Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Oszczędność energii przede wszystkim

 

Czas czytania: ~2 min


QNuInsl3xkm4Uiv1vdyJy3xRsA4H6blnJwXpUUHVDU0u66kkvPljB6PXolHf_winda.jpg

W dzisiejszych czasach winda znajduje się w prawie każdym wyższym budynku. Szacuje się, że w Polsce zamontowanych jest ponad 80 tys. dźwigów, z czego ponad połowa wymaga wymiany lub modernizacji, nie spełniając ścisłych norm bezpieczeństwa. Miejsce starych wind powoli zaczynają zajmować nowoczesne dźwigi charakteryzujące się większym bezpieczeństwem. Dodatkowo ich producenci szczycą się wyjątkową energooszczędnością.

Producenci wind do niedawna skupiali się głównie na takich czynnikach jak: podniesienie bezpieczeństwa, komfort i prędkość przemieszczania, wykorzystanie przestrzeni oraz zmniejszenie hałasu urządzeń. Popularność ekologicznych rozwiązań sprawiła, że oszczędność energii stała się, zaraz po bezpieczeństwie, jednym z najważniejszych aspektów współczesnego przemysłu dźwigowego.

Działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dźwigów osobowych są niezwykle ważne w kontekście ekologii i dbania o środowisko naturalne. Energooszczędne rozwiązania przyczyniają się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla (CO2). Nowoczesne dźwigi osobowe, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań są znacznie bardziej energooszczędne niż starsze modele. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku, montowano głównie urządzenia linowe z napędem dwubiegowym, które zużywały średnio dla standardowego urządzenia w budynku mieszkalnym ponad 8 kW/h energii elektrycznej. Zużycie energii w przypadku nowoczesnych urządzeń jest niższe.

Taka oszczędność jest możliwa dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań i systemów pracy dźwigu oraz dzięki montażowi dźwigów z wciągarkami bezreduktorowymi zarówno z maszynowniami jak i bez. Windy bezreduktorowe zapewniają wysoki komfort jazdy i niezawodność, a ponadto są przyjazne dla środowiska, gdyż m.in. z powodu braku przekładni mają wyższą sprawność oraz nie zawierają olejów przekładniowych i bardzo ekonomiczne.

Energooszczędne windy bez maszynowni ma w swojej ofercie między innymi firma Schindler, jeden z liderów w produkcji dźwigów i chodników ruchomych. Codzienne użytkowanie windy oddziałuje bowiem wpływ nie tylko na środowisko. Dodatkowo wpływa na budżet wspólnot, spółdzielni czy innych właścicieli budynków, w których zasobach znajdują się dźwigi. Dlatego też firma poszukuje rozwiązań charakteryzujących się oszczędnością energii. Mniejszy pobór energii chroni zasoby naturalne i obniża koszty utrzymania nieruchomości.

Wszystkie urządzenia posiadają wysoką, zieloną klasę sprawności energetycznej oraz są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne w użytkowaniu. Pozwala to zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Firma stawia przede wszystkim na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Dbałość o ekologię potwierdzana jest certyfikatem zgodności z normą: PN-EN ISO 14001:2005 w zakresie systemu zarządzania środowiskowego.

Źródło: Schindler

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Planetarium Śląskie powiększone
Planetarium Śląskie powiększone

Budynek Planetarium Śląskiego, znajdującego się na terenie Parku Śląskiego został zbudowany w latach ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera