Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesne okna

 

Czas czytania: ~3 min


Aa94J8XO0aijzjfR6VQmjW39qxwVKZbPTu4CrDG8eoKreamzqyGuIKA5UNNe_internormboehler3.jpg
Nowoczesne okna są bardzo zaawansowaną konstrukcją technologiczną. Obecnie wybór modeli jest na tyle szeroki, że warto dopasować okna do konkretnych nieruchomości i wymagań projektów. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą oknom połączyć funkcjonalność z designem. W którym miejscu domu Większość okien powinna znajdować się od strony południowej oraz wschodniej i zachodniej.Duża powierzchnia okien od strony południowej w wyraźny sposób przekłada się na lepszy bilans energetyczny budynku oraz, co niemniej ważne, większy komfort korzystania z nieruchomości ze względu na lepsze naświetlenie.Większe nasłonecznienie, które sprawdza się w chłodniejsze dni, może być problematyczne w gorącym, słonecznym okresie. Nie należy się tego obawiać. Przed nadmiernym upałem chronią specjalne ochrony przeciwsłoneczne w postaci zewnętrznej żaluzji. Odcina ona nadmiar słońca i dodatkowo chroni prywatność. Okna są też przystosowane do montażu systemu ochrony przed owadami. W celu osiągnięcia najlepszych właściwości okien i minimalizacji mostków cieplnych, okna montowane są w warstwie ocieplenia. Trzeba mieć to na uwadze planując budowę zarówno w zakresie harmonogramu prac, jak i ściśle technicznych aspektów, ponieważ decydując się na dodatkowy montaż żaluzji lub rolet, należy zapewnić odpowiednią grubość ocieplenia.
tldO7OTU1IsPnd0e8m33iu8D13IW1Y9a5HFRClK9UtomfIWkYdd1WUMeHKyy_internormboehler4.jpg
Okna ciepłe i ciche Trzeba też zadbać o bilans energetyczny budynku i komfort mieszkańców. W dzisiejszych czasach kluczowym parametrem okiennym jest izolacyjność cieplna okien, ponieważ aż 25% strat energii w budynku związane jest z oknami. Izolacyjność termiczna okien wiąże się ze współczynnikiem przenikalności cieplnej okna i zależy od materiałów i technologii, z których go wykonano. Określa się ją współczynnikiem Uw,, który mówi ile ciepła ucieka z budynku przez okno. Im jest on niższy, tym okno jest bardziej energooszczędne. Ważne aby sprawdzić parametr Uw dla całego okna (litera „w” pochodzi od angielskiego słowa window, czyli okno) , ponieważ zdarza się, że niektórzy producenci podają jedynie Ug („g” od ang. glass) , czyli parametr przenikalności cieplnej samej szyby. Zestawy szybowe wyróżniają się niższą przenikalnością cieplną niż całe okno, a to może wprowadzić potencjalnego nabywcę w błąd. Kiedy parametr Uw jest niski (poniżej 1 W/m2K) mówimy o oknach energooszczędnych. Ich najbardziej zaawansowaną formą są okna pasywne. by okno można było nazwać pasywnym, jego Uw musi być niższe niż 0,8 W/m2K.Drugim, szczególnie ważnym dla komfortu użytkowania budynku parametrem jest izolacyjność akustyczna. Wyraża się go w decybelach – im wyższa ich wartość, tym mniej hałasu dotrze do wnętrza budynku. Izolacyjność akustyczna zależy bezpośrednio od zastosowanych materiałów do konstrukcji okna, szczelności ramy i oszklenia. Dobrze izolujące akustycznie okno jest ważnym orężem w walce z wszechobecnym hałasem.
XKH5qjwRsfUbMct1I4w9WXDnuwn2DonPdWn93h7PkxNywtesT7dVsbLlhWRZ_internormboehler5.jpg
Modne okna Nie tylko parametry użytkowe okien mają znaczenie. Równie istotny jest wygląd okna, szczególnie, że w nowoczesnej architekturze stolarka otworowa jest mocno akcentowana. Współczesne okna dają olbrzymie możliwości doboru designu okna do stylu budynku. Może być nowoczesne w stylu dla nowych budynków, lub bardziej klasyczne np. do restaurowanej kamienicy Zaawansowana konstrukcja Do najnowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie okien należą okna PVC pokryte aluminiową nakładką oraz okna drewniano-aluminiowe. Dzięki zastosowaniu aluminium są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne. Drewno lub PVC i aluminium mogą być uzupełniane specjalną pianką termoizolacyjną, która gwarantuje doskonałe parametry izolacyjne. Prawidłowy montaż i gwarancja Funkcjonalność i trwałość okien zależą w dużym stopniu od zastosowanego montażu. W przypadku okien energooszczędnych i pasywnych należy stosować tzw. warstwowy montaż ciepły. Zakup energooszczędnych lub pasywnych okien ma sens, wtedy, gdy zapewnimy im właśnie taki montaż. Równie ważna jest kwestia gwarancji. Źródło: internorm

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera