Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Grzejnik z PET

 

Czas czytania: ~3 min


KLp02R1YF1NfrAtXBOkulWxlga31DW3SWBPWzRyeVWdqNi6cP9QK6tTqFZhF_living-tomorrow.jpg
– My tylko pożyczamy świat od naszych dzieci – proekologiczna idea Jana Kriekelsa, właściciela firmy Jaga, przekłada się na proces produkcji grzejników oraz aktywność pozaprodukcyjną belgijskiego producenta. Od wielu lat Jaga angażuje się w ogólnoświatowe projekty takie jak Living Tomorrow, teraz zaś stworzyła koncepcję grzejnika z odpadów.
N8ItzcqXQ8TW5iMfSI24LLtlcqeRjzmbjiBbX6Ld9X3q9kX111676s5fBeaB_bronx1.jpg
Superwydajne technologie Low H2O i Dynamic Boost Effect, grzejniki z kamienia czy z drewna, wdrożenie proekologicznego certyfikatu Cradle To Cradle były – jak się właśnie okazało – wstępem do nowego projektu firmy Jaga. Tylko belgijski producent, w pełni oddany proekologicznym ideom, mógł stworzyć grzejnik z odpadów. Konkretnie zaś ze zużytych butelek PET, których utylizacja jest bardzo trudna. Bronx jest projektem unikatowym nie tylko jeśli chodzi o materiał, ale i wzornictwo. Grzejnik powstaje w dwóch wersjach: ściennej i stojącej, w różnych konfiguracjach rozmiarów. Awangardowa stylistyka Bronxa inspirowana jest designem starych grzejników żeliwnych, a estetykę squatu dodatkowo podkreśla surowy, szary kolor urządzenia. Czy znajdą się jacyś chętni, którzy będą chcieli mieć grzejnik z odpadów? Tak naprawdę jest to kwestia wtórna, podobnie jak to, czy producentowi uda się uzyskać dla Bronxa wymagane certyfikaty. Nadrzędnym celem belgijskiego producenta jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania Ziemi odpadami, które nie ulegają biodegradacji. O przyszłości przez duże P mówi inna inicjatywa, w którą zaangażowała się Jaga, a mianowicie Living Tomorrow – domy przyszłości. Najbardziej innowacyjne w swoich branżach firmy z całego świata prezentują tu swoje produkty i rozwiązania. Domy naszpikowane są elektroniką oraz supernowoczesnymi technologiami izolacyjnymi, grzewczymi, wentylacyjnymi, inteligentnym oświetleniem, sprzętem AGD i RTV itp. Co ważne, 80 % pokazywanych tu urządzeń i przedmiotów to produkty dostępne na rynku, pozostałe 20 % to prototypy. Twórcy projektu dbają o zachowanie tych proporcji, podobnie jak o to, by znajdujące się tu produkty były po prostu najlepsze. Grzejniki Jaga są obecne w Living Tomorrow nieprzerwanie od początku istnienia projektu, czyli od 1995 roku. Heatwave, Iguana, Knockonwood, Clima Canal oraz Mini Canal, oprócz znakomitego designu, prezentują zaawansowaną technologię przyczyniającą się do oszczędności energii.
uXfLQitpvd018SYDAXeZ7TNbJcgGPp5GNnrhavTiNy36yj54M5uw11xtDTv6_moby.jpg
Ciekawym prototypem Jagi prezentowanym w domach przyszłości jest Moby – inteligentna kapsuła. Obiekt w kształcie cząsteczki tlenu posiada własne ogrzewanie, chłodzenie oraz automatyczny system wentylacji utrzymujący stałą ilość świeżego powietrza. Doskonale wytłumiony wewnątrz i na zewnątrz oferuje komfortową przestrzeń do snu lub odpoczynku. Ponadto, przebywając w Mobym ogrzewanie w całym domu możemy ustawić do temperatury dyżurnej, co znacznie wpłynie na oszczędność energii. Inne przyszłościowe pomysły firmy Jaga to na przykład specjalna odzież, która zimą ogrzewa, a latem chłodzi wykorzystując do tego celu jedynie energię jej użytkownika. Jaga aktywnie współpracuje także z pomysłodawcami projektów najbardziej ekologicznych budynków na świecie, m.in. z Gruppo Torcello tworzącą Buenos Aires Forum 2010. Dystrybutorem grzejników marki Jaga jest firma ANB.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera