienia się formy i czeka około tygodnia. W tym czasie, obecność specjalnie dobranych bakterii powoduje wytrącanie z piasku węglanu wapnia i powstanie cegieł o właściwościach zbliżonych do piaskowca. Dosier zapewnia, że jeśli na całym świecie udałoby się zastąpić tradycyjną produkcję biocegłą, roczna emisja dwutlenku węgla zmniejszyłaby się o 800 milionów ton.
PTJLNiacWAhZy0wYBHhCfOzhQCPGuQeDlRDMZR2N19clV4OfFZEfB6kFiP13_ecobrick-2.jpg
Poszukiwanie nowych materiałów i technologii jest nieodłącznie związane z architekturą. W czasach, kiedy coraz większą uwagę przywiązuje się do ekologii, uznanie zdobywają jednak nie tylko nowoczesne tworzywa, ale także budulce niezwykle proste, bazujące na znanych od lat rozwiązaniach. W ubiegłym roku tendencję tę potwierdził konkurs MEDIUM Award for Material of the Year, w którym za najlepszy materiał uznano „betonową tkaninę” (Concrete Cloth), opracowaną przez brytyjską firmę Concrete Canvas.
PFFYGPBcs7oJhABPBXDXJhqanEbi9a2PlCQjIHsgSw1YB7lIepzRV5QMtoQN_ecobrick-3.jpg
B8HTpidciP62C14aIUkAIGCZ715svhaDa8D04n6ETxYtBgZublc1XSpwqj66_ecobrick-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera